Biskupi piszą do Tuska. Padło pytanie o "bezprawne działanie"
Prezydium KEP wystosowało list do premiera Donalda Tuska ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego niekonstytucyjności rozporządzenia MEN ws. lekcji religii - przekazał we wtorek rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak. Biskupi pytają o brak publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw i o to, czy premier "bierze odpowiedzialność za bezprawne działania minister edukacji narodowej".
Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie ks. Gęsiak poinformował, że prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało list do premiera Donalda Tuska z prośbą o udzielenie informacji publicznej w sprawie braku publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 listopada 2024 r.
Wyjaśnił, że chodzi o wyrok TK, który stwierdził nielegalność i niekonstytucyjność ze względów formalnych rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca 2024 r. w sprawie organizacji lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Księża biskupi pytają, dlaczego ten wyrok nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw - wyjaśnił rzecznik KEP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polak dostarcza tajną broń Ukrainie "Wytrącamy element zaskoczenia" Rafał Modrzewski w Biznes Klasie
Dodał, że w liście znajdują się również pytania o "konstytucyjną i ustawową podstawę prawną bezczynności organów władzy państwowej i administracji rządowej w tej sprawie".
Podkreślił, że w liście biskupi zwrócili się do premiera z pytaniem o to, "czy bierze odpowiedzialność za bezprawne działania minister edukacji narodowej, polegające na publikacji rozporządzeń zmieniających bez uprzedniego osiągnięcia wymaganego porozumienia z władzami Kościoła katolickiego oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych?".
Ks. Gęsiak poinformował, że prawnicy Konferencji Episkopatu Polski "analizują obecnie różne kroki", które zostaną podjęte w najbliższym czasie.
"W liście do pana premiera biskupi przypomnieli, że Komisja Wenecka zwróciła uwagę na konieczność publikacji wszystkich orzeczeń TK, równocześnie odnosząc się krytycznie do pojedynczych przypadków niepublikowania jego wyroków w poprzednich latach" - powiedział duchowny.
Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie jest wliczana do średniej ocen rocznych.
Wyrok TK ws. rozporządzenia minister edukacji
W Dzienniku Ustaw 20 stycznia 2025 r. ukazało się kolejne rozporządzenie zmieniające w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z dokumentem od 1 września 2025 r. religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo - bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała minister edukacji Barbara Nowacka.
27 listopada 2024 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie ministra edukacji z lipca 2024 r. ws. organizacji nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach jest niezgodne z przepisem ustawy o systemie oświaty na podstawie którego zostało wydane. Rozporządzenie zaskarżyła w sierpniu 2024 r. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.