Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Setki tysięcy firm zawieszonych. Czekają na lepsze czasy

255
Podziel się

Co dziesiąta działalność zarejestrowana w Polsce jest obecnie zawieszona. To wynik najgorszy od lat. Blisko 465 tys. firm ucieka przed ZUS i podatkami i czeka na lepsze czasy. Niestety eksperci przewidują, że kolejne miesiące dla biznesu nie będą łatwiejsze.

Setki tysięcy firm zawieszonych. Czekają na lepsze czasy
Kilkaset podmiotów w bazie REGON ma status działalności: "zawieszona". (PAP | WP, Tomasz Waszczuk | DS)
bCXsifud

Zamknięcie polskiej gospodarki w związku z epidemią koronawirusa było poważnym testem dla kilku milionów przedsiębiorców (firm i jednoosobowych działalności). Nie wszystkim udało się przetrwać ten trudny czas. Od marca do końca maja około 30 tys. podmiotów zostało wyrejestrowanych z bazy REGON.

Odmrożenie gospodarki w oczywisty sposób poprawiło sytuację, ale ciągle statystyki budzą niepokój o kondycję rynku. Przede wszystkim w kwestii bardzo licznej grupy podmiotów, których działalność została zawieszona i w próżni czeka na dalszy rozwój sytuacji m.in. w kontekście spodziewanej jesienno-zimowej fali zakażeń.

Według najnowszych danych GUS, na koniec sierpnia w zawieszeniu było 464 tys. 330 podmiotów. To aż 10,1 proc. wszystkich podmiotów znajdujących się obecnie w rejestrze REGON. Warto sprecyzować, że 93,5 proc. wszystkich zawieszeń przypada na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Spółek z zawieszoną działalnością jest około 30 tys.

bCXsifuf

Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

W zawieszeniu na lepsze czasy czeka wyraźnie więcej przedsiębiorców niż w poprzednich latach. Na koniec ubiegłego roku było ich 448 tys. 330, pod koniec 2018 roku - niecałe 383 tys., a jeszcze rok wcześniej - 331 tys.

Jeśli odniesiemy te liczby do wszystkich zarejestrowanych podmiotów, wyjdzie, że w porównaniu z 2017 rokiem ich udział w całości zwiększył się z 7,7 proc. do 10,1 proc. obecnie. A w szczycie w kwietniu tego roku było to już nawet 11,2 proc.

Pandemia zatrzymała nie jeden biznes

- Ludzie zawieszają i odwieszają funkcjonowanie swoich działalności z różnych powodów, ale najczęściej z braku przychodów. Na pewno pandemia dla wielu przedstawicieli wolnych zawodów oraz prowadzących działalność gospodarczą oznacza albo spadek przychodów do zera, albo ich duże ograniczenie - komentuje dane GUS prof. Krzysztof Obłój z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK).

bCXsiful

Dodaje, że podobnie dzieje się wszędzie na świecie, nie tylko w Polsce. Bardzo boleśnie odczuwają to profesjonaliści np. w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie graficy, konsultanci, specjaliści różnej maści najczęściej pracują na swój rachunek.

- Zarówno w USA, jak i w Europie stworzono systemy osłonowe, ale one właśnie się kończą. W Polsce po wyczerpaniu ulgi ZUS-u i pobraniu bezzwrotnej pożyczki na przedłużenie działalności o kilka miesięcy coraz więcej ludzi będzie zamykać działalność gospodarczą - ostrzega ekonomista.

- Ci, którzy działają w szarej strefie i mają opanowany system unikania jakichkolwiek podatków, mogą się tym nie przejmować, ale wszyscy uczciwi przedsiębiorcy będą cierpieć - dodaje.

Geografia biznesu

Jak geograficznie wyglądają te statystyki? Oczywiście, tak jak najwięcej wpisów w rejestrze REGON jest z województwa mazowieckiego, tak i w przypadku danych o zawieszonej działalności dominuje właśnie ten region. Mowa tam o prawie 85 tys. podmiotów.

bCXsifum

W dalszej kolejności jest Śląsk (niecałe 50 tys.) oraz z niemal identycznymi liczbami (po około 42,2 tys.) województwa: małopolskie i wielkopolskie. Widać tu prawidłowość, że im większy region z bardziej rozwiniętym biznesem, tym więcej zawieszeń.

REGON - zawieszenie

A w jakich branżach jest najwięcej zawieszonych podmiotów? W handlu detalicznym i naprawie pojazdów. Mowa o 96,5 tys. podmiotów, które są zarejestrowane, ale nie prowadzą w tym momencie żadnej działalności.

Na drugiej pozycji, z dużą przewagą nad kolejnymi sektorami, jest budownictwo. Można się domyślać, że chodzi m.in. o jednoosobowe firmy ala "pan złota rączka", a takich jest około 88,6 tys.

bCXsifun

Kolejne ponad 52 tys. podmiotów związanych jest z działalnością profesjonalną i naukową. Sporą grupę stanowią też podmioty z szeroko rozumianego transportu i gospodarki magazynowej (36,5 tys.).

Najbliższa przyszłość nie rysuje się najlepiej

- W związku z tym, że pandemia nie ustępuje i nic nie wskazuje na to, aby zniknęła w najbliższych kilku miesiącach, będzie coraz gorzej, bo rząd będzie miał coraz mniej pieniędzy na działania osłonowe - ocenia prof. Obłój.

Jako przykład podaje trwającą dyskusję i konflikty w USA na tle pomocy dla pracowników i samozatrudnionych.

- Myślę, że poza niszami rynkowymi sytuacja jest i będzie bardzo trudna. I nie ma żadnych danych, światowych lub polskich, które by wskazywały na to, że się poprawią. Polska jest ciągle w relatywnie dobrej sytuacji na tle Europy Zachodniej, bo bardzo szybko wprowadziliśmy lockdown i dosyć szybko z niego zrezygnowaliśmy. Ale ta dobra sytuacja nie potrwa długo - wskazuje ekspert ALK.

bCXsifuo

Uważa, że wszystkie motory gospodarcze zwalniają, choć w różnym tempie, więc lepiej być nie może.

Co w praktyce oznacza zawieszenie działalności? Najważniejsza korzyść w okresie w zawieszenia to zwolnienie ze składek ZUS czy podatków dochodowych. Za okres zawieszenia przedsiębiorca nie wpłaca zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Nie może jednak w okresie zawieszenia osiągać przychodów w związku z działalnością. I oczywiście nie zwalnia to przedsiębiorcę z regulowania zobowiązań wobec m.in. kontrahentów.

bCXsifuG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(255)
Artur
4 dni temu
Trzeba sobie wprost powiedzieć, że jedynie odwołanie wszelkich restrykcji wzorem Szwecji może odmienić sytuację. Jak ktoś chce się izolować albo chodzić w maskach to niech chodzi.
Ciekawy
3 dni temu
po co pracować , jak można dużo więcej dostać za darmo
Olgierd
3 dni temu
Przychodnie zamknięte, urzędy zamknięte ale tluste pensje wypłacane. Znowu podniosą podatki i ZUS.
bCXsifuH
nictupomnie
3 dni temu
jeszcze więcej obciążeń dla biznesu i kraj padnie.za dużo rozdawnictwa.
sabi
3 dni temu
Jeszcze więcej podatków niech nałożą na osoby fizyczne to na pewno gospodarka się ruszy ...
Najnowsze komentarze (255)
Janke
17 godz. temu
Ja zażyłem firmę na 1 miesiąc bo w salonie okazało się ze dostanę 2,5% dodatkowego rabatu jak będzie na firmę. A ze jestem na etacie to za 1 miesiąc firmy zapłaciłem tylko ubezpieczenie zdrowotne. Teraz spłacam leasing 101% wartości. Który bank da ci tak korzystny leasing konsumencki?
abcX
wczoraj
15 marca wypowiedziałem (od 1 kwietnia) pracę 8 pracownikom. Żyję z oszczędności i spokojnie przeżyję jeszcze rok i dłużej, jeżeli będzie trzeba. Pracownicy nie chcieli iść na bezpłatny urlop, to poszli na bezrobocie. Od czasu do czasu dzwonią, czy firma działa :) A mi się japa cieszy, jak policzyłem ile zaoszczędziłem na ZUSie i pensjach, bo zleceń dalej nie mam...
do ciekawy
2 dni temu
Po co pracować jeśli osoby, które nie pracują dostają więcej od osób pracujących. Dlaczego jedni mają pracować na drugich. Takie dziwne czasy.
St
2 dni temu
....dlatego...ja...juz dawno zamknąłem co miałem zamknąc...rozliczyłem sie z "szanowną" RP....i...wyjechalem...dzis...jedyne po co przyjeżdżam "szanownej " RP....to...po....i...raz nw jakies 2..3 lata...
Adam
2 dni temu
Bla bla bla
Adam
2 dni temu
Bla bla bla
rebeb
2 dni temu
no a jak ludzie nie maja uciekac przed zusem, jak dziala i nas przedpotopowy system, ktory pogrąża z roku na rok coraz wiecej ludzi i politycy niehccą nic z tym zrobić
whatthefreak?
3 dni temu
Gdzie jest artykuł?
bCXsifuz
Ludzkie pany
3 dni temu
Dojną ojczyznę wróciłeś nam panie . A kto zobaczył środkowy palec ?
Erazm
3 dni temu
zwolnienie ze składek ZUS, ale wobec tego te osoby nie mają żadnego ubezpieczenia?
Zuk
3 dni temu
Ciekawe ile osób od marca zmarło na Sepsę spowodowaną grzybicą płuc wywołaną noszeniem maseczki
hgfhhfg
3 dni temu
Prowadzę małą firmę z dwoma pracownikami. Mam nowy samochód na firmę w leasing, który jest mi potrzebny do jazdy po towar. I wiecie co? Płacę za niego dwa razy mniej miesięcznie niż za ZUS. Samochodem zarabiam na firmę, a za cztery lata będzie mój. ZUS dalej będę płacił coraz to większy do tego inne składki i podatki i co z tego będe miał? G....!
Olo
3 dni temu
Bo teraz robimy na czarno. I nie zamierzamy się ponownie "odwieszać".
kro-sno
3 dni temu
wszystkie zawieszone firmy powinny zostać skontrolowane czy nie przeszły do szarej strefy, złapane na nieuczciwych praktykach potraktowane odpowiednio przez odpowiednie służby, znałem takiego gościa, forma zawieszona, on na L4 o on dalej robił jak za czasów normalnej działalności
...
Następna strona