Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budka: składamy projekt ustawy ws. pełnego umorzenia składek przedsiębiorców

Klub Platformy Obywatelskiej składa w piątek w Sejmie projekt ustawy zakładający całkowite umorzenie składek przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne na okres kryzysu epidemicznego – poinformował w Katowicach przewodniczący PO Borys Budka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Borys Budka krytykuje pomysł zawieszenia składek na ZUS i domaga się ich pełnego umorzenia

- Nie żadne odraczanie, nie żadne przesuwanie terminu płatności ZUS - tylko całkowite umorzenie na czas trwania kryzysu - podkreślił przewodniczący Platformy Obywatelskiej, nawiązując do jednego z założeń rządowej propozycji "tarczy antykryzysowej".

Budka przedstawił swoje postulaty przed katowickim biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego, który w środę zaprezentował założenia "tarczy antykryzysowej". Po analizie postanowień pakietu ustaw wielu przedsiębiorców i ekspertów ma wątpliwości, czy faktycznie są one w stanie pomóc utrzymać miejsca pracy. Wiele krytyki zbiera pomysł odraczania składek na ZUS. W rezultacie przedsiębiorcy skorzystają pozornie. Nie będą musieli płacić ich przez kilka miesięcy, lecz później ZUS skrupulatnie wyliczy im zaległe zobowiązania.

Tarcza antykryzysowa zakłada odroczenie składek ZUS o trzy miesiące
Tarcza antykryzysowa. ZUS: odraczamy firmom składki na trzy miesiące

- Dzisiaj koniecznym jest podjęcie przez rząd faktycznych działań: zwolnienie pracowników, pracodawców z obowiązku świadczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy w okresie, w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego – deklarował cytowany przez PAP Budka.

Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

Zaapelował również o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Wyjaśnił, że "jest to argument dla polskich przedsiębiorców, którzy nie mogą dzisiaj zarobkować w galeriach handlowych, w miejscach wyłączonych z możliwości prowadzenia działalności gospodarczej".

W głosowaniu nad projektem całkowitego umorzenia składek ZUS na czas trwania kryzysu PO będzie mogła liczyć na kolegów z… Porozumienia, a więc partii wchodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy.

Rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk napisał na Twitterze, że przedsiębiorcy, którzy mają zakaz prowadzenia działalności w związku z koronawirusem powinni mieć możliwość rezygnacji z płacenia składek ZUS za ten okres. "Jeżeli ta sprawa stanie na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zagłosuję za!" – zadeklarował.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, przedsiębiorcy, firmy, Kamil Bortniczuk, borys budka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

PolakWam już dziękujemy! Strach pomyśleć ile byłoby zgonów, gdyby zarządzał Donek...

20-03-2020

E merytkaBorys jak bys rzadzil do dzis to na sól bym nie miala wstydu nie masz

20-03-2020

bbnbrawo Budka !!!

Rozwiń komentarze (96)