Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Centralny Port Komunikacyjny. Pokazano wstępny plan budowy megalotniska

17
Podziel się

Budowa gigantycznego hubu komunikacyjnego ma się zakończyć w 2027 roku. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przestawiono, jak będzie wyglądać część lotniskowa projektu.

Hub komunikacyjny ma zostać wybudowany do 2027 roku. Będzie kosztować 35 mld zł
Hub komunikacyjny ma zostać wybudowany do 2027 roku. Będzie kosztować 35 mld zł (East News, PIOTR MOLECKI)
bDzXtlLp

Na planie widać część powietrzną i naziemną. Do tego dojdzie infrastruktura wsparcia lotniska np. dla Straży Pożarnej czy utrzymanie techniczne) i infrastruktura uzupełniająca (biurowce, hotele, powierzchnia komercyjna).

Główną część stanowią dwa pasy do startów i lądowań - docelowo mają zostać dobudowane kolejne dwa. Więcej szczegółów znajdzie się w planie generalnym CPK, którego opracowanie ma zostać zlecone jeszcze w tym roku.

bDzXtlLr

- Jesteśmy na etapie mobilizacji - podkreślił podczas panelu Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK. Jak dodał:- Zabezpieczenie terenów pod inwestycję, która jest planowana w gminie Baranów odbędzie się dopiero po powstaniu planu generalnego.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Manufaktura torebek inna niż wszystkie

Z kolei Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik premiera ds. CPK, zapewniał o tym, że budowa nowych i modernizacja starych linii kolejowych to szansa na skok jakościowy dla polskiej infrastruktury.

bDzXtlLx

- Decyzja o wskazaniu CPK jako wykonawcy nowych linii kolejowych, a PKP PLK jako modernizującego linie istniejące wynikała z faktu, że oprócz niezbędnego doświadczenia wykonawczego potrzebne były także inne kompetencji jak np. wykup ziemi – zaznaczył Mikołaj Wild.

Jak dodał, dlatego zasadne było przekazanie nadzoru w jedne ręce, a więc spółki odpowiadającej za cały projekt.

- Planowane 1 tys. 600 km nowych linii kolejowych o szybkości 250 km/h daje szansę na ogromny skok polskiej kolei. Patrząc na statystyki, gdzie od 2015 r. przewozy wzrosły o 70 proc., widać, że kolej ma szansę stać się podstawowym środkiem transportu między najpierw dużymi, a z czasem także mniejszymi miastami – wyjaśnił wiceprezes PKP SA Andrzej Olszewski

bDzXtlLy

Według szacunków rządowych wszystkie inwestycje związane z lotniskiem w CPK mają pochłonąć ok. 35 mld zł, z czego na komponent lotniczy przypadnie 16–19 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzXtlLS
KOMENTARZE
(17)
Czolem Najwie...
2 lata temu
Premier Morawiecki postawil na elektromobilnosc i centralny ajrport . Polskie samochody elektryczne to prawdziwa rewolucja , beda to pierwsze samochody elektryczne z wysuwanymi skrzydlami pokrytymi panelami slonecznymi !!!! Polska nie weglem stoi ino elektromobilnoscia i ajrportem !!!!
ka-ma
2 lata temu
Kolejne bajeczki PiSowskiej mafii... A wyjdzie tylko "Mis", Mis na wielka skale!
kakas
2 lata temu
Ponoć ma być na kształt gwiazda sześcioramiennej - czy to prawda?
bDzXtlLT
taka prawda
2 lata temu
Buduja lotnisko pod baze wojsk USA za nasza kase
Robert
2 lata temu
Super
...
Następna strona