Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Białoruś w obliczu dewaluacji rubla

31
Podziel się:

Białoruś zmaga się z problemem płynności finansowej. Bank centralny wstrzymał do połowy września operacje wspierające płynność banków komercyjnych, chcąc zapobiec nadciągającej dewaluacji rubla.

Białoruś w obliczu dewaluacji rubla
PAP/EPA. (PAP/EPA, PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO, SERGEY DOLZHENKO)

- W ostatnich czasie na tle wzrostu deficytu płynności w systemie bankowym zauważalny jest znaczny wzrost portfela kredytowego banków w rublach białoruskich. Tworzy to dodatkowy nacisk na wewnętrzny rynek walutowy - cytuje komunikat Narodowego Banku Białorusi czwartkowa "Rzeczpospolita".

Waluta to dla reżimu Łukaszenki obecnie bardzo gorący towar. W skarbcu banku centralnego zostało zaledwie 4,5 mld dolarów wobec 39,5 mld dol. zagranicznego zadłużenia. Stąd ograniczanie dostępu do walut bankom komercyjnym - wskazuje "Rz".

- Białoruś należałoby opisać jako ostatni sowiecki system gospodarczy bez Sowietów - komentowała w sierpniu "Deutsche Welle". Gospodarka jest uzależniona od Rosji. Białoruś importuje stamtąd prawie 40 procent swoich towarów. Rosja jest też największym wierzycielem, posiadającym 38 procent długu państwowego Białorusi. Na dodatek 75 proc. PKB jest wytwarzane w sektorze państwowym.

Bank Światowy prognozuje skurczenie się białoruskiej gospodarki o co najmniej 2 procent w 2020 roku (inne prognozy BŚ mówią nawet o 4-procentowym spadku). Tu ważną rolę grają ograniczenia spowodowane pandemią w Rosji oraz skutki koronakryzysu w UE, która jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Białorusi.

Zobacz także: Dodatek solidarnościowy. Młodzi ponieśli największy koszt kryzysu covidowego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
napisz
3 lata temu
A może napisze jakiś mądry jak było w Polsce od 1945 do 1989 gdy mieliśmy nałożone przez ameryke embargo tak ścisłe ze nie można było niczego sprzedać na zachód ani z niego kupić . A pomimo tego wrednego embarga byliśmy II potęga gospodarcza świata po Japonii np w budowie wszystkiego co pływało po morzach ,oceanach i rzekach całego świata.
qwer
4 lata temu
Głupoty
Rado
4 lata temu
Białoruś była bogatsza od Polski, a teraz jest skansenem zacofanej sowieckiej gospodarki
Nul
4 lata temu
Nie pracują nie ma kasy niech im spadnie Manna z nieba tak powinien postąpić Łukaszenka.
Ilona
4 lata temu
Aby tak dalej z głodu po padają
...
Następna strona