Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
24.04.2019 12:31

Bezrobocie znów poniżej sześciu procent. Rafalska szykuje się na rekord

Za swojej kadencji minister Elżbieta Rafalska tylko sześciokrotnie informowała o wzroście bezrobocia. Jeśli chodzi o marzec nie musiała tego robić. Bez pracy jest znowu mniej niż sześć procent zdolnych do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Rafalska znowu może cieszyć się bezrobociem poniżej 6 proc. (Fot: Reporter)

Bezrobocie w marcu spadło do 5,9 proc. wobec 6,1 proc. w lutym - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. Te dane zgodne są z kalkulacjami z początku miesiąca, kiedy resort Elżbiety Rafalskiej zliczył statystyki z urzędów pracy. Minister zapowiada, że będzie jeszcze lepiej. W lecie ma paść nowy rekord.

Na koniec marca w urzędach pracy zarejestrowanych było 984,7 tys. bezrobotnych, czyli nawet mniej niż liczyło niedawno ministerstwo (986 tys.). To o 32 tys. mniej niż w lutym i 107,5 tys. mniej niż w marcu 2018 roku.

Zobacz też: Bezrobocie powyżej 6 proc. Resort pracy prognozuje spadek

Wynik jest zdecydowanie lepszy niż miesiąc wcześniej, gdy bezrobocie wynosiło 6,1 proc. Równo rok wcześniej wynosiło 6,6 proc.

Zarejestrowano w marcu 123,6 tys. nowych bezrobotnych, ale wyrejestrowano jednocześnie 155,5 tys. - podaje GUS. W marcu zgłoszono 128,9 tys. nowych ofert pracy. Na koniec miesiąca na chętnych czekało jeszcze 84,6 tys. To dane gorsze niż w lutym i rok temu. To sugeruje, że dalszy spadek bezrobocia nie będzie już taki łatwy.

Wielkopolskie na szczycie

Są województwa, w których znalezienie pracownika zakrawa na cud. W wielkopolskim bezrobocie rejestrowane wynosi zaledwie 3,2 proc. - to najlepszy wynik w Polsce. Jeszcze trzy inne województwa są poniżej 5 proc.

Najgorsza sytuacja ciągle panuje w warmińsko-mazurskim, gdzie pracy nie ma ponad 10 proc. mieszkańców. O zatrudnienie nie jest łatwo też w kujawsko-pomorskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim (ponad 8 proc. bezrobocia).

Wiceminister Stanisław Szwed, komentując najnowsze statystyki, wskazał, że poprawia się sytuacja osób młodych na rynku pracy. Przybywa osób zatrudnionych na umowy na czas nieokreślony i mniej osób zatrudnionych jest na umowy cywilno-prawne.

Ze słów minister Elżbiety Rafalskiej wynika, że po trzech ostatnich słabszych miesiącach, wracamy na ścieżkę spadku bezrobocia.

- W okresie letnim oczekujemy spadku bezrobocia w okolicach 5,3 proc., co oznaczałoby rekordowo niską stopę bezrobocia - powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej. Jak dodała, we wrześniu wskaźnik ten może wynieść nawet 5,2 proc.

Z szacunków MRPiPS wynika, że na koniec roku bez pracy będzie około 5,5 proc. Polaków (zarejestrowanych w urzędach). Byłoby to nieznacznie mniej niż wynika z prognozy przyjętej w budżecie, a więc 5,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, bezrobocie, stopa bezrobocia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

marc"Bez pracy jest znowu mniej niż sześć procent zdolnych do pracy." Nie "bez pracy", tylko z prawem do zasiłku, bo tylko tacy są liczeni jako … Czytaj całość

24-04-2019

maruda-(NIC dziwnego nie ma bezrobotnych , jest 500 + dla mamusi utrzymującej coraz to innego rozpłodnika !!!

24-04-2019

RencistaRozdają pieniądze na lewo i prawo, nawet nigdy nie pracującym, to po co pracować za 1,5 tys. na rękę....Tylko kto zarobi na emerytury dziś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (321)