Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit. Unia Europejska zażądała dodatkowego 1 mld funtów od Wielkiej Brytanii

Wniosek o wpłatę na konta unijne dodatkowego 1 mld funtów Wielka Brytania otrzymała 31 stycznia - dokładnie w dniu formalnego wyjścia ze struktur Unii Europejskiej. Komisja Europejska przekonuje, że zbieżność dat jest przypadkowa, a wskazana kwota to wynik ponownego przeliczenia składki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Rządowi Borisa Johnsona udało się wyprowadzić Wielką Brytanię z UE. Ale wciąż ma wobec niej zobowiązania. (Fot: NurPhoto)

- Komisja Europejska może potwierdzić, że pod koniec stycznia, jak co roku, ponownie obliczyła kwoty, jakie państwa członkowskie mają wpłacić do budżetu UE, aby dostosować je do najnowszych danych o wynikach gospodarczych, przekazanych przez same państwa członkowskie - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Balazs Ujvari, cytowany przez PAP, który informuje o sprawie.

Rzecznik podkreślił, że jest to rutynowe i coroczne dostosowanie składek budżetu. W jego ocenie wszystkie państwa członkowskie są tego świadome. W niektórych przypadkach otrzymują one zwrot pieniędzy - w innych proszone są o większy wkład.

Wielka Brytania tym razem jest po stronie tych, którzy muszą dopłacić. Jednak z przedstawionych przez KE danych wynika, że w latach 2017-2018 Zjednoczone Królestwo otrzymywało zwrot nadpłaconej składki.

Zobacz też: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? "Zmienią się zasady gry"

Ostatecznie Wielka Brytania ma dopłacić 1,3 mld euro. To sporo, zważywszy na fakt, że rocznie z Wysp do unijnej kasy płynie ok. 11 mld euro rocznie. Podaną sumę Wielka Brytania musi wpłacić do czerwca - podaje PAP.

Unia Europejska nie powinna się spodziewać, że Wielka Brytania będzie przestrzegać jej zasad, jeśli nie działa to w drugą stronę - uważa Johnson
Johnson zapowiada umowy handlowe z resztą świata, w tym USA

Dodatkowa stawka to efekt ponownego obliczenia składki, którą wylicza się na podstawie Dochodu Narodowego Brutto. DNB Zjednoczonego Królestwa był wyższy, niż pierwotnie szacowano.

Brexit spowodował, że Polacy jeszcze chętniej wracają z Wielkiej Brytanii.
Brexit. Exodus Polaków z Wysp, coraz więcej rodaków wraca

Wielka Brytania zobowiązała się do uregulowania wszelkich należności między nią a Unią Europejską. KE podkreśliła, że nie ma możliwości zmniejszenia dodatkowej wpłaty.

Chociaż formalnie brexit dokonał się z końcem stycznia, to w rzeczywistości do końca 2020 roku Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacała składki do budżetu UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ue, brexit, brexit, boris johnson, wielka brytania, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

TomaszA Polsce rośnie dochód narodowy brutto wiec będziemy płacić jeszcze wyższe składki i to co roku. A w zamian tylko obelgi, pouczania i ograniczenia.

06-02-2020

KabatStare elity w Polsce, już zadbają oto żeby im się nic nie stało inaczej doniosą na reszte Polakòw

06-02-2020

JackyeKtoś musi finansować zrujnowaną Polskę.

Rozwiń komentarze (11)