Notowania

Brexit. Boris Johnson przedstawił propozycje zmian w umowie brexitowej

Brytyjski rząd przedstawił w środę szczegółowe propozycje dotyczące zastąpienia budzącego ogromne kontrowersje w Wielkiej Brytanii tzw. irlandzkiego backstopu. Autorzy pomysłu przekonują, że na granicy między Irlandią Płn. a Irlandią nie trzeba wprowadzać kontroli ani budować infrastruktury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brytyjski rząd opublikował w środę szczegółowe propozycje dotyczące zastąpienia tzw. irlandzkiego backstopu (Fot: Associated Press)

Wielka Brytania formalnie przedstawiła Brukseli propozycje zmian w umowie o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Projekt zakłada zastąpienie mechanizmu tzw. backstopu m.in. kontrolą w portach nad Morzem Irlandzkim.

Boris Johnson ma nowy plan na brexit. Na dniach powinien go przedstawić przedstawicielom Unii Europejskiej
Boris Johnson z nowym planem na brexit. W tym tygodniu przedstawi go UE

Najbardziej spornym obszarem w negocjacjach brexitowych jest granica między Irlandią a Irlandią Północną. Była premier Theresa May wynegocjowała backstop, który zakładał, że Wielka Brytania pozostanie tymczasowo w unii celnej z UE nawet po brexicie, dzięki czemu udałoby się uniknąć pojawienia się regularnej granicy celnej dzielącej Irlandię. Umowę tę trzykrotnie odrzuciła Izba Gmin – informuje "Rzeczpospolita".

Odtworzenie granicy w Irlandii jest bardzo ryzykowne, bo może doprowadzić do ponownego wybuchu konfliktu między brytyjskimi rojalistami a zwolennikami zjednoczenia z Irlandią w Irlandii Północnej.

Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Johnson nie jest zwolennikiem backstopu. Jego zdaniem jest on niezgodny z regułami demokracji, gdyż uniemożliwia Wielkiej Brytanii całościowe opuszczenie Unii Europejskiej oraz nie zapewnia mieszkańcom Irlandii Północnej możliwości zadecydowania o prawach, których musieliby przestrzegać. Przekonuje, że mechanizm backstopu musi zniknąć z umowy brexitowej.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Brexit ostateczny. Boris Johnson zapowiada, że doprowadzi go do końca

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił pomysł, który umożliwi stworzenie strefy regulacyjnej obejmującej całą wyspę Irlandię, która dotyczyłaby wszystkich towarów. To pozwalałoby na zachowanie integralności jednolitego rynku unijnego i byłoby w zgodzie z postanowieniami porozumienia wielkopiątkowego, będącego podstawą procesu pokojowego w Irlandii Północnej.
Irlandia Północna opuściłaby unię celną z UE, ale po brexicie pozostałaby członkiem wspólnego rynku dóbr rolniczych oraz przemysłowych przez cztery lata.

Po czterech latach Irlandia Północna miałaby zdecydować, czy chce nadal podlegać regułom UE, czy też zerwać z Unią, co oznaczałoby powrót twardej granicy między Irlandia a Irlandią Północną.

Jeszcze przed złożeniem propozycji przez Johnsona, rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa powiedziała, że Komisja będzie "uważnie słuchać Wielkiej Brytanii", a jej uporządkowane wyjście uważa za rozwiązanie dużo lepsze niż scenariusz, w którym brak jest jakiejkolwiek umowy.

Premier Irlandii nie jest usatysfakcjonowany

Co o tym wszystkim sądzi premier Irlandii Leo Varadkar? Oświadczył, że nie zapoznał się jeszcze z oficjalnymi dokumentami, ale to, co usłyszał o propozycji Johnsona "nie brzmi zachęcająco i nie może być podstawą porozumienia".

- Jeśli chodzi o wszelkie propozycje, jakie są dzisiaj przedstawiane, to nie chcę ich komentować, dopóki nie będę miał okazji ich zobaczyć i przestudiować. Jednak z całą pewnością to, co słyszymy, nie brzmi zachęcająco i w mojej opinii, niestety, nie może być podstawą do jakiegokolwiek porozumienia - dodał. Oznajmił, że ma zamiar porozmawiać z Johnsonem jeszcze dziś wieczorem – powiedział, o czym informuje PAP.

Jeśli nic się nie zmieni, brexit ma nastąpić 31 października. Boris Johnson wielokrotnie podkreślał, że doprowadzi do tego nawet w braku umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2019

Polska niech bierze przykladBardzo dobrze, Borys.

02-10-2019

ale pomysły :)))przecież Irlandia Północna zdecydowała -chce zostać w Unii / to oznacza, że po czterech latach w Anglii obywatele taż będą odpowiadać na pytanie czy … Czytaj całość

02-10-2019

From PolandUk odejdz 31 pazdziernika!!!!Chce sprzedac funty po 7zl ,zjezdzam na stale na Boze Narodzenie zrozum mnie!!!!

Rozwiń komentarze (8)