Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Bruksela robi krok wstecz. UE wycofa część wymogów Zielonego Ładu

527
Podziel się:

Kraje unijne w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Wycofany zostanie m.in. obowiązek ugorowania, co zakładał pierwotnie Europejski Zielony Ład.

Bruksela robi krok wstecz. UE wycofa część wymogów Zielonego Ładu
Ursula von der Leyen niedawno oceniła, że zwolnienie rolników z kontroli i kar to ogromna różnica wobec pierwotnych założeń Zielonego Ładu (GETTY, Beata Zawrzel, Anadolu)

Zmiany w dwóch rozporządzeniach regulujących Wspólną Politykę Rolną (WPR) zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w połowie marca na fali ogromnych protestów rolników przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi.

Chodzi o pakiet legislacyjny, który ma doprowadzić do osiągnięcia przez Wspólnotę neutralności klimatycznej w 2050 r. poprzez redukcję emisji w wielu sektorach, w tym w rolnictwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Bez kontroli i kar

Zgodnie z zatwierdzonym w poniedziałek prawem rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane.

Małe gospodarstwa o powierzchni poniżej 10 hektarów będą zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR.

Parlament Europejski zatwierdził zmiany 24 kwietnia na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji, poniedziałkowa decyzja Rady UE kończy więc proces legislacyjny. Zmiany wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, tj. do końca maja.

Von der Leyen: wsłuchujemy się w obawy polskich rolników

Na początku maja szefowa KE Ursula von der Leyen potwierdziła zmiany w Zielonym Ładzie.

Wśród korzystnych dla rolników decyzji wymieniła m.in. unijne rozporządzenie znoszące obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych, ograniczenie biurokracji oraz większą elastyczność w spełnianiu wymogów środowiskowych.

- Weźmy małe gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 10 hektarów. To 65 proc. wszystkich rolników w UE. Postanowiłam zwolnić ich z kontroli i kar w zakresie wymogów środowiskowych. To będzie ogromna różnica - przekonywała von der Leyen.

Podkreśliła, że Europa już teraz wspiera polskich rolników kwotą 22 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, a "będzie tego jeszcze więcej".

- Wsłuchujemy się w uzasadnione obawy polskich rolników i podejmujemy odpowiednie działania - zapewniała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(527)
leshido
4 dni temu
Jest jedno wyjście: POLEXIT
Virka
4 dni temu
Nasze rządzące dostały szybko kasę z UE która była blokowana.raptem jak zmienił się rząd od razu spełnione wszystko.wiec teraz jako kraj trzeba spełnić te oczekiwania i zagłosować na pewną osobę że by dalej rządziła.i to jest demokracja i wolność.
Polak
4 dni temu
Przed wyborami obietnice...jak Tusk...a po wyborach...ZIELONY ŁAD bo to biznes Niemiecki
Virka
4 dni temu
Cofa się bo idą wybory chcą utrzymać stanowiska dotychczasowe że by znowu siedzieć tam gdzie są a po wyborach znowu powrót do celu.
Tyr
4 dni temu
I tak jest już za późno. 50 lat maks i świata nie ma. Wasze dzieci i wnuki będą żyć i ginąć w męczarniach. Ale my bawmy się, a co, to nie nasz problem
...
Następna strona