Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Budowa CPK. Mateusz Morawiecki: Epokowy projekt

101
Podziel się:

Rząd bierze się za kolej, stawia na "10 szprych" odchodzących od CPK. - Nie poradził sobie PRL, nie poradziła sobie z tym III RP. Korzystając z analiz, przystępujemy do realizacji konkretnych planów. To wielka szansa na rozwój dla Polski - powiedział premier Morawiecki.

Koleją do CPK. Premier Morawiecki: Tworzymy okno na świat
Koleją do CPK. Premier Morawiecki: Tworzymy okno na świat (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

- Polska może być sercem Europy, a Centralny Port Komunikacyjny może być biznesowym sercem Europy. Można popatrzeć na Chiny, była tam mała wioska Shenzhen, teraz to wielka metropolia. Marzyć trzeba i można. CPK może być kilkumilionowym centrum komunikacyjnym nie tylko Polski, ale i Europy - stwierdził premier Mateusz Morawiecki, odwiedzając dworzec PKP Łódź Fabryczna.

Kilka godzin wcześniej Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Ma to m.in. umożliwić realizację inwestycji kolejowych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- To wielki układ komunikacyjny. To zwiększenie perspektyw rozwojowych i gospodarczych dla Rzeczpospolitej - powiedział o budowie CPK premier Mateusz Morawiecki. - Tworzymy okno na świat. Tworzymy podwaliny pod właściwy rozwój komunikacyjny w całym środkowoeuropejskim układzie gospodarczym państw - dodał.

Jak podkreślił, CPK będzie też jednym z głównych rozwiązań komunikacyjnych trójmorza. Podziękował też osobom pracującym nad projektem CPK, w tym głównie Mikołajowi Wildowi, pełnomocnikowi rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

"Państwo polskie zobowiązało się do realizacji systemu komunikacyjnego wskazanego w koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcja ta określa m.in. sieć linii kolejowych (planowanych do budowy i istniejących), które stanowić będą szkielet systemu transportowego kraju, zapewniający pasażerom dostęp do systemu transportu dalekobieżnego, w tym bezpośredni dojazd do CPK i Warszawy" - napisano w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Bezpośrednio przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym powstać ma dworzec kolejowy o wielkości i rozwiązaniach odpowiednich do planowanej liczby pociągów i pasażerów.

Ministerstwo Infrastruktury chce połączenia CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski. Podróż po pierwszym etapie budowy ma zajmować do 2,5 godziny, a docelowo do 2 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(101)
matka wie lep...
2 lata temu
Ilja Ilf, Jewgienij Pietrow -12 krzeseł i Złote cielę...polecam lekturę tych książek ...już w latach 30 ubiegłego wieku główny bohater Ostap Bender mamił matołów swoimi wizjami...co jakiś czas pojawia się taki czas i koślawo powtarza ten sam schemat
flisak
2 lata temu
HALLO!!!...Może jest ktoś na forum z Elbląga lub okolic.....Jak przebiega robota przy przekopie mierzei i torze wodnym?
Arek
3 lata temu
Zgadzam się z Premierem ponieważ takie inwestycje przyczyniają się do rozwoju nie tylko regionu ale też całego kraju. CPK to port na miarę 21 wieku,
michal
3 lata temu
dalej dalej Polska
Piotr
3 lata temu
Ale wrogowie Polski się ROZPISALI budujemy prawdziwą wolna Polskę A wy śmieci do Niemiec marsz
...
Następna strona