Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Lekcje religii to przynajmniej 1,5 mld zł rocznie. Zapytaliśmy, na co lepiej wydać te pieniądze

743
Podziel się:

Same pensje katechetów kosztują Polaków przynajmniej 1,5 mld zł. Zapytaliśmy polityków, niezależnie od ich przynależności partyjnej o to, gdzie brakuje akurat takiej kwoty. Odpowiedzi obrazują skalę kosztów, jakie ponosi budżet w związku z lekcjami religii w szkołach. A także całą listę znacznie pilniejszych priorytetów wydatkowych.

Lekcje religii to przynajmniej 1,5 mld zł rocznie. Zapytaliśmy, na co lepiej wydać te pieniądze
Lekcje religii kosztować mogą budżet nawet ponad 1,5 mld (PAP, DPA, Pascal Deloche)

1,5 mld zł rocznie. To dużo? Mało? Dla zwykłego człowieka to kwota abstrakcyjna, nie do ogarnięcia. Zapytaliśmy zatem ekspertów od wydawania wielkich sum pieniężnych - polityków. Co zrobiliby, gdyby nagle w budżecie pojawiłoby się dodatkowe 1,5 mld zł? W jakim miejscu tego typu kwota przydawałaby się najbardziej?

O tym, że to pieniądze już wydawane na religię, wyjaśniliśmy po wysłuchaniu ich pomysłów. Odpowiedzi polityczek i polityków były w wielu punktach zbieżne, a wspólny mianownik jest jeden - każdy, od prawa do lewa, uznał, że mamy wydatki pilniejsze niż religia.

Ochrona zdrowa zaprząta głowę posłankom i posłom

Janusz Śniadek nie miał wątpliwości, na co przekazałby taką okrągłą sumę. – Moim zdaniem taką kwotę można byłoby przeznaczyć na podwyżki w państwowych inspekcjach. W tej chwili naprawdę trudno jest znaleźć na rynku specjalistów do pracy w inspektoratach – powiedział były szef NSZZ "Solidarność" i poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek.

- Jeżeli te pieniądze miałyby być wydane właśnie teraz i miałabym na to wpływ, to na pewno przeznaczyłbym je na psychologię dziecięcą. To w kontekście budżetu państwa nie jest wbrew pozorom taka wielka kwota i żeby taki zastrzyk środków miał sens i dokonał widocznej zmiany, to nie można rozbić tego, alokując środki w wiele miejsc po kilkadziesiąt tysięcy zł, tylko dać zastrzyk gotówki w jeden sektor, góra dwa. Drugim takim obszarem byłoby ratownictwo medyczne. To są bardzo ważne do załatwienia rzeczy tu i teraz. Dzieci ani jadący w karetce pacjenci nie mogą czekać, aż zmieni się władza – mówi money.pl Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Zobacz także: Czternasta emerytura. "Emeryci, którzy dostają 5 tys. zł i więcej, mogą liczyć tylko dla kilka złotych"

Paulina Henning-Kloska z Polski 2050 1,5 mld dorzuciłaby do opieki zdrowotnej.

– Najbardziej palącym problemem jest opieka zdrowotna. Samo dolewanie tam pieniędzy nie wystarczy. Konieczne są systemowe zmiany, bez których ten bak wciąż będzie przeciekał. Drugim obszarem jest edukacja – mówi posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni.

Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej takie pieniądze przeznaczyłby również na ochronę zdrowia. Zdaniem byłego wiceministra finansów właśnie ten sektor wymaga dofinansowania tu i teraz.

Religia może kosztować nas nawet 1,5 mld zł

Skąd kwota 1,5 mld zł? To jest szacunkowy koszt pensji katechetów w Polsce. Kwota może robić wrażenie. – Informacja, która jest w miarę wiarygodna, dotycząca samego kosztu wynagrodzeń katechetów brutto, pochodzi z 2019 roku. Wtedy poseł Marek Sowa z KO zapytał Ministerstwo Edukacji o koszt pensji katechetów, księży i zakonnic. Otrzymał odpowiedź, że jest to około 1,5 mld zł – mówi Piotr Pawłowski z organizacji Świecka Szkoła.

Aktywiści prowadzili akcję, która miała na celu zebranie z powiatów i gmin informacji na temat kosztów lekcji religii. Wolontariusze zebrali dane z 80 proc. gmin i 60 proc. powiatów.

Dane pokrywają się z informacjami z 2019 roku, które uzyskał z resortu edukacji Marek Sowa. Z danych zebranych przez wolontariuszy wynika, że koszt pensji samych katechetów to 1,1 mld zł.

- Biorą pod uwagę, z ilu samorządów nie otrzymaliśmy informacji, to spokojnie można szacować ogólny koszt na poziomie ponad 1,5 mld zł. Oczywiście musimy do tego doliczyć także wydatki szkół związane prowadzaniem lekcji – podsumowuje Piotr Pawłowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(743)
Starka
rok temu
Religia w szkołach, to wyższa konieczność na przyszłe emerytury księży.
Non
3 lata temu
Kosciol uczy dobra a brak religii spowoduje wzrost przestepst, gwałtów itd
Pozdro z bies...
3 lata temu
Lepiej dac te kase Tuskowi i Grasiowi. Oraz Nowakowi Sławkowi
i płacą
3 lata temu
również niewierzący
jgi
3 lata temu
Kto pytał PŁATNIKA czy chce FINASOWAĆ księży i zakonnice ?? religia w salkach przykościelnych jak kiedyś ,kto pójdzie tego ksiądz i zakonnica ''uświadomią ''!
...
Następna strona