Budują ogromny szpital za 1,5 mld zł. Pierwsi pacjenci za rok
To największa taka inwestycja nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całym kraju – jeden z kluczowych projektów. Bryła Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu jest już właściwie zamknięta, a pierwsi pacjenci mają trafić do placówki w kwietniu 2027 r. Inwestycja za ok. 1,5 mld zł ma korzystać z nowoczesnych technologii, których Dolny Śląsk szuka m.in. w Miami.
Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu wchodzi w kolejny etap. - Bryła budynku jest już właściwie zamknięta, poza elewacją. Otoczenie budynku jest właściwie w większości wykonane. Za moment będziemy przechodzili do instalowania sprzętu - mówi money.pl Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Jak dodaje, harmonogram jest napięty, bo do uruchomienia szpitala zostało mniej niż rok. - Pierwsi pacjenci mają być obsłużeni w kwietniu 2027 r., czyli za niespełna rok szpital już będzie otwarty - podkreśla samorządowiec.
Lekarz zarobił 1,6 mln w rok. "Teraz wiemy czemu szpitale są zadłużone"
Największa taka inwestycja w Polsce
Nowy Szpital Onkologiczny powstaje przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu. To największa taka inwestycja nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też w całym kraju. To jeden z kluczowych projektów dla regionu. Nowy szpital powstaje jako kompleks łączący w jednym miejscu trzy dotychczasowe wojewódzkie szpitale: onkologiczny, chorób płuc, transplantacji komórkowych.
Nowy szpital będzie miał powierzchnię ponad 100 tys. m kw, cztery kondygnacje naziemne oraz jedną podziemną, 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. W placówce do dyspozycji pacjentów będzie 671 łóżek. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33, które są obecnie dostępne w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym, do 73.
Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe. Więcej też będzie sal operacyjnych - z 8 do 14. Dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie.
Pierwotnie koszt inwestycji szacowano na 1,2 mld zł. Obecnie, jak wskazuje Jarosław Rabczenko, z wyposażeniem mowa już o skali około 1,5 mld zł.
- To największa inwestycja Dolnego Śląska w tym momencie, jak nie w historii. Nie tylko zdrowotna. Porównywalna tak naprawdę tylko z inwestycjami w infrastrukturę kolejową - mówi samorządowiec.
Bryła szpitala już zamknięta. Teraz czas na sprzęt i technologie
Nowa placówka ma być nie tylko większa od dotychczasowych jednostek, ale też nowocześniejsza technologicznie. To dlatego przedstawiciele regionu podczas targów World Health Expo w Miami przyglądają się rozwiązaniom, które mogą trafić do ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku.
Oprócz pieniędzy, które oczywiście są bardzo potrzebne w ochronie zdrowia, i talentu lekarzy, szalenie istotny jest sprzęt, jakim operują - mówi Jarosław Rabczenko.
- Tutaj w Miami na World Health Expo mamy do czynienia z najważniejszymi producentami sprzętu medycznego. Tutaj możemy zobaczyć, jakie są trendy. Jestem przekonany, że przynajmniej część z tych pomysłów trafi do nas na Dolny Śląsk - dodaje.
Dolny Śląsk chce być hubem zdrowia
O potrzebie świadomego wyboru technologii mówi też wiceprezes Dolmedu Michał Huzarski. Jak wskazuje, obecność w Miami ma podwójne znaczenie: z jednej strony to obserwacja światowych trendów, z drugiej inspiracja dla Dolmed Tech, czyli wydarzenia organizowanego z myślą o menedżerach ochrony zdrowia.
Jak tłumaczy Huzarski, chodzi o to, by dyrektorzy placówek medycznych nie musieli samodzielnie szukać rozwiązań na wielu wydarzeniach na świecie. Dolmed Tech organizowany na Dolnym Śląsku ma pokazywać technologie już wstępnie sprawdzone i warte uwagi.
- Przyszłość Dolnego Śląska i placówek zdrowotnych jest taka, że chcielibyśmy, żeby Dolny Śląsk był takim hubem zdrowia, hubem turystyki medycznej. Żeby móc uzyskać szczęśliwy finał tego projektu, musimy technologicznie być przygotowani - mówi wiceprezes Dolmedu.
Dolnośląska delegacja jest obecna na World Health Expo Miami, czyli jednym z największych wydarzeń medycznych dla rynku amerykańskiego i latynoamerykańskiego. Misja samorządowców i przedsiębiorców odbywa się w ramach programu Going Global, który obejmie 13 zagranicznych misji gospodarczych. Program współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej dla Dolnego Śląska.
Przedsiębiorcy odwiedzą m.in. Vancouver, Nowy Jork, Miami, Szanghaj, Dubaj, Tajpej, Bangkok, Paryż, Bolonię, Berlin, Lizbonę, Londyn oraz Toronto. W nowej edycji wsparcie ma otrzymać 157 dolnośląskich przedsiębiorców.