Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Białoruś. Majątek Łukaszenki. Oficjalnie nie ma nic, nieoficjalnie - miliardy dolarów

101
Podziel się:

Po wyborach prezydenckich na Białorusi wraca temat majątku ​Alaksandra Łukaszenki. Polityk w oświadczeniach majątkowych deklaruje... że nie posiada nic, a żyje wyłącznie dzięki pensji prezydenckiej. Natomiast prawdziwy majątek głowy państwa szacuje się miliardy dolarów.

Majątek Alaksandra Łukaszenki jest wyceniany na wiele miliardów dolarów.
Majątek Alaksandra Łukaszenki jest wyceniany na wiele miliardów dolarów. (president.gov.by)

O sprawie przypomina RMF. Dokumenty na stronie Centralnego Komitetu Wyborczego informują, że Łukaszenka w 2019 roku zarobił 117 tys. rubli białoruskich (ok. 172,3 tys. złotych). Wszystko to z pensji prezydenckiej, która wynosi 9755 rubli białoruskich na miesiąc (ok. 14,5 tys. złotych).

Co ciekawe, w dokumencie polityk deklaruje, że nie posiada żadnego majątku. Nie znajdziemy w nim żadnych nieruchomości, ziemi, jak i również akcji czy obligacji.

Dom natomiast posiada jego żona Galina Łukaszenka. Konkretnie 196-metrowy dom w Szkłowie wraz z działką oraz połową budynku mieszalnego w rodzinnej wsi. Małżonka prezydenta zarabia 5560 rubli białoruskich (ponad 8 tys. złotych) z emerytury oraz z posiadanych akcji, gdyż jest właścicielką 56 udziałów w Fabryce Masła Szkłów.

Zobacz także: Dobroczynność a COVID-19" badanie przeprowadzone na zlecenie Orange. Jak pomagamy osobom starszym

RMF za Biełsatem podaje, że Łukaszenka może korzystać z dobrodziejstwa, jakie zapewnia mu ustawa "o prezydencie". Państwowy budżet zapewnia mu m.in.: mieszkanie, transport, czy służbę bezpieczeństwa. Ponadto może on korzystać z tzw. prezydenckich daczy, których jest nawet 17.

Jak przypomina rozgłośnia, majątek głowy państwa nie jest znany. Jednak depesze dyplomatów, które przed dekadą opublikowała witryna WikiLeaks, sugerują, że Amerykanie szacują majątek Łukaszenki na 9 mld dolarów. Prezydenta widziano również w przeszłości m.in. w Maybachu o wartości ok. 2 mln dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
Krystek
3 lata temu
Moim marzeniem jest żeby wszyscy złodzieje w jakiś sposób byli ukarani
aa
4 lata temu
Moje ulubione słowa: sugerują, podobno, chyba, najprawdopodobniej, szacuje się. Na domysłach niczego dobrego nie zbudowano. Czekam na konkrety
O++O
4 lata temu
Nasi przywódcy za organizację tajnych więzień w których można było torturować ludzi z całego świata, dostali w gotówce wory USDolarów które rozpłynęły się we mgle. Białoruski dyktator na tle naszych to dziad.
xxxx
4 lata temu
Coś mi to przypomina.
best
4 lata temu
Nowak Solidarność i pan Koperta.
...
Następna strona