Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Borsuki sparaliżowały ruch pociągów w Holandii. Ryją nory pod torami

3
Podziel się:

Koleje holenderskie ProRail musiały wstrzymać ruch pociągów na kilku trasach na północy i południu kraju z powodu aktywności borsuków ryjących nory pod torami kolejowymi. Problem nie zostanie rozwiązany szybko, ponieważ borsuki są pod ochroną - informuje BBC.

Borsuki sparaliżowały ruch pociągów w Holandii. Ryją nory pod torami
Wiele pociągów w Holandii wstrzymano ze względu na borsuki (Photo by Farouk Batiche/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

Borsuki okazały się w tym roku wyjątkowo aktywne - zaznacza BBC. Jak wykazała kontrola przeprowadzona w ostatnich dniach, zwierzęta ryły nory znacznie częściej, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo torów kolejowych. Utworzone przez borsuki podziemne korytarze okazały się rozległe, co oznacza ryzyko osiadania torów. Z powodu nor pod szynami trzeba było we wtorek zawiesić wszystkie połączenia między Eindhoven i Den Bosch - i to co najmniej na tydzień.

Spółka ProRail oświadczyła, że trudno określić, jak szybko problem zostanie rozwiązany, gdyż borsuki są pod ochroną. A to oznacza, że naprawa toru wymaga uzyskania zezwolenia władz. Kolejarze muszą dostać zgodę na ingerencję w środowisko zamieszkania borsuków.

Borsuki uwielbiają nasypy kolejowe

Borsuki lubią glebę piaszczystą, co oznacza, że nasypy kolejowe są dla nich idealnym miejscem do życia - wyjaśnia portal NLTimes.

Na razie na zamkniętym odcinku kursuje autobus zastępczy, co wydłuży podróż o 30-60 minut. Następnie koleje będą musiały podjąć decyzję, co zrobić ze zwierzętami. Dopiero później można rozpocząć naprawę torów.

Holenderskie media podkreślają, że kolej już wcześniej borykała się z tym problemem w rejonie Molkwerum, w prowincji Fryzja. Kilka tygodni temu również tam trzeba było wstrzymać ruch pociągów. Teraz koleje planują usypanie w tym rejonie sztucznego pagórka, w którym borsuki będą mogły ryć swoje tunele.

"Życie z borsukami to prawdziwa łamigłówka dla ProRail", bowiem koleje muszą zapewnić jednocześnie "bezpieczny ruch pociągów, jak i dobrostan borsuków" - oświadczył przewoźnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
pstryk
rok temu
Drogie jest to co jest rzadkością , borsuków jest mało a ludzie mają rowery.
Toro
rok temu
A, jak borsuki są pod ochroną to ok. Trzeba linie przebudować, tylko uważać, bo żeby żabki nie uczęszczały nowymi torami bo miejsca zabraknie na kolejnemu i dziki mogą się obrazić. Jak to dobrze, źe ludzie maja coraz mniej praw, a właściwie zostało jedno, pracować, pracować i pracować, coraz dłużej za coraz mniej. I pomyśleć, dawniej zwierzęta służyły ludziom!
Erytre
rok temu
To przykład poprawności politycznej. Dawniej dorabiali się na koloniach eksploatowanych za friko, dziś płaczą nad losem borsuków. Może zamknąć drogę, może karetka nie dojedzie do ciężko chorego ?