Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budowlanka w dołku. Produkcja na dużym minusie

10
Podziel się:

W różnych statystykach gospodarczych widać ostatnio odbicie po załamaniu w pierwszej połowie roku. Do nich nie należy produkcja budowlano-montażowa. W sierpniu była ponad 12 proc. niższa niż rok wcześniej.

Budowlanka w dołku. Produkcja na dużym minusie
Produkcja budowlano-montażowa zdecydowanie spadła w ciągu 12 miesięcy. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEEvtYnF

Na koniec poprzedniego tygodnia GUS informował o wzroście produkcji przemysłowej. Kolejny dodatni wynik sugeruje wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Niestety zupełnie inaczej wyglądają podobne statystyki, ale dotyczące budowlanki.

Produkcja budowlano-montażowa zaliczyła w sierpniu spadek o 12,1 proc. - wynika z opublikowanych właśnie danych GUS. To wynik jeszcze gorszy od tego, który widzieliśmy dokładnie miesiąc temu. Wcześniej produkcja także była na minusie, ale zdecydowanie mniejszym.

bEEvtYnH

Wynik niepokoi tym bardziej, że okazał się jeszcze gorszy od prognoz, a i tak ekonomiści nie byli zbyt optymistycznie nastawieni. Średnia typowań wskazywała na spadek o około 9,5 proc. A jest grubo ponad 2 pkt. proc. większy.

Zobacz także: Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Statystyki GUS pokazują też coraz większy regres z miesiąca na miesiąc, a nie tylko w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W sierpniu produkcja była niższa niż w lipcu o 3,5 proc. Budowlanka więc dopiero szuka dna, od którego mogłaby się odbić.

bEEvtYnN

Jak wyglądają szczegółowe wyniki? W porównaniu z lipcem 2020 roku zmniejszenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, z tego w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,5 proc., realizujących prace związane z budową budynków o 5,5 proc., a wykonujących roboty specjalistyczne o 6,4 proc.

W stosunku do sierpnia ubiegłego roku zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 5,2 proc., zajmujących się budową budynków o 9,5 proc. oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej aż o 16,9 proc.

Ekonomiści już przy okazji poprzednich danych mówili o dużym rozczarowaniu i sugerowali słabość inwestycji, która może być w drugiej połowie roku jednym z głównych tematów, z którymi gospodarka będzie musiała się zmierzyć.

bEEvtYnO

Okazuje się, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w sierpniu była niższa o 15,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 5,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEvtYoi
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Jatek
rok temu
To że Ukraińcy wyjechali to nie znaczy że budowlanka nie zarabia
Miły
rok temu
Podnieść trzeba ceny do gory
Piotr
rok temu
Na money.pl po staremu. Co dzień można przeczytać inną wersję opisu rzeczywistości biegunowo odległą od tej z dnia poprzednego.
bEEvtYoj
ZK590
rok temu
dlaczego budowlańcy nie żądają i wymagają chociaż części przywilejów górniczych ? Ta grupa zawodowa jest wzorem bieda-elity.
Luk
rok temu
A ceny mieszkań w górę, pompowanie bañki trwa.