Notowania

500+
23.10.2019 09:28

500+ a budżety gmin. Urzędnicy rozczarowani

Urzędnicy obsługujący wnioski o przyznanie świadczenia 500+ nie ukrywają rozczarowania. Nie podoba im się, że gminy zwracają do budżetu państwa pieniądze przeznaczone na obsługę programu. Ich zdaniem można je przeznaczyć na nagrody dla nich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urzędnicy rozpatrujący wnioski o 500+ są zawiedzeni, że nadwyżki w gminach wracają do budżetu państwa (Fot: Lukasz Piecyk/REPORTER)

Jak pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna", w tym roku urzędnicy byli wyjątkowo wydajni i ekonomiczni.

Według wstępnych wyliczeń rząd szacował, że na obsługę 500+ w pierwszych 8 miesiącach tego roku powinno pójść 246 mln zł. Tymczasem wykorzystano zaledwie nieco ponad 215 mln zł. 30 mln zł nadwyżki wróciło więc do budżetu.

A to nie podoba się urzędnikom, którzy twierdzą, że te pieniądze można było przeznaczyć na dodatki motywacyjne lub inne formy gratyfikacji dla nich.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Dotacja dla gmin i tak zmniejszyła się od lipca, bo program został rozszerzony na wszystkie dzieci. Skoro więc nie ma już kryterium dochodowego, to w teorii urzędnicy powinni mieć mniej pracy przy weryfikowaniu wniosków.

Nawet jeśli sprzedaż jest nielegalna, to podatek i tak trzeba zapłacić - stwierdził właśnie sąd.
Sprzedawał podrobione leki na potencję. Ale podatek i tak zapłaci

W teorii. Bo w praktyce pracy było więcej. - Zwiększyła się liczba dzieci uprawnionych do świadczenia, to pomimo obniżenia procentowych kosztów, kwota ta zwiększyła się o 4 mln zł - mówi "DGP" jeden z urzędników.

Problem w tym, że większa liczba urzędników wcale nie przełożyła się na szybszą pracę. - Nowo przyjęte osoby zwykle nie są w stanie przerobić wniosków, bo nigdy wcześniej nie pracowały na systemach informatycznych 500+ i 300+. Główny ciężar spadł więc na bardziej doświadczonych pracowników - twierdzi rozmówca "DGP".

Skarbówka odpuści kontrole. Jest jeden warunek
Nowa ordynacja podatkowa. Będzie można zawrzeć układ ze skarbówką

Mimo to gminy nie zdecydowały się na dodatkowe nagrody dla urzędników. Musi im wystarczyć dodatek motywacyjny, który dostają od początku obowiązywania programu 500+. A ten od 2016 roku wzrósł już prawie trzykrotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: 500+, rodzina 500+, urzędnicy, administracja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

SiemaCi co krytykują 500+ niech nie składają wniosków powinno to być ok 5 milionów krytykantow zasili się inne obszary np. służbę zdrowia lub … Czytaj całość

23-10-2019

Janusz PolakZadne 500+. Polskie dzieci maja glodowac ! Patrzec jak ich koledzy maja lepsze ubranie i wyjezdzaja na wakacje. Nic z tego Bieda ma byc .A rodzicow … Czytaj całość

23-10-2019

Brrrr zimno500+ powinno być przeznaczone wyłącznie dla rodzin biednych. Tu niezbędny byłby pułap dochodowy na głowę w rodzinie. Dodatkowym warunkiem byłby wymóg … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (83)