Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
15.04.2020 15:56

Nastroje przedsiębiorców najgorsze w historii

Jak wynika z Barometru EFL za II kwartał, nastroje drobnych przedsiębiorców jeszcze nigdy nie były na aż tak niskim poziomie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mali przedsiębiorcy boją się o swoją przyszłość. (Fot: Tytus Żmijewski)

Jak wynika z badania, 73 proc. przedsiębiorców obawia się spadku sprzedaży, a aż 66 proc. liczy się z tym, że utraci płynność finansową.

Wyniki badania jeszcze nigdy nie były tak niskie. Główny wskaźnik spadł do poziomu 32,5 pkt. i jest aż o 17,4 pkt. niższy, niż w poprzednim kwartale.

"Najświeższy pomiar nastąpił w drugiej połowie marca, czyli w czasie, gdy w Polsce już na dobre rozwijała się pandemia koronawirusa. To ograniczenia związane z powszechną kwarantanną miały decydujący wpływ na nastroje przedsiębiorców. Najsłabsze w historii naszego badania. Nawet zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, dużo wyższe niż kwartał wcześniej, nie wynika z potrzeby zgromadzenia środków na planowane inwestycje, jak to odczytywaliśmy w poprzednich pomiarach, lecz na bieżącą działalność. Tak źle nie było od wybuchu kryzysu w 2008 roku, z którego jako gospodarka wyszliśmy obronną ręką" - czytamy w komentarzu do badania.

Barometr EFL to wskaźnik, który informuje o skłonności małych i średnich firm do wzrostu. W badaniu wzięło udział 600 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: gospodarka, wiadomości, koronawirus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2020

ObserwMój zięć ma zamknięty zakład fryzjerski od 1,5 miesiąca a zajmujący żąda zapłaty w pełnym wymiarze. Tu rząd nie jest potrzebny tylko solidarnisciowe … Czytaj całość

16-04-2020

331`Mieszkam na przeciwko wulkanizatora u nich kolejki .

16-04-2020

jaW proponowanej tarczy antykryzysowej bardziej niż przedsiębiorców i ich pracowników wspiera się sektor bankowy żeby miał kasę na pozyczki dla ludzi, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)