Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Fuzja koncernów Orlen i Lotos. Jest porozumienie ze Skarbem Państwa

9
Podziel się:

Jest porozumienie dotyczące zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygaśnie w połowie przyszłego roku, chyba że wcześniej dojdzie do wykupu.

Lotos, PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały porozumienie dot. wykupu akcji
Lotos, PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały porozumienie dot. wykupu akcji (East News, Michal Dyjuk/REPORTER)

Lotos, PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r. - informuje Orlen w komunikacie.

"Porozumienie potwierdza ramową strukturę Transakcji określoną w liście intencyjnym zawartym 27 lutego 2018 roku pomiędzy Skarbem Państwa a Spółką, z zastrzeżeniem doprecyzowania tej struktury na późniejszym etapie współpracy, w szczególności w oparciu o środki zaradcze wynikające z przyszłej decyzji Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji" - dodano.

PKN podał, że porozumienie nie jest wiążące ani nie kreuje jakichkolwiek zobowiązań dla Skarbu Państwa, spółki ani dla Lotosu odnośnie realizacji tej transakcji, lecz jedynie określa ich wspólne rozumienie przewidywanego kształtu transakcji i dalszej współpracy przy jej realizacji. Porozumienie zawiera m.in. postanowienia dotyczące sposobu określenia ceny sprzedaży akcji Lotosu. Reguluje także warunki wstępne przeprowadzenia pierwszego etapu "przedsięwzięcia konsolidacyjnego", które obejmują nie tylko zgodę Komisji Europejskiej na dokonanie fuzji, ale również uchylenie lub modyfikację statutowego ograniczenia prawa głosu na walnym zgromadzeniu Lotosu oraz uzyskanie niezbędnych zgód administracyjnych i korporacyjnych.

Jak przypomina PAP, zamiar przejęcia kontroli nad Grupą Lotos płocki koncern ogłosił pod koniec lutego 2018 roku. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały wtedy list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. W sierpniu Komisja Europejska wydłużyła o 20 dni roboczych, do 22 stycznia 2020 roku, termin na rozpatrzenie w drugim etapie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos.

Zobacz także: Obejrzyj: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Tutaj
3 lata temu
Mam rozdwojenie jaźni. Na rynku wewnętrznym monopol to tragedia. Na rynku Europejskim powstanie mocny zawodnik z Polski, z ambicjami i możliwościami podbijania rynków. Chcę patriotycznie przepłacać za paliwo ? No nie wiem...
Mulu
3 lata temu
Te komentarze trącą balcerkiem guru po
Jemio
3 lata temu
Wzmocni to polski przemysł paliwowy, na rynku rekinów międzynarodowych. No, a ponadto może samorządowe władze Gdańska, dostaną po nosie.
zniszczą Loto...
3 lata temu
a dobre paliwa zastąpią sieczką z Orlenu...
CPN powstanie
3 lata temu
z fuzji koncernów bo prezesowi się to z dzieciństwem kojarzy kiedy z ojcem syrenkę tankowali...