Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie w górę. Resort naliczył 10 tysięcy nowych osób bez pracy

25
Podziel się:

W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 1,1 mln obywateli. W miesiąc przybyło 10 tys. bezrobotnych, co oznacza, że stopa bezrobocia wzrosła do 6,6 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Nie takie były zapowiedzi.

Bezrobocie w górę. Resort naliczył 10 tysięcy nowych osób bez pracy
Przybywa osób bez pracy. (money.pl, Rafal Parczewski)

Rok 2021 miał być czasem odbicia w gospodarce, ale na razie jest ono słabo widoczne, a przynajmniej nie w statystykach z rynku pracy. Bezrobocie rośnie. Według najnowszych szacunków resortu pracy w lutym wyniosło 6,6 proc. wobec 6,5 proc. odnotowanych w styczniu.

Procentowo zmiana jest minimalna, ale mowa o wzroście liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach o 10,2 tys. W sumie w statystykach widnieje 1 mln 100,6 tys. osób bez pracy.

W porównaniu z analogicznym okresem, a więc jeszcze sprzed pandemii, bezrobocie jest o 1,1 pkt. proc. wyższe.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Resort pracy szacuje, że w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. Najniższą wartość notuje województwo wielkopolskie (4 proc.), a najwyższą warmińsko-mazurskie (10,7 proc.).

- Wzrost osób bezrobotnych w lutym był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu. W lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys. - komentuje dane wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Dodaje, że zarówno w styczniu, jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tys., czyli była o około 20 tys. wyższa niż w listopadzie, czy grudniu ubiegłego roku.

Najnowsze wyniki mogę być lekkim zaskoczeniem na minus. Pod koniec lutego Michałek mówiła, że stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść do 6,4 proc. w lutym z 6,5 proc. w styczniu. Kierunek zmian był zupełnie odwrotny.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok zakładającą, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2021 roku wyniesie 7,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
Hijeńo
3 lata temu
POwskie piniendzy ni ma i nie bendzie plują, a Polska ma najmniejsze bezrobocie w EU!!!
Alf
3 lata temu
Pogonić Sowietów i będzie praca.Sowieci do domu walczyć o Krym a nie zasmiecac Polske
PiS = NSDAP
3 lata temu
Ciekawe, bo wczoraj, niejaki Buda, twierdził, że jest najniższe w Europie i wynosi 3.5%. Może mu się 'najniższe' pomyliło z 'najwyższym', a bezrobocie z inflacją, bo ta rzeczywiście wynosi 3.5% i jest najwyższa w UE.
Ten gość wie ...
3 lata temu
Didier Raoult powiedział „Hydroxychloroquine działa na Covid o wiele lepiej niż Remdesivir” - francuski lekarz, mikrobiolog i epidemiolog. Specjalizuje się w chorobach zakaźnych. Jest dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego oraz Centrum Badań nad Nowymi Chorobami Zakaźnymi i Tropikalnymi (URMITE) w Marsylii. Cena pierwszego leku to kilkadziesiąt zł , a drugi kilka tysięcy zł.
Sekcje zwłok ...
3 lata temu
Prof. Klaus Püschel, ( Wykonał 100 sekcji w okolicach maja 2020r .) szef hamburskiego instytutu medycyny sądowej, który zajmuje się badaniem ciał osób zmarłych na koronawirusa z obszaru Hamburga "Ten wirus wpływa na nasze życie w całkowicie przesadny sposób. Nie ma to żadnego związku z niebezpieczeństwem, jakie stwarza. (...) Jestem przekonany, że śmiertelność z powodu koronawirusa nie będzie w rocznym ujęciu widoczna nawet w swym szczycie" Potwierdza to Dr n. med. Zbigniew Martyka ordynator oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej "„Patomorfolodzy wypowiadają się, że na swoim stole nie spotkali ani jednej osoby, która zmarłaby z powodu koronawirusa"
...
Następna strona