Notowania

Boris Johnson z nowym planem na brexit. W tym tygodniu przedstawi go UE

Brytyjskie media twierdzą, że Boris Johnson ma chytry plan na brexit. Nowa wersja umowy zakłada zmiany w mechanizmie tzw. backstopu. Wydaje się jednak, że okoniem stanie Irlandia. A do ostatecznej daty rozwodu został już niecały miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Boris Johnson ma nowy plan na brexit. Na dniach powinien go przedstawić przedstawicielom Unii Europejskiej (Fot: BEN STANSALL/AFP/East News)

Jak informuje Bloomberg, w ciągu kilku najbliższych dni premier Wielkiej Brytanii ma przedstawić Unii nową wersję umowy brexitowej. Tej, która już kilkukrotnie była odrzucona przez brytyjski parlament.

Tam największym problemem był mechanizm backstopu, czyli tzw. irlandzkiego bezpiecznika. Miał on gwarantować, że na granicy Irlandii i Irlandii Północnej nie pojawi się granica. Bo przecież wyjście Wielkiej Brytanii nie oznacza, że wspólnotę opuści również Irlandia.

Brak granicy oznaczałby, że de facto Wielka Brytania za sprawą Irlandii Północnej pozostałaby w unii celnej, a na to nie chcieli zgodzić się brytyjscy parlamentarzyści.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przed Borisem Johnsonem zatem trudne zadanie - tak zmodyfikować mechanizm backstopu, by z jednej strony zadowolić rodzimy parlament, ale z drugiej - by zgodziła się na niego Unia. Na tym poległa przecież Theresa May.

Jak informuje Bloomberg, plan Johnsona brzmi następująco:klasycznie rozumianej granicy co prawda nie będzie, ale kontrole celne będą prowadzone. Jak to możliwe?

Lotos, PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały porozumienie dot. wykupu akcji
Fuzja koncernów Orlen i Lotos. Jest porozumienie ze Skarbem Państwa

Premier Wielkiej Brytanii chce, by w odległości kilku kilometrów od granicy pojawiły się specjalne punkty celne, w których mogłoby dochodzić do kontroli.

Problem jednak w tym, że na taki mechanizm najpewniej nie zgodzi się Irlandia. A skoro nie zgodzi się Irlandia, to nie ma mowy o akceptacji Unii Europejskiej. Wygląda więc na to, że wciąż przełomu nie ma.

Spar przejmuje Piotra i Pawła.
Spar przejmuje Piotra i Pawła. Podpisano umowę

Przypomnijmy, że nowa data brexitu to 31 października. Jeśli do tego czasu nie zostanie wypracowane porozumienie, a UE nie przedłuży po raz kolejny terminu, to będziemy mieli do czynienia z tzw. twardym brexitem. A przecież na takie rozwiązanie nie zgodził się już brytyjski parlament.

Wygląda więc na to, że czekają nas więc 4 tygodnie zamieszania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2019

Jak iTemat brexitu to trochę jak u nas. Wszyscy widzą że to nie sensu a jednak skłaniają się ku tej opcji. Tak jak każdy widzi co wyprawia PIS, ale ten też … Czytaj całość

02-10-2019

JanekZabawa w ciuciu babkę z tym brexitem angole sami się go boją tylko teraz jak do tego się przyznać lepiej co chwila przesunąć wyjście z UE o kilka … Czytaj całość

02-10-2019

Proste rozwiązanieNiech oddadzą północną część wyspy Irlandii. To sztucznie utrzymywana granica. Niech Irlandia i Irlandia Płn. Wreszcie się połączą

Rozwiń komentarze (28)