Notowania

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Negocjacje ws. wykupu ziemi opóźnione

Najwcześniej w czerwcu odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Społecznej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w sprawie wykupu ziemi pod inwestycję. Rząd planował, że będzie to już w lutym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
- To wielka szansa na rozwój dla Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki o budowie CPK. (Fot: Fotoworkshop4You)

O opóźnieniu negocjacji w sprawie wykupu ziemi pod nowe lotnisko informuje RMF FM. Powodem poślizgu jest fakt, że tylko gmina Baranów
wytypowała już swoich kandydatów do rady.

Jak podkreśla radio, opóźnienie powołania rady oznacza wstrzymanie negocjacji z rządem dotyczących wykupu ziem.

W spotkaniach mają także wziąć udział przedstawiciele gmin Teresina, Wiskitek. Także na ich terenie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.

Obejrzyj: Balcerowicz o projekcie megalotniska: potencjalne marnotrawstwo

W Radzie Społecznej ma zasiadać 15 osób, po 5 reprezentantów każdej z trzech gmin. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, w czerwcowym posiedzeniu rady udział weźmie 15 mieszkańców. Potem ma dołączyć do nich 5 kolejnych osób.

Budowa gigantycznego hubu komunikacyjnego ma się zakończyć w 2027 roku. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przestawiono, jak będzie wyglądać część lotniskowa projektu.

- Jesteśmy na etapie mobilizacji - podkreślił podczas panelu Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK. Jak dodał:- Zabezpieczenie terenów pod inwestycję, która jest planowana w gminie Baranów odbędzie się dopiero po powstaniu planu generalnego.

Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik premiera ds. CPK, zapewniał o tym, że budowa nowych i modernizacja starych linii kolejowych to szansa na skok jakościowy dla polskiej infrastruktury.

Według szacunków rządowych wszystkie inwestycje związane z lotniskiem w CPK mają pochłonąć ok. 35 mld zł, z czego na część lotniczą przypadnie 16-19 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, budowa cpk, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

biokChorą decyzja budowa tego lotniska ,komuś odbija i to zdecydowanie . Takie komedie to tylko w Polsce.

15-05-2019

Czarno widzęLotnisko miało być za 10 lat... Mijają pierwsze 4 a te orły z PiS jeszcze nie zaczęły negocjacji o wykup ziemi.

15-05-2019

kbw56gigantomanie juz mielismy w okresie Gierkowskim.Mino uplywu lat ciagoty dalej pozostaly.Oby to lotnisko nie spelnialo podobnej funkcji jak to w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (36)