Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Branża transportowa. Jakie wsparcie dla firm?

3
Podziel się:

Branża transportowa jest jedną z tych, która najbardziej została dotknięta przez epidemię koronawirusa. Przedsiębiorcy walczą o przetrwanie na rynku i mogą liczyć na pomoc ze strony państwa.

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności.
Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. (Shutterstock)

Decyzje o zamknięciu granic i ograniczeniu przemieszczania się najbardziej dotknęły firmy transportowe. Z dnia na dzień rynek załamał się. Polacy musieli zrezygnować z podróży i wyjazdów, przez co przedsiębiorcy oferujący usługi w tej branży. W najgorszej sytuacji są małe firmy transportowe. Rząd, tworząc przepisy tarczy antykryzysowej, zawarł w niej przepisy pozwalające na pomoc przedsiębiorcom z tej branży.

Jakie wsparcie dla firm transportowych?

Specjalny pakiet osłonowy dla branży transportowej zezwala na uregulowanie podatków i składek ZUS z opóźnieniem. Wszelkie obowiązkowe płatności związane z VAT, PIT, CIT i ZUS mają zostać odroczone, co ma pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. To ma pozwolić przedsiębiorcom na skupienie się na regulowaniu innych wydatków związanych z prowadzeniem biznesu. Co ważne, za późniejszą wpłatę nie będą naliczane odsetki.

Przepisy zawarte w tarczy antykryzysowej pomogą także w refinansowaniu obecnych umów leasingowych wraz z odsunięciem czasowym płatności rat leasingowych. To ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy swój biznes budowali w oparciu na flotę samochodów pozyskanych w ten sposób.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jak walczyć z pandemią koronawirusa? Najważniejsze informacje: często myj ręce, dbaj o higienę, unikaj spotkań - to podstawowe rady ochrony przed Covid-19. Pamiętaj też, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem nie idź do lekarza.

Do tego pomoc przedsiębiorcom z branży transportowym mogą liczyć na rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku. W sytuacji spadku przychodów firmy o 50 proc. w 2020 roku – w stosunku do 2019 roku – zyskają one prawo obniżenia dochodu do opodatkowania o wysokość straty w 2020 roku poprzez korektę CIT za 2019 rok do limitu wynoszącego 5 milionów złotych.

Kolejnym sposobem pomocy dla firm zmagających się z kryzysem jest dofinansowanie zatrudnienia przez państwo i finansowanie postojowego. Do tego istnieje możliwość odroczenia składek na ZUS bez żadnych opłat oraz odsetek.

Co to jest świadczenie postojowe?

Pracownicy odesłani na postojowe otrzymają za to świadczenie, które jest specjalną formą pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli zatrudniony nie wykonywał swoich obowiązków nie ze swojej winy, ale z przyczyn dotyczących pracodawcy, wówczas ten musi wypłacać mu wynagrodzenie.

Kto ma możliwość odroczenia składek?

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Jeśli przedsiębiorca opłacił już składkę za marzec (dotyczy tylko tego miesiąca), a składa wniosek o zwolnienie ze składek na 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Musi to zrobić najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
The W
2 lata temu
Odroczenie podatków to kpina. Potem będzie kumulacja. Odroczenie rat leasingowych oczekiwanie 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku. A gdzie zwolnienie za ten okres z podatków od środków transportu? A co z ubezpieczeniami za środki transportu które stoją? Firmy transportowe wydają teraz kosmiczne pieniądze bez żadnych dochodów. Do tego dochodzą nieuczciwe spedycję które przestają płacić za frachy z terminami płatności 30-60 dni. Te 2 miesiące zabije tysiące firm.
tirówka Frasy...
2 lata temu
Ja tam wolę mieć szankra i GRZYBA , KO-szernego !!!
Pikuś
2 lata temu
Takie samo wsparcie, jak pożyczka z PUP, której nikt jeszcze nie otrzymał