Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Produkcja budowlano-montażowa rozczarowuje. W rok spadła o ponad 10 procent

48
Podziel się:

Wiele branż powoli wychodzi na prostą, a budownictwo dopiero zaczyna doświadczać trudności. Produkcja budowlano-montażowa zaliczyła w lipcu spadek o ponad 10 proc. Firmy odkładają inwestycje i taki stan może potrwać wiele miesięcy.

Budowlanka przez pandemię też ma problemy.
Budowlanka przez pandemię też ma problemy. (money.pl)

Ten tydzień przyniósł sporo ważnych statystyk opisujących kondycję polskiej gospodarki w dobie pandemii koronawirusa. Niestety, po czwartkowych zaskakująco dobrych danych dotyczących produkcji przemysłowej, znacznie gorsze wyniki notuje budowlanka.

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu była o prawie 11 proc. niższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Spadki kilkukrotnie przyspieszyły w porównaniu z tym, co obserwowaliśmy przed miesiącem.

Ekonomiści Banku Pekao mówią w tym kontekście o dużym rozczarowaniu i sugerują, że słabość inwestycji w drugiej połowie roku będzie jednym z głównych tematów, z którymi gospodarka będzie musiała się zmierzyć.

Z kolei ekonomiści ING Banku Śląskiego zwracają uwagę na załamanie w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej, która obejmuje m.in. drogowe inwestycje sektora publicznego.

W porównaniu z czerwcem 2020 zmniejszenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, w jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne - o 1,8 proc., specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2 proc. i realizujących prace związane z budową budynków - o 7,1 proc.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

- Na tle opublikowanych ostatnio statystyk z rynku pracy, dotyczących produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, są to dane zdecydowanie studzące optymizm co do szybkiego wkroczenia gospodarki na ścieżkę wzrostu - wskazuje Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego.

- O ile przemysł nadrabia jeszcze zaległości po głębokich spadkach związanych z zamknięciem wielu fabryk w kwietniu i maju, a sprzedaż detaliczna poprawia wyniki także w związku z odłożonym popytem, o tyle budownictwo dopiero zaczyna doświadczać trudności - dodaje.

Ekonomistka podkreśla, że przez pandemię sektor prywatny mocno zweryfikował swoje inwestycyjne plany. Firmy w większości postanowiły je wstrzymać bądź odłożyć w czasie, gospodarstwom domowym z kolei, mimo rekordowo niskich stóp procentowych, dużo trudniej pozyskać finansowanie na zakup np. nieruchomości.

- Taka sytuacja potrwa na pewno wiele miesięcy, gdyż niepewność dotycząca przyszłości jest wciąż ogromna. Spadek inwestycji będzie niestety mocno ciążył dynamice PKB, która w mojej ocenie pozostanie ujemna do końca roku. Jedynie skala spadku PKB, ze względu na konsumpcję i eksport, będzie się zmniejszać - prognozuje Monika Kurtek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Obywatel RP
4 lata temu
jak rząd zamiast na drogi, mosty, szkoły i przedszkola wydaje na kolejne 500+ to trudno się dziwić że budowlanka wyhamowuje. A będzie jeszcze gorzej bo firmy z sektora prywatnego nie dostaja kredytów i kończą się ich własne pieniądze. Nie dajcie się zwieść TVP że jest tak wspaniale to tylko propaganda PISu.
ja
4 lata temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
wizjoner
4 lata temu
Zburzyć i las posadzić.
conto
4 lata temu
Co jak co ale w budowlance akurat załamanie jest najmniejsze , za to w państwówkach nie ma żadnego załamania , ludzi nie przyjmują nie robią nic ale posadki są utrzymane - to jest dopiero ciekawa praca ...
na wydawali d...
4 lata temu
pieniędzy na wzrost konsumpcji ale zabrakło na inwestycje strukturalne
...
Następna strona