Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Boże Narodzenie 2021: co trzeci Polak zakupy zrobi na ostatnią chwilę. W tym roku ograniczamy wydatki

4
Podziel się:

Na święta Bożego Narodzenia 80 proc. Polaków zakupy spożywcze zrobi w sklepach stacjonarnych - to wniosek z badania UCE Research i Grupy Blix. Co trzeci pytany zakupy zrobi na ostatnią chwilę, a najważniejszym kryterium wyboru dla 77 proc. ankietowanych będzie cena. 13 proc. Polaków planuje wydać na produkty świąteczne nie więcej niż 100 zł na osobę.

Boże Narodzenie 2021: co trzeci Polak zakupy zrobi na ostatnią chwilę. W tym roku ograniczamy wydatki
W tym roku Polacy ograniczają świąteczne wydatki. Produkty spożywcze kupią w sklepach stacjonarnych i na ostatnią chwilę. (Getty Images, Leon Neal)

Jak podkreśla Marcin Lenkiewicz z Grupy Blix, w Polsce ponad 95 proc. zakupów z kategorii FMCG, obejmującej m.in. produkty spożywcze, nadal odbywa się w tradycyjny sposób. "Polacy wciąż zdecydowanie preferują sklepy stacjonarne, w których m.in. oczekują wielu okazji przedświątecznych dostępnych tylko w placówkach stacjonarnych" – stwierdził.

Dodał, że 33 proc. badanych zapowiada, że największe świąteczne zakupy spożywcze zrobi na tydzień przed Bożym Narodzeniem. 22 proc. ankietowanych zrealizuje je na kilka dni przed Wigilią. Co piąty zaś kupi produkty dwa tygodnie świętami, tyle samo wskazało na początek grudnia. Co dwudziesty konsument jeszcze nie wie, kiedy zrobi świąteczne zakupy.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

Zakupy na ostatnią chwilę. Ostrożne podejście do domowego budżetu

Według Lenkiewicza, odkładanie zakupów świątecznych na ostatnią chwilę, może być związany z ostrożnym podejściem do wydatków.

Z badania wiemy, że o zakupie konkretnych artykułów spożywczych na święta w przeważającej części zdecyduje cena. Dla 78 proc. pytanych będzie ona miała największe znaczenie, niewiele mniej - 71 proc. konsumentów weźmie pod uwagę promocje, na jakość produktów jako najważniejsze kryterium wyboru zwróci uwagę 50 proc. kupujących, co czwarty kupujący postawi na dostępność towaru - tłumaczy Lenkiewicz, współautor badania.

Jak zauważył, kryterium ceny w tym roku, przebiło zeszłoroczne deklaracje o 4 pkt procentowe. "Wzrost nie powinien dziwić, bo w dobie szalejącej inflacji Polacy jeszcze bardziej zwracają uwagę na ceny produktów, ponieważ są świadomi, że w ramach tego samego budżetu, w tym roku kupią zdecydowanie mniej towarów" – ocenił ekspert.

Z badania wynika ponadto, że 13 proc. Polaków planuje wydać na produkty świąteczne nie więcej niż 100 zł na osobę. Co czwarty zmieści się w przedziale od 100 do 200 zł na osobę, a 19 proc. przewiduje wydatek rządu 201-300 zł na osobę. Wydatki w kwotach 301-400 zł i 401-500 na osobę zadeklarowało po 11 proc. respondentów, 9 proc. wskazało na kwotę powyżej 500 zł. 12 proc, badanych jeszcze nie wie ile wyda na święta.

Do sklepu z listą zakupów. Jak ograniczamy wydatki na Boże Narodzenie?

Według Lenkiewicza, w tym roku nie widać wzrostu planowanych wydatków, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku Polacy deklarowali wydatki w przedziale 400-500 zł, ale dla całej rodziny. "Do tego należy dodać, że 90 proc. badanych konsumentów zamierza kupić świąteczne produkty spożywcze z listą zakupów" - zaznaczył.

Jak dodał, dzisiejsi konsumenci kierują się zasadą, że lepiej mieć przygotowaną listę zakupów, np. w aplikacji lub na smartfonie, żeby niczego nie zapomnieć, a także mieć możliwość kontrolowania wydatków. "Z naszych rynkowych obserwacji wynika, że konsumenci chętnie sporządzają takie listy, szczególnie w okresach wzmożonych zakupów. Widać też, że coraz częściej w tym zakresie korzystają z nowych technologii, bo tak jest szybciej i sprawniej. I wcale nie jest to już tylko domeną młodych osób" – zauważył ekspert.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research i Grupę Blix, na próbie 1120 dorosłych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Oferta
2 lata temu
Byłam na zakupach w dużym markecie. Najtańsze masło 6.98. 7 zł.... Żadnej promocji na cokolwiek. Od lat jest ten sam trend. W grudniu człowiek kupi wszystko nawet bez promocji bo musi. Kilka dni są zamknięte sklepy potem szkoda czasu na zakupy i sklepy mają żniwa jak za cały rok. A że jest drogo, chcecie pandemii i lokdałnu to efekt jest
oppo
2 lata temu
Jak co roku....
KUCHARKA
2 lata temu
A KTORE PRODUKTY NA ŚWIĘTA ZDROŻAŁY KAPUSTA FASOLA GRZYBY MAKARON MĄKA PISZECIE GŁUPOTY MĄDRE KOBIETY NIE WYDAJĄ PIENIĘDZY NA ZBYTKI
edi
2 lata temu
Piszecie głupoty polacy maja pieniedzy jak lodu to widac w sklepach jak robia zakupy