Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Simon Peters
|

Bitcoin stabilny, wątpliwości zostały. Salwador legalizuje jednak kryptowalutę

6
Podziel się:

W zeszłym tygodniu ethereum zyskało ponad 15 proc. na wartości, podczas gdy bitcoin utrzymywał się na poziomie ponad 30 000 dolarów - pisze dla money.pl Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro.

Bitcoin stabilny, wątpliwości zostały. Salwador legalizuje jednak kryptowalutę
Bitcoin i jego kurs oscyluje w okolicach 35 tys. dolarów. Co dalej z jego wyceną? (Pexels)

Ethereum wzrasta, podczas gdy bitcoin jest stabilny pomimo wątpliwości CIO

W zeszłym tygodniu ethereum zyskało ponad 15 proc. na wartości, podczas gdy bitcoin utrzymywał się na poziomie ponad 30 000 dolarów, ponieważ inwestorzy uspokoili swoje podejście do kryptowalut.

Po najgorszym w historii miesiącu bitcoin i ethereum powoli wychodzą ze swoich najniższych wartości, ale jeszcze nie wspięły się w pobliże nie tak odległych szczytów.

Niemniej jednak ostrożność pozostaje hasłem przewodnim, jeśli chodzi o bitcoina, w szczególności po wyprzedaży wywołanej tłumieniem handlu kryptowalutami w Chinach, a także chęcią inwestorów do spieniężenia zysków. Na początku zeszłego tygodnia kurs bitcoina wzrósł z 34 000 dolarów do poziomu powyżej 39 000 dolarów, nie był on w stanie go utrzymać i dziś rano znowu stracił, zatrzymując się na poziomie nieco poniżej 36 000 dolarów. Stało się tak pomimo licznych pozytywnych wiadomości, w tym dotyczących rozmów o możliwości przyjęcia bitcoina jako legalnego środka płatności w Salwadorze.

Ethereum radziło sobie nieco lepiej, powoli wzrastając z poziomu 2 300 dolarów w zeszłym tygodniu, by dziś rano osiągnąć wartość na poziomie 2 728 dolarów, choć to nadal nieco poniżej szczytów obserwowanych w weekend.

Profesjonalni inwestorzy pozostają zaniepokojeni perspektywami w krótkim okresie. Notatka od Goldman Sachs mówi, że ich spotkania z 25 dyrektorami ds. inwestycji funduszy długoterminowych i hedgingowych ujawniły, że bitcoin jest najmniej ulubionym aktywem do inwestowania.

Salwador opracowuje prawo uznające bitcoin za legalny środek płatniczy

Salwador może stać się pierwszym krajem na świecie, który uczyni bitcoin legalnym środkiem płatniczym, co zaproponował Prezydent tego kraju.

Prezydent Nayib Bukele powiedział na konferencji Bitcoin 2021 w Miami, że ruch ten „wygeneruje miejsca pracy i pomoże zapewnić integrację finansową tysiącom osób spoza formalnej gospodarki”.

Powiedział, że bitcoin może być "najszybszym sposobem” na przesyłanie pieniędzy wysyłanych do kraju z zagranicy. W tym miesiącu planuje przedstawić projekt do zatwierdzenia kongresowi.

Dolar amerykański jest obecnie oficjalną walutą kraju Ameryki Środkowej. Około jedna czwarta obywateli Salwadoru mieszka w USA.

Bukele, który od objęcia urzędu w 2019 r. utrzymuje wskaźniki akceptacji swoich rządów powyżej 90 proc., dodał, że duża część z 6 miliardów dolarów wysyłanych każdego roku przez obywateli Salwadoru mieszkających za granicą do kraju jest „tracona na rzecz pośredników”.

Prezydent, którego partia Nowe Idee (ang.: New Ideas) ma znaczna większość w kongresie, zachwalał przyjęcie bitcoina, jako pomysłu, który mógłby pomóc Salwadorowi w rozwoju.

- Dzięki użyciu Bitcoin kwota otrzymywana przez ponad milion rodzin o niskich dochodach wzrośnie o równowartość miliardów dolarów każdego roku - powiedział.

Square planuje stworzyć portfel sprzętowy dla bitcoina

Jak zapowiedział dyrektor generalny Square, Jack Dorsey, firma rozważa stworzenie portfela sprzętowego bitcoin, aby ułatwić wszystkim dostęp do kryptowaluty.

W 13-częściowym wątku na Twitterze Dorsey ujawnił swoje przemyślenia na ten temat, stwierdzając: „Bitcoin jest dla wszystkich. Ważne jest dla nas zbudowanie kompleksowego produktu, który wprowadzi na globalny rynek rozwiązanie niepodlegające jurysdykcji prawnej”.

Powiedział, że każdy potencjalny portfel sprzętowy od Square będzie zawierał integrację ze smartphonami. „Dzięki bezkompromisyjnemu skupieniu się na interakcji mobilnej, prawdopodobnie obejmiemy większość ludzi na świcie” – powiedział Dorsey.

Co najważniejsze, Dorsey powiedział, że każde rozwiązanie od Square zostanie wykonane na podstawie środowiska kryptowalut.

„Gdyby nam się to udało to, zbudowalibyśmy go całkowicie w otwartej przestrzeni, od oprogramowania po projektowanie sprzętu, jak i we współpracy ze społecznością” – powiedział.

Taki portfel sprzętowy pomogłoby uczynić bitcoin bardziej namacalnym w sposób, który umożliwiłby lepsze jego zrozumienie dla przeciętnego konsumenta.

Ruffer spienięża bitcoiny z zyskiem (na razie) 1 mld USD

Firma zarządzająca inwestycjami Ruffer zarobiła ponad 1 miliard dolarów z inwestycji w bitcoin z listopada 2020 roku o wartości 600 milionów dolarów.

W rozmowie z The Times dyrektor inwestycyjny w londyńskiej firmie zarządzającej aktywami, Hamish Baillie, ujawnił, że Ruffer zamknął swoją pozycję w bitcoinach z zyskiem ponad 1,1 miliarda dolarów w kwietniu.

Powiedział: „Kiedy cena podwoiła się, w grudniu i na początku stycznia, wtedy osiągnęliśmy pewne zyski dla naszych klientów. Aktywnie zarządzaliśmy pozycją i do momentu sprzedaży ostatniej transzy w kwietniu łączny zysk wyniósł nieco ponad 1,1 miliarda dolarów”.

Baillie twierdzi, że Ruffer stał się jedną z pierwszych firm zarządzających funduszami, która kupiła bitcoiny w niespotykanej dla tej firmy inwestycji krótkoterminowej. W momencie inwestycji cena bitcoina spadła do 15 000 dolarów, jednak potem rosła, aby osiągnąć ówczesne maksima w pobliżu 20 000 dolarów, które wcześniej osiągała w 2017 roku.

Dyrektor inwestycyjny przypisał paraboliczny wzrost cen bitcoina do pandemicznego lockdownu pod koniec 2020 r. i wypłat stymulacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Powiedział, że firma sprzedała swoje udziały częściowo dlatego, że młodsi inwestorzy nie będą spędzali tyle czasu na handlu kryptowalutami, gdy kończą się lockdowny.

Firma przeniosła zyski z handlu bitcoinami na inne „pewniejsze” aktywa, takie jak powiązane z inflacją obligacje rządowe. Baillie jest jednak przekonany, że główne instytucje finansowe, w tym Ruffer i Goldman Sachs, będą nadal kupować bitcoiny, stwierdzając, że kolejny zakup „z pewnością nie jest poza ich planami”.

Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
klm
rok temu
Salwator i piramida finansowa? Brzmi stereotypowo ;)
nnn
rok temu
To jest piramida finansowa na której zarabiają bogaci cwaniacy , mafie i złodzieje
Hmmm
rok temu
"Wychodzą ze swoich najniższych wartości" - one mają roczny wzrost powyżej 200 % ... nie muszą z niczego wychodzić. A najlepsze przed nami - anonimowe kryptowaluty epic cash - bez adresów, z łańuchem wielkości ledwo 2 GB i możliwością przenoszenia między portfelami bez internetu u odbierającego ... plus mosty do łańuchów otwartych etc. etc. Krótko mówiąc w świecie kryptowalut pracują najlepsi na świecie ludzie od programowania i zawsze wymyślą coś co potrafi zaskoczyć i daje wzrosty wartości inwestycji.
atx
rok temu
nie wkręcaj ludzi czowieku, wiadomo jak to się skończy pójdzie w dół jak piorun. Historyczny dół już zapomniałeś jaki krach był 3 lata temu teraz też stracą CI co jeszcze nie uciekli a kupili na szczycie bo im obiecywali że będzie rosło ;)
Gromuł Gonzo ...
rok temu
Mój numer IM Gadu-Gadu to 73618340 jakby co. SMS do mnie pod +48 737 868 868 (na e-mail to ja pierdzę).