Notowania

Brakuje 2 mln mieszkań. Mają powstać w 10 lat

Była już w historii Polski mowa o 3 mln mieszkań, teraz ta liczba zmniejszyła się do 2 mln. Tyle zdaniem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz powinno ich powstać, by sytuacja na rynku nieruchomości była satysfakcjonująca. Jej zdaniem może to się stać w 10 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Jadwiga Emilewicz zapowiada skupienie na budownictwie mieszkaniowym i poprawę programu Mieszkanie plus (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, minister Emilewicz za jeden z celów postawiła sobie poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce.

- Satysfakcjonująca liczba mieszkań na 1000 mieszkańców to 440. W Polsce na 1000 osób mamy 370 mieszkań. Brakuje więc 2 mln mieszkań - diagnozuje szefowa resortu rozwoju.

Jednak jak dodaje, taka luka jest do zlikwidowania w ciągu 10 lat. Biorąc oczywiście pod uwagę, że tempo oddawania nowych nieruchomości utrzyma się na poziomie z 2019 roku.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Z ostatnich danych GUS wynika, że w 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej niż w 2018 r., co jest najlepszym wynikiem od 1980 roku - powiedziała Emilewicz. Łatwo więc policzyć, że w takim tempie za 10 lat będziemy mieli w Polsce o 2 mln mieszkań więcej.

Czy chiński wirus może dotrzeć do Polski? To jak najbardziej możliwe. (Zdjęcie ilustracyjne)
Czy chiński wirus-zagadka przyjedzie do nas w paczce? Polskie służby uspokajają: jesteśmy w pełnej gotowości

Zdaniem szefowej resortu ważną rolę ma zacząć pełnić program Mieszkanie plus. Przypomnijmy, że na razie - mimo szumnych zapowiedzi - jego efekty są mało imponujące. Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości wynika, że przez 3 lata powstało zaledwie 867 takich mieszkań. Plany były dużo bardziej ambitne.

W sprawie nieprawidłowości w resorcie finansów i KAS prokuratura wszczęła właśnie śledztwo
Nieprawidłowości w KAS. Jest śledztwo prokuratury

Emilewicz zapowiedziała, że jeszcze przed upływem 100 dni rządu sporządzi bilans otwarcia programu wraz z proponowanymi zmianami.

- Chcemy zaprosić do realizacji tego dużego programu mieszkaniowego spółdzielnie mieszkaniowe, poszerzyć udział TBS-sów, które udało się w ostatnich latach ożywić, oraz deweloperów, którzy będą gotowi na transparentnych i dobrych warunkach w tym programie uczestniczyć - powiedziała cytowana przez PAP minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkania, budownictwo, mieszkanie plus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

MzLudzi coraz mniej a brakuje 2 mln mieszkań? Jeżeli za budowę weźmie się PIS to i 100 lat zabraknie! A ta Pani niech już skończy przekazywać kolejne … Czytaj całość

23-01-2020

jam nikI jeszcze milion samochodów elektrycznych... gdzie one są?

23-01-2020

z tamtych latTyle mieszkań ile wybudowano w PRLu nie wybudowano nigdy przedtem ani potem. No, ale lud pracujący miast i wsi uwierzył w korowskie obietnice gruszek … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (43)