Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Brexit. Będzie kolejne głosowanie nad "umową May". Izba Gmin wyraziła zgodę

105
Podziel się:

A jednak. Wynegocjowana z Unią umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty będzie po raz trzeci głosowana w Izbie Gmin. Parlamentarzyści ustalili w czwartek, że głosowanie odbędzie w piątek 29 marca.

John Bercow przewodniczy obradom Izby Gmin
John Bercow przewodniczy obradom Izby Gmin (East News, HO/AFP/East News)

Pierwotnie 29 marca 2019 r. miał być dniem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Tak się jednak nie stanie - Rada Europejska zgodziła się przesunąć tę datę na 12 kwietnia w przypadku "twardego brexitu", a w razie zatwierdzenia "umowy rozwodowej" - aż do 22 maja.

Długo jednak nie było wiadomo, która z dat będzie obowiązywać i czy w ogóle jakaś będzie obowiązywać. Brytyjski parlament "przejął" bowiem kontrolę nad swoim porządkiem obrad, co zniosło zasadę, że przedłożenia rządowe mają pierwszeństwo przed innymi wnioskami zgłoszonymi w trakcie sesji. Członkowie Izby Gmin wzięli nawet udział w... ośmiu głosowaniach nad przyszłymi relacjami Londynu z Unią, ale odrzucili każdy możliwy scenariusz.

Równocześnie doszło do głębszego niż dotychczas podziału w rządzie Jej Królewskiej Mości. Jak poinformowały brytyjskie media, Theresa May poinformowała członków gabinetu i partii, że odejdzie ze stanowiska, jeśli umowa zostanie przyjęta.

Tuż po godz. 17:00 czasu brytyjskiego Przewodnicząca Izby Gmin (Leader of the House) Andrea Leadsom (jest członkiem rządu - red.) złożyła wniosek o uzupełnienie porządku obrad 29 marca o debatę i głosowanie nad przyjęciem tekstu umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez żadnych załączników. Spiker Izby gmin John Bercow stwierdził, że głosowanie nad umową bez załączonej do niej deklaracji politycznej jest zgodne z przytoczoną przez niego zasadą, że w trakcie jednej sesji parlamentu rząd nie może przedkładać takiego samego lub tożsamego co do celu tekstu pod głosowanie.

Zobacz także: "Kto schrzanił w sprawie brexitu?" Wiceszef MSZ ma swoją teorię

- Poprzednie głosowanie dotyczyło porozumienia o wyjściu i politycznej deklaracji. W obecnym wniosku mamy pierwszy dokument, ale drugiego już nie - powiedział Bercow i stwierdził, że wniosek rządu jest nowy zarówno co do treści, jak i celu. Członkowie Izby Gmin podzielili jego zdanie i zgodzili się uzupełnić porządek obrad o debatę i głosowanie nad samą "umową rozwodową".

Andrea Ledsom w swoim wystąpieniu przyznała, że prośba o zmianę porządku obrad z tak niewielkim wyprzedzeniem może być niekomfortowa zarówno dla parlamentarzystów, jak i ich wyborców, którzy liczyli na zajęcie się dotykającymi ich życia problemami, ale ze względu na uzgodnienia z UE nie było innej daty.

Posiedzenie Izby Gmin 29 marca rozpocznie się około godz. 9:30 i zakończy o 14:30 głosowaniem nad umową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
An uk
5 lata temu
Anglicy zeby wyszli z UE bez umowy I zabrac im kasiore z panstw kolonialnych I po Anglii 😄
darekt
5 lata temu
kuwa ale dzis jest 30, duzo sie zmieniło...
Oko
5 lata temu
Po co na 1 stronie bardzo nieaktualny już artykuł. Przecież umowa już ponad dobę temu przegłosowana.
sdasdfd
5 lata temu
oni sa juz smieszni z tym. nie zaakceptowac zadnego scenariusza.
Emi
5 lata temu
Po raz czwarty nie trzeci !!!!
...
Następna strona