Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Borsuki sparaliżowały ruch pociągów w Holandii. Ryją nory pod torami

3
Podziel się:

Koleje holenderskie ProRail musiały wstrzymać ruch pociągów na kilku trasach na północy i południu kraju z powodu aktywności borsuków ryjących nory pod torami kolejowymi. Problem nie zostanie rozwiązany szybko, ponieważ borsuki są pod ochroną - informuje BBC.

Borsuki sparaliżowały ruch pociągów w Holandii. Ryją nory pod torami
Wiele pociągów w Holandii wstrzymano ze względu na borsuki (Photo by Farouk Batiche/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

Borsuki okazały się w tym roku wyjątkowo aktywne - zaznacza BBC. Jak wykazała kontrola przeprowadzona w ostatnich dniach, zwierzęta ryły nory znacznie częściej, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo torów kolejowych. Utworzone przez borsuki podziemne korytarze okazały się rozległe, co oznacza ryzyko osiadania torów. Z powodu nor pod szynami trzeba było we wtorek zawiesić wszystkie połączenia między Eindhoven i Den Bosch - i to co najmniej na tydzień.

Spółka ProRail oświadczyła, że trudno określić, jak szybko problem zostanie rozwiązany, gdyż borsuki są pod ochroną. A to oznacza, że naprawa toru wymaga uzyskania zezwolenia władz. Kolejarze muszą dostać zgodę na ingerencję w środowisko zamieszkania borsuków.

Borsuki uwielbiają nasypy kolejowe

Borsuki lubią glebę piaszczystą, co oznacza, że nasypy kolejowe są dla nich idealnym miejscem do życia - wyjaśnia portal NLTimes.

Na razie na zamkniętym odcinku kursuje autobus zastępczy, co wydłuży podróż o 30-60 minut. Następnie koleje będą musiały podjąć decyzję, co zrobić ze zwierzętami. Dopiero później można rozpocząć naprawę torów.

Holenderskie media podkreślają, że kolej już wcześniej borykała się z tym problemem w rejonie Molkwerum, w prowincji Fryzja. Kilka tygodni temu również tam trzeba było wstrzymać ruch pociągów. Teraz koleje planują usypanie w tym rejonie sztucznego pagórka, w którym borsuki będą mogły ryć swoje tunele.

"Życie z borsukami to prawdziwa łamigłówka dla ProRail", bowiem koleje muszą zapewnić jednocześnie "bezpieczny ruch pociągów, jak i dobrostan borsuków" - oświadczył przewoźnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
pstryk
2 miesiące temu
Drogie jest to co jest rzadkością , borsuków jest mało a ludzie mają rowery.
Toro
2 miesiące temu
A, jak borsuki są pod ochroną to ok. Trzeba linie przebudować, tylko uważać, bo żeby żabki nie uczęszczały nowymi torami bo miejsca zabraknie na kolejnemu i dziki mogą się obrazić. Jak to dobrze, źe ludzie maja coraz mniej praw, a właściwie zostało jedno, pracować, pracować i pracować, coraz dłużej za coraz mniej. I pomyśleć, dawniej zwierzęta służyły ludziom!
Erytre
2 miesiące temu
To przykład poprawności politycznej. Dawniej dorabiali się na koloniach eksploatowanych za friko, dziś płaczą nad losem borsuków. Może zamknąć drogę, może karetka nie dojedzie do ciężko chorego ?