Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Brexit. Wybiła godzina zero. Relacja z Londynu

95
Podziel się

Stało się. Unia Europejska znów ma 27 członków. O północy ze wspólnoty wyszła Wielka Brytania. Pożegnanie Brytyjczyków z Unią relacjonuje z Londynu reporter money.pl Paweł Orlikowski.

Brexit. Reporter Wirtualnej Polski i money.pl Paweł Orlikowski w Londynie
Brexit. Reporter Wirtualnej Polski i money.pl Paweł Orlikowski w Londynie (Money.pl, Paweł Orlikowski)
bDJsTsPV

Na tę chwilę zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej czekali trzy i pół roku. To w maju 2016 r. Brytyjczycy powiedzieli w referendum: "wychodzimy". Od 1 lutego Wielka Brytania nie jest już oficjalnie członkiem Unii Europejskiej, a UE znów liczy 27 członków.

Do końca 2020 r. potrwa okres przejściowy, co oznacza, że do tego czasu nie zmieni się praktycznie nic. W tym czasie nie zostaną wprowadzone nowe cła, nie będzie ograniczeń w transporcie, ani kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania. Zachowany zostanie także swobodny przepływ osób oraz pracowników, nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży.

bDJsTsPX

Przedstawiciele brytyjskiego rządu nie będą jednak uczestniczyli w decyzjach dotyczących kształtu i przyszłości Unii, wygasły też mandaty brytyjskich europosłów. Londyn i Bruksela będą negocjować warunki współpracy po ostatecznym rozstaniu. Pytania o to, co dalej, co po 1 stycznia 2021 r., wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Brexitowcy ostatnie godziny spędzili na specjalnej imprezie pożegnalnej w centrum Londynu. Na miejscu był nasz reporter Paweł Orlikowski.

bDJsTsQd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJsTsQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Kolo.
rok temu
Jeszcze nic nie wybiło, ale tą date zapamietać warto. Poczatek końca Unii Europejskiej. A szkoda bo to był swietny projekt, zniszczony przez brukselskich eurokratow. Szkoda!
Em
rok temu
Chyba się wam artykuł za szybko dodał
nie będzie
rok temu
Tusk i Timmermans pluł im w twarz.
bDJsTsQz
Separator
rok temu
Angole dziwny i zdradziecki naród! Inne wtyczki, inny ruch drogowy, dwa krany okna otwierane na zewnątrz. Oszukali nas w 1939 Oszukali Ukrainę. Oszukują do tej pory wszystkich!
tjjjt
rok temu
WB opuściła UE. Ziemia o dziwo kręci się dalej. Można się rozejść.
...
Następna strona