Notowania

BP ze zgodą na przejęcie sieci stacji paliw w Polsce

BP Europa z zielonym światłem na nabycie części mienia spółki Tomsol. UOKiK nie dopatrzył się ryzyka ograniczenia konkurencji i wyraził zgodę na przejęcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sieć BP jest obecna w Polsce od ponad 25 lat (Fot: Lech Muszyński)

Transakcja została zgłoszona do UOKiK pod koniec stycznia 2019 r. Jej uczestnicy prowadzą hurtową i detaliczną sprzedaż paliw, olejów silnikowych oraz akcesoriów samochodowych. W wyniku koncentracji BP Europa ma nabyć stacje paliw należące do Tomsol – informuje UOKiK.

W trakcie postępowania UOKiK uznał, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na terenie Koszalina. Swoje stacje w bliskiej odległości posiadają na tym terenie obie spółki. Dlatego w tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku.

Analiza skutków koncentracji wykazała jednak, że transakcja nie spowoduje istotnego ograniczenia konkurencji. Z badania rynku wynika, że łączne udziały BP Europa i Tomsol w Koszalinie nie przekroczą progu, z którym ustawa antymonopolowa wiąże domniemanie posiadania pozycji dominującej.

O tym, czy za paliwo zapłacimy więcej niż Rumuni czy Czesi, decydują głównie politycy
Ceny paliw. W Polsce płacimy naprawdę mało. Taniej mają tylko Bułgarzy

Obejrzyj: Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw?

Ponadto uczestnicy koncentracji spotykają się na tym rynku z silną konkurencją innych przedsiębiorców, którzy będą stanowić skuteczną przeciwwagę dla połączonego potencjału obu spółek.

Rekordowe zyski sieci stacji paliw. Pomogła walka z szarą strefą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: paliwa, rynek paliw, bp, uokik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2019

j-24a benzynka dalej powyżej 5,25.....choć ropa potaniała....No ale Krowa plus to nie są tanie rzeczy..... PiS da..... po portfelu....he, he, he....

06-06-2019

GGG .Orlen kiedy wyrzucił ze stacji chłopców z puszką WOŚP omijam z daleka .

06-06-2019

miecioCeny paliw na tym zdjęciu to chyba sprzed kilku lat.

Rozwiń komentarze (23)