Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Bon turystyczny. Prezes ZUS: Polacy chętnie korzystają

22
Podziel się:

- Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę ponad 2,7 mld zł. Dane pokazują, że Polacy wciąż chętnie korzystają z bonów turystycznych – mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny. Prezes ZUS: Polacy chętnie korzystają
Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. (Materiały WP, Adobe)

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie "500 plus" lub którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

"Program Polski Bon Turystyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł" - mówi profesor Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Bon turystyczny dla seniorów? "Należy to wprowadzić"

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na "zielonej szkole", kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.

Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia "Rodzina 500+". Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Władek
2 lata temu
Szkoda że nie informowali że aktywować trzeba w jakimś okresie bo potem przepada
Adam
2 lata temu
To co się stało z 0,9 miliardem zł??
Aga
2 lata temu
Ha ha jeszcze nie skorzystałam, jak miałam okazje to grzebali się w sejmie, a teraz klapa
Ams
2 lata temu
Ten bon to kpina. Nigdzie nie można go zrealizować. Jak pojechałem do Gdańska i chciałem wynająć pokój to za bon owszem ale tylko te najdroższe. Kilka hoteli na dzień dobry poinformowało że za bon jest drożej a gotówka taniej.
Patryk
2 lata temu
Pracuję za granicą mieszkam w Polsce, tam pobieram świadczenie na dziecko.Za bon dziękuję nie skorzystam, nic już nie chcę od tego rządu, może poza tym,żeby w końcu przestali rządzić. Bon chętnie przekazałbym komuś kto go bardziej potrzebuje niż ja.
...
Następna strona