Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w górę. Maląg: listopad i tak wyjątkowo dobry

33
Podziel się

Bezrobocie nieznacznie wzrosło w listopadzie w porównaniu z rekordowym poziomem z października - poinformowała minister Marlena Maląg. Spokojnie, w listopadzie jest tak zawsze.

Minister pracy ma złą i zarazem dobrą wiadomość
Minister pracy ma złą i zarazem dobrą wiadomość (PAP, Leszek Szymański)
bDTbCjhN

- Po zamkniętym listopadzie widzimy, że bezrobocie ciut wzrosło w porównaniu do bezrobocia z poprzedniego miesiąca. Jak zwykle w miesiącach zimowych ze względu na prace sezonowe - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Natomiast tegoroczny listopad jest wyjątkowo dobry, jeżeli patrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat. Jest to najniższe bezrobocie od 30 lat w miesiącu listopadzie - wskazuje Maląg.

Jeszcze w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego zeszła do poziomu 5,0 proc. i była rekordowo niska od 29 lat. Ostatni raz taki wynik był we wrześniu 1990 r., gdy ministrem resortu pracy był Jacek Kuroń.

bDTbCjhP

Zobacz też: Spowolnienie gospodarcze już za rogiem. Co to oznacza dla Polaków?

Listopad i grudzień nie są zwykle najlepsze dla rynku pracy. W ostatnich dwudziestu latach w listopadzie stopa bezrobocia spadała tylko trzy razy, a w grudniu bezrobocie ostatni raz szło w dół w 1996 roku. Prace sezonowe wtedy są (odśnieżanie, udawanie Mikołaja), ale nie są na tyle istotne dla rynku pracy, żeby bezrobocie zmniejszyć.

- Można powiedzieć, że w Polsce mamy obecnie poziom bezrobocia naturalnego i jest to dobra informacja. Natomiast są też, oczywiście, obszary, które jeszcze wymagają zaopiekowania - dodała minister.

bDTbCjhV

Według projektu przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5 proc., czyli w grudniu powinna jeszcze iść w górę. Na koniec 2020 r. ma zejść do 5,1 proc.

W scenariuszu szokowym, w którym NBP zakłada tylko 0,8-procentowy wzrost PKB w przyszłym roku, bezrobocie miałoby wzrosnąć o 1,3 pkt. proc. w przyszłym roku, a o 1,6 pkt. proc. w kolejnym. Scenariusz referencyjny, czyli najbardziej prawdopodobny (3,6 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku i 3,3 proc. w kolejnym), przewiduje wzrost bezrobocia o 0,2 pkt. proc. w przyszłym roku i 0,3 proc. w 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTbCjiq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(33)
Tak
rok temu
Ważniejszy jest wskaźnik aktywności zawodowej. A tu jesteśmy w ogonie Unii. Tak wielu żyje z socjalu i w szarej strefie.
Teoria teorią
rok temu
W teorii wzrosło nieznacznie, ale to w teorii. Należy do tych statystyka dodać kobiety, które nie są zarejestrowane(zresztą po co), a niepracujące od lat, korzystające z ubezpieczenia mężów. U siebie znam co najmniej 5. Ciekawe jak z tego wyłania się statystyka, o osobach pracujących sezonowo nie wspominam, pozostających na ubezpieczeniu współmałżonków . Statystycznie średnie wynagrodzenie to ponad 5000 zł brutto statystycznie
pedr
rok temu
Rumunia , Litwa , Czechy , Bułgaria i inne kraje europejskie poza włochami i Hiszpanią. mają jeszcze niższe bezrobocie niż Polska.Więc nie ma powodu żeby się chwalić niskim bezrobociem , mamy koniunkturę gospodarczą ale wiadomo że nadchodzi spowolnienie gospodarcze w całej europie.
bDTbCjir
MImi
rok temu
To było do przewidzenia, wszak po rozdawnictwie mamy stagflację czyli inflację i wzrost bezrobocia. A dalej?? Jak Bóg da.....
gddff
rok temu
I kilka milionow za granicą.....
...
Następna strona