Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. TOS
|

Branża fitness szykuje pozwy za lockdown. Straty idą w miliardy

12
Podziel się

Właściciele zamkniętych na cztery spusty siłowni i innych obiektów z branży mają dość przedłużających się restrykcji. Dorobek życia wielu osób przepadł z ciągu niecałego roku. Szykuje się masowe składanie pozwów za obostrzenia i niedostateczną pomoc finansową.

Branża fitness szykuje pozwy za lockdown. Straty idą w miliardy
Branża fitness szykuje pozwy za lockdown. Straty idą w miliardy (Getty Images)
bDAuPTRx

- Cała branża to 2700 obiektów, do tej pory zgłosił się spory odsetek, bo 400-500 obiektów. Co chwila spływają nowe zgłoszenia, nawet kilkadziesiąt dziennie - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prezes PFF Tomasz Napiórkowski.

Jak tłumaczy, przedsiębiorcy decydują się na ten krok, bo rząd zamknął branżę, a w zamian zaoferował niedostateczną pomoc, z której skorzystać mogą nieliczni.

bDAuPTRz
Zobacz także: Siłownie do zamknięcia. Już nie wystarczy "przygotowanie do zawodów"

- Tarcza 2.0 to dobre narzędzie, ale do tej pomocy kwalifikuje się raptem 15 proc. naszej branży. To te podmioty, które na grudzień 2019 albo lipiec 2020 miały przynajmniej jedną umowę o pracę. Wszystkie inne podmioty nie otrzymały żadnej pomocy lub łapią się na Tarczę 6.0, z której niewiele wynika. Bo co daje pomoc rzędu 10-12 tys. zł klubowi, który kosztuje miesięcznie 100 tys. zł i jest zamknięty już trzy miesiące? - tłumaczy w rozmowie z gazetą.

Jak podlicza, po kwartale lockdownu taki klub ma stratę ponad ćwierć miliona złotych. - Dlatego występujemy w imieniu tych 85 proc., żeby odszkodowania do nich trafiły, ale też w imieniu tych, którzy pomoc otrzymają, ale nie pokryje ona potężnych strat - dodaje.

bDAuPTRF

- Ludzie piszą, że nie dają rady. Wiadomo, mali wykrwawiają się najszybciej. Ludzie nie są w stanie tego znieść, nie wytrzymują psychicznie. Dorobek życia został zaprzepaszczony w ciągu roku i to nie całego - przyznaje Napiórkowski.

Jak tłumaczy, nikt w branży nie kwestionuje pandemii ani konieczności utrzymania restrykcji. Co więcej, kluby fitness są gotowe nawet na wprowadzenie surowszych zasad niż te, które obowiązują obecnie w działających obiektach (np. w sklepach spożywczych).

Napiórkowski podkreśla też na przykład, że siłownie nie mogą być bardziej niebezpieczne od galerii handlowych z uwagi na fakt, że obowiązują w nich wyższe standardy dotyczące wentylacji pomieszczeń.

bDAuPTRG

Akcja zbierania pozwów zostanie zakończona jeszcze w styczniu. Prezes PFF zapowiada, że prawdopodobnie jeszcze w styczniu zaczną czynności procesowe. Podkreśla też, że nie będzie składany jeden pozew zbiorowy, tylko wiele pozwów indywidualnych. Jest to podyktowane odmiennością podmiotów, których straty trudno do siebie porównać.

- Rząd chwali się, że daje setki milionów na pomoc. Ale czym to jest wobec miliardów strat? Branża fitness po dwóch lockdownach ma na ten moment ok. 4 miliardów straty - podsumowuje Napiórkowski w rozmowie z "Gazetą".

bDAuPTSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Jax
2 tyg. temu
I tutaj powinna być odpowiedzialność majątkowa członków rządu. Z jakiej racji społeczeństwo ma pokrywać nielegalne działania władzy? Przepadek mienia i dożywotni zakaz wykonywania funkcji publicznych powinny być wystarczającą przestrogą dla przyszłych chętnych do rządzenia.
pavulon
2 tyg. temu
Tak na poważnie to powinni pozwać osobiście autorów bezprawnego lockdownu - Vateuszka, Niedzielskiego, Szumowskiego. Dlaczego podatnik ma płacić za bezprawie spowodowane przez konkretne osoby?
zamknacKW
2 tyg. temu
Gdyby Simon, Horban, Grzesiowski mieli po 30 lat, to by siłowni nie zamknęli...
bDAuPTSb
news
2 tyg. temu
Bańka "pustych" pieniędzy dodrukowanych po 2008 oraz ''lockdaunowych'' musi być odpracowana. Odpracuje je w tym kryzysie - branża usług. Tak postanowili rządzący swiatem.
Ola
1 tyg. temu
Ja nadal nie mogę zrozumieć czemu u fryzjera czy kosmetyczki jest bezpiecznie a na siłowni już nie.... Siłownię były wietrzone, dezynfekowane, obowiązywały grafiki na zajęcia... A u fryzjera można siedzieć 2 godziny i włosy farbować, można sobie u kosmetyczki rzęsy przedłużać czy usta powiększać ale poćwiczyć już nie można na silowni