Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Borys o Funduszu Odbudowy: porozumienie jest w interesie Polski i UE

43
Podziel się:

Uruchomienie środków z Funduszu Odbudowy byłoby bardzo pozytywne dla koniunktury gospodarczej, zwłaszcza w perspektywie kolejnych dwóch lat - ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Dodał, że w interesie zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej, jest porozumienie ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Borys o Funduszu Odbudowy: porozumienie jest w interesie Polski i UE
Paweł Borys, prezes PFR, uważa, że w interesie obu stron jest porozumienie ws. środków z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nową sytuację gospodarczo-społeczną, jaką spowodowała pandemia COVID-19. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF - Recovery and Resilience Facility). Wszystkie kraje członkowskie muszą przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek. Polska przedstawiła swój plan KE; jak dotąd nie został on zaakceptowany.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys w sobotniej rozmowie w TVN24 był pytany o to, czy Polsce potrzebne są pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Jeżeli chodzi o kolejne dwa lata, to rzeczywiście ważne jest to, aby inwestycje stały się kołem zamachowym gospodarki. One już w tej chwili rosną o ok. 11 proc., ale w sektorze przedsiębiorstw. Mamy dołek, jeżeli chodzi o inwestycje publiczne. Dlatego uruchomienie środków z Funduszu Odbudowy na pewno byłoby bardzo pozytywne dla koniunktury gospodarczej, zwłaszcza w perspektywie kolejnych dwóch lat - powiedział Paweł Borys.
Zobacz także: Połączenie Lotosu z Orlenem. Borys: "To zasadne"

Fundusz Odbudowy. Pieniądze z UE dla Polski

Pytany, czy brak tych pieniędzy przełoży się na wskaźniki wzrostu gospodarczego w Polsce czy nie, odparł: "Jeszcze nie w tym roku. W tym roku rząd uruchomił z Banku Gospodarstwa Krajowego Program Inwestycji Strategicznych i to on będzie już przyspieszał inwestycje publiczne".

Natomiast już w perspektywie kolejnego roku i następnych oczywiście te środki przyczyniłyby się do tego, że ta koniunktura będzie lepsza i będzie więcej środków na inwestycje - ocenił szef PFR.

Zdaniem Pawła Borysa, w interesie obu stron, zarówno Polski, jak i UE jest porozumienie się, jeżeli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy. "Mamy bardzo korzystne warunki. I zgadza się - te środki służyłyby nam do tego, aby sfinansować więcej inwestycji, tym samym mielibyśmy szansę mieć wyższy wzrost gospodarczy w kolejnych dwóch latach" - powiedział Borys.

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Ala
2 lata temu
PiS szkodzi Polsce i cofa ją do PRL. W interesie Polaków są pienądze i praworządne sądy. W interesie PiS biedny i ciemny naród.
trzeba krwi
2 lata temu
Precz z bandyckim haraczem ETS. To jest perfidny podstępny niemiecki sposób na opiłowanie i zagłodzenie Polski. Chcą z nas zrobić naród biedaków, rezerwuar taniej siły roboczej dla niemieckiej gospodarki.
Adam N 1973
2 lata temu
To że pieniądze z Funduszu odbudowy nadal nie przekazano Polsce to robota Tuska. Nawet gdy Izba Dyscyplinarna zostanie rozwiązana to może znajdą kolejne powody by ich nie przekazać
w lewo i na d...
2 lata temu
Świetnie rozgrywana przez PiS, UE sama doprowadzi do wrzenia Polaków, a ci w referendum zagłosują za wyjściem. Jak emocje ostygną to już będzie po wszystkim.
pol
2 lata temu
To co wyprawia UE to bandytyzm
...
Następna strona