Notowania

Brexit a ubezpieczenie zdrowotne. Resort tłumaczy, co się zmieni

Jeśli dojdzie do bezumownego brexitu z końcem października, to do lekarza na Wyspach Polak już za darmo nie pójdzie. A przynajmniej nie z tradycyjną kartą EKUZ. To samo tyczyć się będzie Brytyjczyków, którzy przyjadą do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Co z leczeniem po brexicie? Spore zmiany czekają Polaków na Wyspach oraz Brytyjczyków w Polsce (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Choć widmo bezumownego brexitu coraz bardziej się oddala i wydaje się, że zamiast tego zobaczymy kolejne przedłużenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, resort zdrowia tłumaczy, co stanie się, gdy dojdzie do rozwodu bez umowy.

Zmiany dotkną osoby, które są ubezpieczone w Polsce, a przebywają w Wielkiej Brytanii i odwrotnie.

Do tej pory mogli oni korzystać ze świadczeń zdrowotnych na podstawie mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. To znaczy, że mieli prawo do wizyty u lekarza. Wystarczyła wydawana na przykład przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (popularny EKUZ).

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W przypadku wyjścia z UE bez umowy Wielka Brytania automatycznie wypisze się też z tego systemu. To oznacza, że NFZ już nie zwróci swojemu brytyjskiemu odpowiednikowi kosztów opieki medycznej.

Urzędnicy rozpatrujący wnioski o 500+ są zawiedzeni, że nadwyżki w gminach wracają do budżetu państwa
500+ a budżety gmin. Urzędnicy rozczarowani

Taki sam problem dotyczyć będzie również studentów, którzy na przykład wyjadą na wymianę zagraniczną.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że osoby, które są również ubezpieczone w Wielkiej Brytanii, powinny dowiedzieć się w tamtejszej instytucji, jak będą wyglądać ich uprawnienia do opieki zdrowotnej.

Nawet jeśli sprzedaż jest nielegalna, to podatek i tak trzeba zapłacić - stwierdził właśnie sąd.
Sprzedawał podrobione leki na potencję. Ale podatek i tak zapłaci

Z kolei powracający z emigracji do Polski, a nieposiadający ubezpieczenia, będą mogli korzystać z polskiej służby zdrowia bezpłatnie. Ale nie wszyscy. Taki przywilej dotyczy tylko kobietom w ciąży, dzieciom oraz osobom spełniającym kryteria dochodowe opisane w przepisach o pomocy społecznej. Wtedy za leczenie zapłaci samorząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

ZGROZA207 tysięcy głosów nieważnych w obecnych wyborach robionych przez PiS i ponad 5 milionów 300 tysięcy!!!!! głosów nieważnych w wyborach 2014 r … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)