Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Brexit położył nasz handel z Wielką Brytanią. Przyszłość w czarnych barwach

203
Podziel się:

Eksport towarów z Polski do Wielkiej Brytanii zdecydowanie się skurczył, choć od razu warto dodać, że kilka innych krajów zanotowało jeszcze wyraźniejszy spadek eksportu. Odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest brexit, który doprowadził do tego, że handlowanie z Wielką Brytanią jest trudniejsze.

Brexit położył nasz handel z Wielką Brytanią. Przyszłość w czarnych barwach
Od początku roku zdecydowanie mniej towarów z Polski trafiło do Wielkiej Brytanii (Pixabay)

Żywność, produkty przemysłu motoryzacyjnego, wyroby chemiczne, elektronika… Polski eksport tych towarów do Wielkiej Brytanii zmalał od początku roku. Jeszcze w grudniu Wielka Brytania była trzecim z najważniejszych dla polskich firm kierunków eksportowych, a w styczniu spadła na piąte miejsce.

– O jedną czwartą zmalał w styczniu do tego kraju polski eksport żywności, o przeszło jedną trzecią skurczyły się dostawy produktów przemysłu motoryzacyjnego – podają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w analizie, do której dotarła "Rzeczpospolita".

Zaskoczenia tu jednak nie ma. Styczeń był pierwszym miesiącem po opuszczeniu przez Wielką Brytanię unijnego rynku i zakończeniu swobodnego przepływu towarów. Pod koniec zeszłego roku odbiorcy w Wielkiej Brytanii robili zapasy, stąd wyraźna grudniowa górka. Do tego wymianę handlową po 1 stycznia spowolnił powrót kontroli celnych i konieczność przygotowania odpowiedniej dokumentacji przewozowej.

Czy to zapowiedź tego, że w przyszłości polski eksport na Wyspy czeka stała zapaść? Otóż, nie. Okazuje się, że są towary, których sprzedaż do Wielkiej Brytanii wzrosła. To m.in. konsole do gier, słuchawki, mikrofony i głośniki, wały napędowe i korby oraz urządzenia do przesyłu danych. Warto ponadto wspomnieć, że według brytyjskich danych, spadek polskiego eksportu był mniejszy od średniej dla całej UE, zwłaszcza w porównaniu do Danii, Belgii, Włoch i Niemiec.

Zobacz także: Brexit. Co z pracą i studiami? "Będzie dużo trudniej"

Przed eksporterami trudne czasy. Według Euler Hermes, w drugiej połowie 2021 roku polskie firmy eksportujące do Wielkiej Brytanii mogą stracić nawet 1,6 mld zł, co będzie efektem wprowadzenia kontroli granicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
JON
3 lata temu
To wina TUSKA
Cdtvvj
3 lata temu
Bardziej niż brexit zaszkodził handlu Covid...
ALEKSANDER
3 lata temu
Szkoda czasu , obecnie czy sprzedajesz do USA czy GB to tyle sam problemów a w USA 300 mln ludzi to po co ...
ksiegowy .
3 lata temu
Najbardziej śmieszy mnie jak prosty PIS oski lud łyka brednie o odzyskanym WAT .
NIE SZCZEPIMY...
3 lata temu
żal mi was ,wyznawcy covida !!! czekam na dzień , w którym się ogarniecie i zrozumiecie o co w tej zabawie chodzi !!!
...
Następna strona