Notowania

Centralny Port Komunikacyjny. Pokazano wstępny plan budowy megalotniska

Budowa gigantycznego hubu komunikacyjnego ma się zakończyć w 2027 roku. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przestawiono, jak będzie wyglądać część lotniskowa projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Hub komunikacyjny ma zostać wybudowany do 2027 roku. Będzie kosztować 35 mld zł (Fot: PIOTR MOLECKI)

Na planie widać część powietrzną i naziemną. Do tego dojdzie infrastruktura wsparcia lotniska np. dla Straży Pożarnej czy utrzymanie techniczne) i infrastruktura uzupełniająca (biurowce, hotele, powierzchnia komercyjna).

Główną część stanowią dwa pasy do startów i lądowań - docelowo mają zostać dobudowane kolejne dwa. Więcej szczegółów znajdzie się w planie generalnym CPK, którego opracowanie ma zostać zlecone jeszcze w tym roku.

- Jesteśmy na etapie mobilizacji - podkreślił podczas panelu Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK. Jak dodał:- Zabezpieczenie terenów pod inwestycję, która jest planowana w gminie Baranów odbędzie się dopiero po powstaniu planu generalnego.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Manufaktura torebek inna niż wszystkie

Z kolei Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik premiera ds. CPK, zapewniał o tym, że budowa nowych i modernizacja starych linii kolejowych to szansa na skok jakościowy dla polskiej infrastruktury.

- Decyzja o wskazaniu CPK jako wykonawcy nowych linii kolejowych, a PKP PLK jako modernizującego linie istniejące wynikała z faktu, że oprócz niezbędnego doświadczenia wykonawczego potrzebne były także inne kompetencji jak np. wykup ziemi – zaznaczył Mikołaj Wild.

Jak dodał, dlatego zasadne było przekazanie nadzoru w jedne ręce, a więc spółki odpowiadającej za cały projekt.

- Planowane 1 tys. 600 km nowych linii kolejowych o szybkości 250 km/h daje szansę na ogromny skok polskiej kolei. Patrząc na statystyki, gdzie od 2015 r. przewozy wzrosły o 70 proc., widać, że kolej ma szansę stać się podstawowym środkiem transportu między najpierw dużymi, a z czasem także mniejszymi miastami – wyjaśnił wiceprezes PKP SA Andrzej Olszewski

Według szacunków rządowych wszystkie inwestycje związane z lotniskiem w CPK mają pochłonąć ok. 35 mld zł, z czego na komponent lotniczy przypadnie 16–19 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: CPK, #EKG2019, mikołaj wild, pkp, infrastruktura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2019

PIŁSUDZKIBRAWO PIS ODWAŻNI GÓRĄ

13-05-2019

SlawczeMam nadzieję, że na fazie mobilizacji się skończy...

14-05-2019

Czolem Najwiekszej Polsce !!!!Premier Morawiecki postawil na elektromobilnosc i centralny ajrport . Polskie samochody elektryczne to prawdziwa rewolucja , beda to pierwsze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)