Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Branża turystyczna tonie. Długi blisko 120 mln zł

Okres urlopowy nie przyniósł odbicia branży turystycznej. I bez drugiej fali koronawirusa UNWTO (światowa organizacja turystyki) szacowała, że ruch turystyczny może zmaleć o 60–80 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Istock)
Branża turystyczna tonie w długach. W najgorszej sytuacji małe firmy

Druga fala pandemii koronawirusa może okazać się zabójcza zwłaszcza dla mikrofirm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej - pisze "Rzeczpopspolita".

Już w tej chwili ich łączne zadłużenie sięga 16,2 mln zł. Firm w tarapatach przybywa też w Krajowym Rejestrze Długów. Nie mają poduszki finansowej, ich sytuacja będzie się tylko pogarszać - czytamy w dzienniku.

Jednak problemy dotykają również tych większych graczy. Już 529 firm z branży turystycznej trafiło do KRD, a to oznacza, że od lutego ich liczba wzrosła o 41. Na koniec sierpnia łączne zadłużenie sięgało niemal 120 mln zł.

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) szacowała jeszcze przed drugą falą zachorowań, że ruch turystyczny może zmaleć nawet o 80 proc.

Bon turystyczny. Zainteresowanie firm niewielkie, rząd spokojny

Firmy turystyczne zalegają z płatnościami bankom i firmom faktoringowym oraz skupującym długi od banków. Do tego dochodzą telekomy i ubezpieczyciele - wynika z danych KRD.

Jadnak jak zauważa "Rz", dane te nie pokazują pełnego obrazu sytuacji. Rejestr nie obejmuje bowiem długi wobec zagranicznych hoteli czy linii lotniczych.

– W przypadku zagranicznych wierzycieli zobowiązania mogą być znacznie wyższe niż krajowe. Taką prawidłowość obserwowaliśmy w większości przypadków biur podróży, które w poprzednich latach ogłosiły upadłość – wyjaśnia dziennikowi Adam Łącki, prezes KRD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2020

wkurzonaWszyscy jedziemy na tym samym wózku, a poszczególne branże prześcigają się "kto ma gorzej. Domagacie się pomocy od kogo, od nas, waszych ew. … Czytaj całość

21-10-2020

MadaPlączą nie tylko firmy jednoosobowe ale także te średnie , które istnieją na rynku kilkadziesiąt lat.... w branży turystycznej jest bardzo źle , … Czytaj całość

21-10-2020

PrawdaNamnożyło się firm generujących pusty pieniądz to teraz płaczą.

Rozwiń komentarze (51)