Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Branża handlowa apeluje o zniesienie zakazu handlu i złagodzenie obostrzeń

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje do rządu o podjęcie działań, które mają pomóc branży w walce z kryzysem. Wśród postulatów m.in. zniesienie zakazu handlu w niedziele i otwarcie galerii handlowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
POHiD chce otwarcia galerii handlowych.

POHiD postuluje podzielenie działań na dwa etapy. Pierwszy, od 20 kwietnia, miałby obejmować m.in. otwarcie galerii handlowych.

Organizacja chce dopuszczenia handlu detalicznego w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., dla właścicieli lub najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego, pozostałych artykułów użytku domowego oraz sprzętu sportowego.

Poprawę sytuacji w branży, rozładowanie kolejek i pobudzenia krajowej produkcji mebli poprzez zwiększenie obrotów w sklepach meblowych miałoby też przynieść zniesienie zakazu handlu w niedziele.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Organizacja apeluje także o zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu marketów budowlanych.

"Działalność tej części sektora jest istotna z uwagi na asortyment konieczny na wypadek awarii w gospodarstwach domowych. Ponadto markety budowlane wspierają firmy realizujące prace remontowe, ważne dla gospodarki i utrzymania miejsc pracy" - informuje POHiD.

Wśród postulatów znalazło się też m.in. przesunięcie godziny dla seniorów na pierwsze godziny po otwarciu sklepu i zmiana limitu klientów, którzy mogą przebywać na terenie sklepu.

"Dla placówki handlowej o powierzchni do 100 mkw. – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, dla placówki handlowej o powierzchni powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw. powierzchni użytkowej budynku według zasad z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla potrzeb podatku od nieruchomości" - czytamy w liście POHiD.

Drugi etap, zdaniem POHiD, miałby się rozpocząć po odwrócenia trendu wzrostu zgonów i zachorowań.

W drugim etapie złagodzone miałyby zostać restrykcje dotyczące liczby klientów, a godziny dla seniorów ograniczone do jednej dziennie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, handel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2020

AaaNie branża handlowa tylko zagraniczne sieci czyli POHID którym nie zależy na życiu Polaków tylko na zysku

15-04-2020

☺☺Zagraniczne "marki" chcą zniesienia ograniczeń. Niech bankrutują !

15-04-2020

xdZagraniczne sieci handlowe chcą wyciągną od Polaków ostatnie pieniądze

Rozwiń komentarze (9)