Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Remont kosztuje. Usługi budowlane drożeją w Polsce szybciej niż gdzie indziej

28
Podziel się:

Popyt na usługi remontowe i budowlane spowodował, że ceny usług fachowców w Polsce rosną szybciej niż w innych krajach Europy - ocenia HRE Investments. Z czego wynikają podwyżki, które w porywach sięgają parunastu procent?

Remont kosztuje. Usługi budowlane drożeją w Polsce szybciej niż gdzie indziej
Budowlańcy w Polsce "drożeją" szybciej niż gdzie indziej (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

HRE Investments podaje, że w styczniu 2021 r. średnia stawka za malowanie mieszkań w Polsce wzrosła o 12,1 proc. rdr., za prace hydrauliczne 7 proc.

Dane Eurostatu wskazują z kolei, że najmocniej w ostatnim roku drożały w Polsce stawki za malowanie. W Europie jest tylko jeden kraj, w którym usługi te drożały szybciej - podaje Polska Agencja Prasowa.

Chodzi o Słowenię, gdzie usługi malarzy zdrożały w ostatnim roku o 12,3 proc. Jest to ciekawe również dlatego, że pozostali fachowcy w tym kraju raczej nie zmienili obowiązujących cenników.

Wracają nad Wisłę - nasi rodzimi fachowcy innych profesji każą dziś sobie płacić za usługi więcej niż przed rokiem. Hydraulicy, stolarze i elektrycy liczą sobie średnio od 6 do 7 proc. więcej niż przed rokiem. Więcej zapłacimy także za konserwację urządzeń grzewczych (5 proc.).

Zobacz także: Państwowy monopolista na rynku hazardu ma 65 lat. Zapowiada innowacje technologiczne

Według Bartosza Turka z HRE Investments, w ostatnim roku było co najmniej kilka powodów, które sprzyjały podwyżkom cen usług budowlanych. Jeden z nich to epidemia, która spowodowała, że więcej czasu spędzamy w domach.

Do tego wiele osób było zmuszonych posiadane nieruchomości przeorganizować, aby móc w nich pracować. W 2020 roku powstały w Polsce 222 tys. nowych domów i mieszkań. To najwięcej od 4 dekad. Wszystkie te nieruchomości trzeba było wykończyć i wyposażyć.

Bartosz Turek wyjaśnił też, że popytowi na usługi fachowców budowlanych sprzyjają rządowe programy wpierające termomodernizację czy np. wytwarzanie energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Krzysiek
3 lata temu
A na zdjeciu "fachowiec" z cegami. Dajcie mu jeszcze kombinerki do drutu. To nie te czasy, ze zbrojarz uzywa narzedzi kowala.
4rtuR
3 lata temu
Pałac Bajtka za darmo malowali, to muszą odrobić gdzieś.
majster
3 lata temu
Tynk, malowanie, płytki, ścianki działowe, podwieszane sufity itp. zamówienia mamy już do końca roku ( ekipa 4 osoby) - na rękę miesięcznie 7-9 tys. (szef więcej). Pracy nie szukamy - to praca nas szuka ( z polecenia). Ale jak szukaliśmy fachowców , to bieda, nie ma młodych ludzi, którzy potrafią/chcą ciężko pracować.....
Śmieciarz
3 lata temu
Jasne ,a ci od kredytów i nieruchomości za bajere mają po 20 koła to dla czego budowlaniec nie może też tyle zarabiać zwłaszcza,że jak zaczynał za małolata to ok 40 wrak plecy,kolana itd itd
oszuści !!!!!...
3 lata temu
Budownictwo to obszar gdzie można najszybciej znależć pracę !!!!!!!? .Lecz problem polega na tym że czas spędzany dzień w dzień przy budowie jest rozliczany jako państwowy a nie prywatny . Sam pracowałem za śmieszne wynagrodzenie teraz płacę najwyższą cenę .Straciłem zdrowie i biedę klepię często brakowało mi pieniędzy na kolejny miesiąc bo musiałem opłacić rachunki i podatki .Był okres że było to na czarno lecz za naprawdę śmieszne wynagrodzenie i mimo poświęcenia przy tym ,do niczego mi się to nie liczyło do żadnej emerytury lub lat pracy ! . Tak oszukiwano ludzi bo mieli rodzinę ,,dieci na utrzymaniu !
...
Następna strona