Notowania

Bezrobocie w górę. Maląg: listopad i tak wyjątkowo dobry

Bezrobocie nieznacznie wzrosło w listopadzie w porównaniu z rekordowym poziomem z października - poinformowała minister Marlena Maląg. Spokojnie, w listopadzie jest tak zawsze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister pracy ma złą i zarazem dobrą wiadomość (Fot: Leszek Szymański)

- Po zamkniętym listopadzie widzimy, że bezrobocie ciut wzrosło w porównaniu do bezrobocia z poprzedniego miesiąca. Jak zwykle w miesiącach zimowych ze względu na prace sezonowe - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Natomiast tegoroczny listopad jest wyjątkowo dobry, jeżeli patrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat. Jest to najniższe bezrobocie od 30 lat w miesiącu listopadzie - wskazuje Maląg.

Jeszcze w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego zeszła do poziomu 5,0 proc. i była rekordowo niska od 29 lat. Ostatni raz taki wynik był we wrześniu 1990 r., gdy ministrem resortu pracy był Jacek Kuroń.

Zobacz też: Spowolnienie gospodarcze już za rogiem. Co to oznacza dla Polaków?

Listopad i grudzień nie są zwykle najlepsze dla rynku pracy. W ostatnich dwudziestu latach w listopadzie stopa bezrobocia spadała tylko trzy razy, a w grudniu bezrobocie ostatni raz szło w dół w 1996 roku. Prace sezonowe wtedy są (odśnieżanie, udawanie Mikołaja), ale nie są na tyle istotne dla rynku pracy, żeby bezrobocie zmniejszyć.

- Można powiedzieć, że w Polsce mamy obecnie poziom bezrobocia naturalnego i jest to dobra informacja. Natomiast są też, oczywiście, obszary, które jeszcze wymagają zaopiekowania - dodała minister.

Według projektu przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5 proc., czyli w grudniu powinna jeszcze iść w górę. Na koniec 2020 r. ma zejść do 5,1 proc.

W scenariuszu szokowym, w którym NBP zakłada tylko 0,8-procentowy wzrost PKB w przyszłym roku, bezrobocie miałoby wzrosnąć o 1,3 pkt. proc. w przyszłym roku, a o 1,6 pkt. proc. w kolejnym. Scenariusz referencyjny, czyli najbardziej prawdopodobny (3,6 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku i 3,3 proc. w kolejnym), przewiduje wzrost bezrobocia o 0,2 pkt. proc. w przyszłym roku i 0,3 proc. w 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

TakWażniejszy jest wskaźnik aktywności zawodowej. A tu jesteśmy w ogonie Unii. Tak wielu żyje z socjalu i w szarej strefie.

05-12-2019

pedrRumunia , Litwa , Czechy , Bułgaria i inne kraje europejskie poza włochami i Hiszpanią. mają jeszcze niższe bezrobocie niż Polska.Więc nie ma powodu … Czytaj całość

05-12-2019

Teoria teoriąW teorii wzrosło nieznacznie, ale to w teorii. Należy do tych statystyka dodać kobiety, które nie są zarejestrowane(zresztą po co), a niepracujące od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)