Notowania

Budowa CPK. Mateusz Morawiecki: Epokowy projekt

Rząd bierze się za kolej, stawia na "10 szprych" odchodzących od CPK. - Nie poradził sobie PRL, nie poradziła sobie z tym III RP. Korzystając z analiz, przystępujemy do realizacji konkretnych planów. To wielka szansa na rozwój dla Polski - powiedział premier Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Koleją do CPK. Premier Morawiecki: Tworzymy okno na świat (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

- Polska może być sercem Europy, a Centralny Port Komunikacyjny może być biznesowym sercem Europy. Można popatrzeć na Chiny, była tam mała wioska Shenzhen, teraz to wielka metropolia. Marzyć trzeba i można. CPK może być kilkumilionowym centrum komunikacyjnym nie tylko Polski, ale i Europy - stwierdził premier Mateusz Morawiecki, odwiedzając dworzec PKP Łódź Fabryczna.

Kilka godzin wcześniej Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Ma to m.in. umożliwić realizację inwestycji kolejowych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- To wielki układ komunikacyjny. To zwiększenie perspektyw rozwojowych i gospodarczych dla Rzeczpospolitej - powiedział o budowie CPK premier Mateusz Morawiecki. - Tworzymy okno na świat. Tworzymy podwaliny pod właściwy rozwój komunikacyjny w całym środkowoeuropejskim układzie gospodarczym państw - dodał.

Jak podkreślił, CPK będzie też jednym z głównych rozwiązań komunikacyjnych trójmorza. Podziękował też osobom pracującym nad projektem CPK, w tym głównie Mikołajowi Wildowi, pełnomocnikowi rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

"Państwo polskie zobowiązało się do realizacji systemu komunikacyjnego wskazanego w koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcja ta określa m.in. sieć linii kolejowych (planowanych do budowy i istniejących), które stanowić będą szkielet systemu transportowego kraju, zapewniający pasażerom dostęp do systemu transportu dalekobieżnego, w tym bezpośredni dojazd do CPK i Warszawy" - napisano w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Bezpośrednio przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym powstać ma dworzec kolejowy o wielkości i rozwiązaniach odpowiednich do planowanej liczby pociągów i pasażerów.

Ministerstwo Infrastruktury chce połączenia CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski. Podróż po pierwszym etapie budowy ma zajmować do 2,5 godziny, a docelowo do 2 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, CPK, premier mateusz morawiecki, kolej, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2019

MsrSuper. . Tak wygląda rozwój kraju! !!A nie tylko montaż jak do tej pory.

30-04-2019

BYWALECTrzeba miec wizje. I to odroznia ludzi wybitnych od promotorow "cieplej wody w kranie"

30-04-2019

zwzzSkoro woj. łódzkie pustynnieje, to ludzie będą stamtąd się wyprowadzać. Czyżby planowano wielki Centralny Port Komunikacyjny na pustyni?

Rozwiń komentarze (101)