Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie w górę. Resort naliczył 10 tysięcy nowych osób bez pracy

25
Podziel się

W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 1,1 mln obywateli. W miesiąc przybyło 10 tys. bezrobotnych, co oznacza, że stopa bezrobocia wzrosła do 6,6 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Nie takie były zapowiedzi.

Bezrobocie w górę. Resort naliczył 10 tysięcy nowych osób bez pracy
Przybywa osób bez pracy. (money.pl, Rafal Parczewski)
bDSDpEnF

Rok 2021 miał być czasem odbicia w gospodarce, ale na razie jest ono słabo widoczne, a przynajmniej nie w statystykach z rynku pracy. Bezrobocie rośnie. Według najnowszych szacunków resortu pracy w lutym wyniosło 6,6 proc. wobec 6,5 proc. odnotowanych w styczniu.

Procentowo zmiana jest minimalna, ale mowa o wzroście liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach o 10,2 tys. W sumie w statystykach widnieje 1 mln 100,6 tys. osób bez pracy.

W porównaniu z analogicznym okresem, a więc jeszcze sprzed pandemii, bezrobocie jest o 1,1 pkt. proc. wyższe.

bDSDpEnH
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Resort pracy szacuje, że w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. Najniższą wartość notuje województwo wielkopolskie (4 proc.), a najwyższą warmińsko-mazurskie (10,7 proc.).

bDSDpEnN

- Wzrost osób bezrobotnych w lutym był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu. W lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys. - komentuje dane wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Dodaje, że zarówno w styczniu, jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tys., czyli była o około 20 tys. wyższa niż w listopadzie, czy grudniu ubiegłego roku.

Najnowsze wyniki mogę być lekkim zaskoczeniem na minus. Pod koniec lutego Michałek mówiła, że stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść do 6,4 proc. w lutym z 6,5 proc. w styczniu. Kierunek zmian był zupełnie odwrotny.

bDSDpEnO

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok zakładającą, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2021 roku wyniesie 7,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSDpEoi
gospodarka
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
piotr12345
miesiąc temu
Niemożliwe , przecież PIS-landia to kraj mlekiem i miodem ...;-)
Żałoba
miesiąc temu
Gdy wirus o śmiertelności na granicy błędu statystycznego decyduje o tym, że masz być neoniewolnikiem. Gdy państwo, czyli nowa elita, szlachta bez nazwy, gnoi ludzi jak za pańszczyzny. Gdy masz jeszcze zdrowie, wszystko odbudujesz, ale gdy je stracisz jesteś już tylko bezużytecznym śmieciem. Blokada usług medycznych pokaże w perspektywie 4 lat jak bardzo przegraliście wierząc w kowid zamiast w prawdę i rozum
Likwidować ic...
miesiąc temu
Osobiście teraz nie pracuję. Nie rejestruję się też w UP bo tam nic z tego nie dostanę i po vo tam iść do tych pociotków? Ilu takich jak ja nie ma w statystykach? Urzędy pracy aktualnie zajmują się rizdawaniem kasy z tarczy covidowej i w doopie mają inne cele. Ta instytucja jest nie potrzebna
bDSDpEoj
Fikumiku
miesiąc temu
Najważniejsze że to są durne dane bo do pup nie da się zarejestrować. Wielu ludzi, zwłaszcza studentów, zaocznych jest bezrobotnych, ale jako że studiują to nie mogą być w pup. Kłamią i tyle. Rozumiem że wszyscy pracownicy hoteli i restauracji i basenów itp ciągle ma etat i to płatny
Dykta
miesiąc temu
W kwietniu i maju będzie 2 mln. Cierpliwości...
...
Następna strona