Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce. Mamy nowy rekord

116
Podziel się

Bezrobotnych jest coraz mniej, ale spada też liczba ofert pracy - podaje GUS. Biorąc pod uwagę coraz bardziej widoczne problemy gospodarcze w Europie, trudno będzie dalej bić rekordy.

Bez pracy jest w Polsce coraz mniej ludzi
Bez pracy jest w Polsce coraz mniej ludzi (East News, LUKASZ OSTALSKI/REPORTER)
bDSpssgR

Bezrobocie na koniec sierpnia utrzymało się na rekordowym poziomie 5,2 proc. - podaje GUS. Liczba osób bez pracy spadła do 865,5 tys., czyli było ich o 2,9 tys. mniej niż w lipcu i o 93,1 tys. mniej niż rok temu. To nowe rekordy.

Większość nie ma już prawa do zasiłku, więc zarejestrowani są wyłącznie po to, by korzystać z nieodpłatnej służby zdrowia. Zasiłek pobiera obecnie 139,5 tys. osób, w porównaniu do 141 tys. miesiąc wcześniej.

bDSpssgT
Zobacz także: Obejrzyj: Do 2025 roku będzie potrzebnych 2,5 mln pracowników

Niepokojący jest spadek liczby ofert pracy. W sektorze prywatnym w sierpniu zgłoszono ich zaledwie 98,1 tys. Rok temu było ich o 20,7 tys. więcej. Wiele wskazuje na to, że trudno będzie o dalsze spadki bezrobocia.

Najnowsze dane GUS pokazują, że w sierpniu produkcja przemysłowa była niższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku - o 1,3 proc. A to właśnie przemysł w ostatnich latach zgłaszał duży popyt na pracowników. To już drugi raz w tym roku, gdy produkcja spada.

bDSpssgZ

Łącznie wyrejestrowano z urzędów pracy 120,3 tys. osób, z czego 56,8 tys. dlatego, że podjęły pracę. Jednocześnie zarejestrowano 117,4 tys., w tym 21,9 tys. po raz pierwszy.

Aż 111,4 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy nigdy dotąd nie podjęło pracy. 264,5 tys. nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSpsshu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(116)
emerytka
2 lata temu
Pewni, ze spada. A jak jeszcze część ludzi wyjedzie....... to zejdzie nawet do 0. Brawo propaganda, brawo!
Polski emigra...
2 lata temu
WRÓCIŁEM Z PRACY W HOLANDII GDZIE PRACOWAŁEM 8 LAT W POLSCE WCZEŚNIEJ PRZEZ 10 LAT NA STANOWISKU OPERATORA MASZYN PAKUJĄCYCH, PO POWROCIE DO POLSKI PRZEZ 3 MIESIĄCE SZUKAŁEM PRACY I WSZĘDZIE MI PROPONUJE SIĘ NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ, TAK ŻE JUŻ WRÓCIŁEM DO HOLANDII NA DŁUŻEJ.
Olo
2 lata temu
Jak liczycie bezrobotnych na podstawie zarejestrowanych w urzedzie to powodzenia. Normalny nie idzie do urzedu pracy bo szkoda zachodu, chyba ze chce sie pracowac za miche ryżu lub miec staż. Urzędy już dawno nie spełniają swojego celu i są to zbędne wydawane pieniadze.
bDSpsshv
Paweł37
2 lata temu
Może podajcie o ile wzrosła liczba zatrudnionych tak jak to robią cywilizowane kraje ( Niemcy, USA), bo to ze liczba bezrobotnych spada o niczym nie świadczy. Ludzie mogli wyjechać, pójść na emeryture albo po umiera.
ccc
2 lata temu
A kto się teraz rejestruje w UP ? tam nie ma ofert pracy, zaorać ten przybytek
...
Następna strona