Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w górę. Maląg: listopad i tak wyjątkowo dobry

33
Podziel się:

Bezrobocie nieznacznie wzrosło w listopadzie w porównaniu z rekordowym poziomem z października - poinformowała minister Marlena Maląg. Spokojnie, w listopadzie jest tak zawsze.

Minister pracy ma złą i zarazem dobrą wiadomość
Minister pracy ma złą i zarazem dobrą wiadomość (PAP, Leszek Szymański)
bEDCgZBx

- Po zamkniętym listopadzie widzimy, że bezrobocie ciut wzrosło w porównaniu do bezrobocia z poprzedniego miesiąca. Jak zwykle w miesiącach zimowych ze względu na prace sezonowe - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Natomiast tegoroczny listopad jest wyjątkowo dobry, jeżeli patrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat. Jest to najniższe bezrobocie od 30 lat w miesiącu listopadzie - wskazuje Maląg.

Jeszcze w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego zeszła do poziomu 5,0 proc. i była rekordowo niska od 29 lat. Ostatni raz taki wynik był we wrześniu 1990 r., gdy ministrem resortu pracy był Jacek Kuroń.

bEDCgZBz

Zobacz też: Spowolnienie gospodarcze już za rogiem. Co to oznacza dla Polaków?

Listopad i grudzień nie są zwykle najlepsze dla rynku pracy. W ostatnich dwudziestu latach w listopadzie stopa bezrobocia spadała tylko trzy razy, a w grudniu bezrobocie ostatni raz szło w dół w 1996 roku. Prace sezonowe wtedy są (odśnieżanie, udawanie Mikołaja), ale nie są na tyle istotne dla rynku pracy, żeby bezrobocie zmniejszyć.

- Można powiedzieć, że w Polsce mamy obecnie poziom bezrobocia naturalnego i jest to dobra informacja. Natomiast są też, oczywiście, obszary, które jeszcze wymagają zaopiekowania - dodała minister.

bEDCgZBF

Według projektu przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5 proc., czyli w grudniu powinna jeszcze iść w górę. Na koniec 2020 r. ma zejść do 5,1 proc.

W scenariuszu szokowym, w którym NBP zakłada tylko 0,8-procentowy wzrost PKB w przyszłym roku, bezrobocie miałoby wzrosnąć o 1,3 pkt. proc. w przyszłym roku, a o 1,6 pkt. proc. w kolejnym. Scenariusz referencyjny, czyli najbardziej prawdopodobny (3,6 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku i 3,3 proc. w kolejnym), przewiduje wzrost bezrobocia o 0,2 pkt. proc. w przyszłym roku i 0,3 proc. w 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDCgZCa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(33)
Twój nick
2 lata temu
Błąd! Błąd! Błąd! Bezrobocie najniższe od 4 lat! Przez 8 lat rządów PO było wyższe! Nieudolna ta ministra...
,Z
2 lata temu
500+produkcja patologii.
Ps005
2 lata temu
Tak się stało, że stracilam pracę. Nie liczę na żenujacy zasiłek, bo pracowalam na 3/4 etatu a Urząd Pracy oczekuje, że placono mi najniższą pensję z calego etatu. To jakaś paranoja. Lepiej byc alkoholikiem, bo to sa chorzy ludzie i trzrba im dać. Ustawodawca niech się porządnie walnie w głowę ze swojego przepisu.wesołych świat
bEDCgZCb
Patryk
2 lata temu
Mówią spokojnie a później klapa czyli jak zwykle. Nic się nie robi w tym kierunku to tak jest. PiS uważa że ws, ystko się samo zrobi a gospodarka coraz bardziej na dnie
rój
2 lata temu
Do liczby obecnie bezrobotnych proszę dodać 3 mln Polaków pracujących za granicą oraz 2 mln spadku populacji od 1989 roku. zatem spokojnie możemy mówić o realnym bezrobociu na poziomie 6 mln Polaków czyli gdzieś ok. 20%. Z bezrobociem rejestrowanym mogę się zgodzić. Bo bardzo łatwo zostać skreślonym z rejestru bezrobotnych
...
Następna strona