Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Unia Europejska zażądała dodatkowego 1 mld funtów od Wielkiej Brytanii

11
Podziel się:

Wniosek o wpłatę na konta unijne dodatkowego 1 mld funtów Wielka Brytania otrzymała 31 stycznia - dokładnie w dniu formalnego wyjścia ze struktur Unii Europejskiej. Komisja Europejska przekonuje, że zbieżność dat jest przypadkowa, a wskazana kwota to wynik ponownego przeliczenia składki.

Rządowi Borisa Johnsona udało się wyprowadzić Wielką Brytanię z UE. Ale wciąż ma wobec niej zobowiązania.
Rządowi Borisa Johnsona udało się wyprowadzić Wielką Brytanię z UE. Ale wciąż ma wobec niej zobowiązania. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

- Komisja Europejska może potwierdzić, że pod koniec stycznia, jak co roku, ponownie obliczyła kwoty, jakie państwa członkowskie mają wpłacić do budżetu UE, aby dostosować je do najnowszych danych o wynikach gospodarczych, przekazanych przez same państwa członkowskie - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Balazs Ujvari, cytowany przez PAP, który informuje o sprawie.

Rzecznik podkreślił, że jest to rutynowe i coroczne dostosowanie składek budżetu. W jego ocenie wszystkie państwa członkowskie są tego świadome. W niektórych przypadkach otrzymują one zwrot pieniędzy - w innych proszone są o większy wkład.

Wielka Brytania tym razem jest po stronie tych, którzy muszą dopłacić. Jednak z przedstawionych przez KE danych wynika, że w latach 2017-2018 Zjednoczone Królestwo otrzymywało zwrot nadpłaconej składki.

Zobacz także: Zobacz też: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? "Zmienią się zasady gry"

Ostatecznie Wielka Brytania ma dopłacić 1,3 mld euro. To sporo, zważywszy na fakt, że rocznie z Wysp do unijnej kasy płynie ok. 11 mld euro rocznie. Podaną sumę Wielka Brytania musi wpłacić do czerwca - podaje PAP.

Dodatkowa stawka to efekt ponownego obliczenia składki, którą wylicza się na podstawie Dochodu Narodowego Brutto. DNB Zjednoczonego Królestwa był wyższy, niż pierwotnie szacowano.

Wielka Brytania zobowiązała się do uregulowania wszelkich należności między nią a Unią Europejską. KE podkreśliła, że nie ma możliwości zmniejszenia dodatkowej wpłaty.

Chociaż formalnie brexit dokonał się z końcem stycznia, to w rzeczywistości do końca 2020 roku Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacała składki do budżetu UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
al
4 lata temu
Szukają "nowych chętnych" do oskubanie i dojenia, nowych rynków zbytu i miejsc do bandyckich "inwestycji" ?
Szymon
4 lata temu
Tomasz, a niby skąd ten wzrost dochodu narodowego i co roku otrzymujemy więcej niż wpłacamy dzięki temu nasza gospodarka się rozwija. Na ograniczenia wspólne prawo zgodziliśmy się sami primo wstępując do UE, sekundo ratyfikując traktat Lisboński (L.Kaczyński)
Demokracja
4 lata temu
UE to oszuści ! Najpierw przez 3 lata uzgadniali jaką kwotę ma zwrócić Anglia pieniądze UE i ustalili sumę ! A w dniu wyjścia z UE , UE podniosła sumę ? To co z tą umową gdzie UE ustaliła z Anglią sumę zwrotu ? Nie Ważna ? Czyli co ? UE wychodzi z założenia że papier wszystko przyjmie ?
kiss
4 lata temu
nic wiecej nie dawac
Różowa Panter...
4 lata temu
Teraz to oni zobaczą miliard funtów jak własne uszy.