Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Bronisław Komorowski przesłuchany w sprawie Amber Gold. Prokuratura pyta o notatkę ABW

156
Podziel się:

Prokuratura Regionalna w Łodzi poinformowała w środę, że we wtorek przesłuchała byłego prezydenta w charakterze świadka w śledztwie w sprawie Amber Gold. Śledczych interesowała głównie reakcja ówczesnej głowy państwa na notatkę ABW z maja 2012 r.

Bronisław Komorowski został przesłuchany w sprawie Amber Gold.
Bronisław Komorowski został przesłuchany w sprawie Amber Gold. (WP.PL)

- Przesłuchanie prezydenta Bronisława Komorowskiego dotyczyło przede wszystkim działań podjętych przez byłego prezydenta i pracowników jego kancelarii w reakcji na otrzymaną notatkę szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 24 maja 2012 roku - powiedziała prokurator Barbara Gawęcka z łódzkiej PK.

Notatka ABW jest kluczowym elementem śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w kontekście aferze Amber Gold.

ABW już w maju zawiadomiło najwyższych urzędników państwowych, z prezydentem i premierem na czele, o swoich podejrzeniach, że Amber Gold może być piramidą finansową.

Jak wyjaśniła prok. Gawęcka, ze zgromadzonych w czasie śledztwa materiałów wynika, że Bronisław Komorowski zapoznał się z notatką dopiero 3 sierpnia 2012 roku, już po wybuchu afery. Spółka ogłosiła likwidację 13 sierpnia.

Barbara Gawęcka ujawniła przy okazji, że w zeszłym tygodniu w charakterze świadka przesłuchano także Pawła Grasia, ówczesnego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

16 stycznia sąd okręgowy w Gdańsku uniewinnił twórcę Amber Gold Marcina P. w innej sprawie, w której był oskarżony o opóźnienia we wpłatach zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanych w firmie wynagrodzeń. Był to proces odwoławczy.

Główny proces w sprawie afery Amber Gold, w którym na ławie oskarżonych zasiadają Marcin P. i Katarzyna P., trwa od marca 2016 r. Grożą im kary do 15 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(156)
.............
5 lata temu
Nic nie wiem , nic nie widziałem , nic nie pamiętam . A w ogóle to dajcie mi święty spokój .
tewe
5 lata temu
pisowcy mają w pupie ludzi którzy stracili kasę liczy się dokopanie dla PO
teed
5 lata temu
frajerstwo dało kasę złodziejowi a teraz lament
wkaczydziób
5 lata temu
Cekaw jestem czy sprzątaczki też wzywają na przesłuchanie.
gress
5 lata temu
Przecież oni z PO nic nie pamiętają. Taka POmroczność ich ogarnęła - jakieś choroba ?
...
Następna strona