Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Biedronka omija zakaz handlu w niedziele. PiS reaguje. "Będę chciał wyjaśnić te działania"

144
Podziel się:

Już nawet Biedronka otwiera swoje sklepy w niedziele. Pozwala jej na to umowa z Pocztą Polską. Fakt, że spółka państwowa uchyla dużym dyskontom furtkę do omijania zakazu handlu, nie podoba się posłom Prawa i Sprawiedliwości.

Biedronka omija zakaz handlu w niedziele. PiS reaguje. "Będę chciał wyjaśnić te działania"
Zakaz handlu w niedziele omija już nawet Biedronka. Prawo i Sprawiedliwość będzie reagować (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)
bELmvKbp

Powiedzieć, że zakaz handlu staje się fikcją, to jak stwierdzić, że po nocy przychodzi dzień. Twierdzenie to jest oczywiste dla wszystkich, którzy śledzą, co się dzieje na polskim rynku. W ostatnią niedzielę kilkadziesiąt sklepów otworzyła Biedronka, a nawet Bricomarche, czyli markety budowlane.

O ile Bricomarche (należące do Grupy Muszkieterów) podpisało umowę z InPostem, o tyle sieć dyskontów należąca do Jeronimo Martins - z Pocztą Polską. Ta ostatnia jest jednak spółką Skarbu Państwa, więc fakt, że pomaga dużej sieci otworzyć sklepy w niedziele, nie podoba się politykom Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie rozumiem działań Poczty Polskiej. W tej sprawie wystąpię z zapytaniem do prezesa Poczty Polskiej, ponieważ to moim zdaniem omijanie przepisów ustawy i szukanie luki w prawie. Nie wszystko przystoi spółce państwowej. Poczta Polska jest spółką skarbu państwa. Będę chciał wyjaśnić te działania - stwierdził poseł PiS Jan Mosiński w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

bELmvKbr
Zobacz także: 40 minut stania po lody. "Zakaz handlu pomaga"

Nie wszyscy posłowie jednak mają pretensje do Poczty Polskiej. Robert Telus z PiS, w rozmowie z portalem Wirutalnemedia.pl stwierdził, że nie będzie się domagać wyjaśnień od operatora pocztowego, gdyż może prowadzić swoje sprawy biznesowe samodzielnie, pomimo faktu, że jest spółką państwową.

W money.pl informowaliśmy, że obóz rządzący już reaguje na poczynania największych sieci handlowych. Posłowie przygotowują projekt ustawy, który ma zaostrzyć przepisy o zakazie handlu w niedziele. Poseł PiS Janusz Śniadek zapewnił money.pl, że efekt ich prac ujrzy światło dzienne jeszcze w wakacje.

bELmvKbx

Opieszałość partii rządzącej jednak nie podoba się związkowcom. Przewodniczący handlowej "Solidarności" Alfred Bujara wyjawił nam, że "S" wysłała w tej sprawie pismo do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.

Natomiast portal Wiadomoscihandlowe.pl donosi, że związkowcy przygotowują własną nowelę, ale nie ustawy ograniczającej handel, lecz ustawy o wychowaniu trzeźwości. Ich propozycja zakłada, że w placówkach pocztowych nie będzie mogła być prowadzona sprzedaż alkoholu.

bELmvKby

To byłby cios dla wszystkich sklepów spożywczych, które dziś w niedziele otwierają się jako placówki pocztowe. Jednocześnie bez problemu swoje punkty w ostatni dzień tygodnia mogłaby otworzyć Poczta Polska, co robi dziś w kilkudziesięciu lokalizacjach.

- Uważam to rozwiązanie za bardzo celne. Z pewnością tego typu posunięcie znakomicie ograniczy nieuczciwe praktyki, polegające na otwieraniu sklepów w niedziele, pod warunkiem, że ograniczenie sprzedaży alkoholu będzie dotyczyło wszystkich dni tygodnia, a nie tylko niedziel - tłumaczył Janusz Śniadek w rozmowie z portalem Wiadomoscihandlowe.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELmvKbS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
Krzysiek
2 miesiące temu
Popieram zakaz handlu w niedzielę (z pewnymi bardzo szczególnymi wyjątkami), gdyż łatwo można wykazać iż takie ograniczenie jest korzystne gospodarczo, ale też społecznie. Taki zakaz jest zresztą w większości krajów Mumii Europejskiej (Niemcy, Austria, Włochy itd.). Poza tym deklaruję, że nigdy nie skorzystam z usług takich sieci jak Biedronka, Kałfland, Lidl itp.
PAWEŁ+
3 miesiące temu
Aż wierzyć się nie chce, że to wszystko na polecenie biskupów. To jest potęga.
fil
3 miesiące temu
Odczepić się od handlu . Zakazywać ,zabraniać ,niszczyć, marnować miliardy to potrafią . Jeśli koszty sklepu w niedzielę przewyższą zyski to nie będą otwierać.
bELmvKbT
Ja12985teji
3 miesiące temu
Rząd powinien zrobić jedno, sprawdzić tylko co jest dominującą działalnością w obrocie usługami ; czy sprzedaż czy klejenie znaczków(usługi pocztowe)> Podpowiadam jednym z kryteriów np; powierzchnia całkowita do powierzchni dodatkowej usługi lub uzyskana kwota z obrotu. I POzamiatane.
Jana
3 miesiące temu
Skoro Orlen może sprzedawać w CPN alkohol przez cały tydzień i w miejscu gdzie nie powinno go być dlaczego inni mają mieć ograniczenia.
...
Następna strona