Notowania

Brak leków w Polsce. Minister uspokaja i powołuje specjalny zespół

- Poziom dostępności leków w Polsce jest stabilny - uspokajał podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział również, że w resorcie powstanie specjalny zespół monitorujący dostępność poszczególnych leków w aptekach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego sytuacja w aptekach jest stabilna (Fot: Andrzej Grygiel)

- Pacjenci trochę się przestraszyli i mają do tego prawo - mówił minister Szumowski. - Zapewniam jednak, że poziom dostępności opakowań w Polsce jest stabilny.

Minister zdrowia podkreślał jednocześnie, że "nie można mówić, że jest świetnie". - Wiemy, jak dużym problemem może być panika, tak w przypadku giełdy czy banków. Ale takie sytuacje się zdarzają - mówił.

- Na szczęście u nas tych leków fizycznie nie zabrakło, po prostu pacjenci zrealizowali większe zakupy jednorazowo - wskazywał minister zdrowia. Jego zdaniem jednak producenci wznowili dostawy i leki w aptekach sukcesywnie się pojawiają.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Szef resortu zapowiedział również, że w ministerstwie zostanie powołany stały zespół, który ma na bieżąco kontrolować to, co dzieje się w aptekach. Mają się w nim znaleźć przedstawiciele ministerstwa, lekarzy, izby aptekarskiej oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Wszystko po to, by do podobnych sytuacji nie dopuścić.

- Wniosek jest prosty. Wahania w dostępności leków są i będą, ale najważniejszą rolę pełni w tym wszystkim farmaceuta. To on rozmawia z pacjentem i wie, jakiego leku mu brakuje - mówił Szumowski. Podkreślał więc ich rolę w przypadku takich kryzysów.

Leków nadal brakuje, a infolinia nie działa tak, jak powinna
Brak leków wciąż jest problemem. Na infolinii pracują ludzie z łapanki

Przypomnijmy, że kryzys lekowy trwa od kilku tygodni. Pacjenci nie mogą zdobyć m.in. specyfików przeciwko cukrzycy (metformax i glucophage) oraz tych przydatnych w leczeniu niedoczynności tarczycy (euthyrox).

Telefon na tzw. infolinię lekową nie zawsze może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Infolinia lekowa. Eksperci NFZ dane biorą z internetu

Zdesperowani pacjenci często uciekają się do innych rozwiązań. Na zachodzie kraju jeżdżą do Niemiec, a w pozostałych częściach Polski decydują się na zakupy w portalach aukcyjnych. Pisaliśmy o tym w naszych serwisach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

emerytkapisie, czy to eutanazja?

17-07-2019

rrrPowołano spec zespół do spraw braku leków. Zapewne znajdzie się winny, czyli poprzednicy. Zresztą jak zwykle.

17-07-2019

roz_makjest stabilnie co oznacza nie było i nie ma !!!!!

Rozwiń komentarze (51)