Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KKG
|

Nowelizacja budżetu. Rząd zwiększa wydatki na służbę zdrowia, rolnictwo, budowę dróg i samorządy

669
Podziel się:

- Przeznaczamy na ochronę zdrowia dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda złotych, na rolnictwo dodatkowe 650 mln zł, wydatki na drogi i koleje zwiekszamy o ok. 10,1 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Nowelizacja budżetu. Rząd zwiększa wydatki na służbę zdrowia, rolnictwo, budowę dróg i samorządy
- Dochody budżetowe okazały się zdecydowanie wyższe od wcześniej planowanych i sięgają do 80 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki (Flickr, KPRM, W. Kompała)
bEKsPYMl

- W 2021 roku planowane dochody budżetowe są zdecydowanie wyższe niż wcześniej planowaliśmy i sięgają do 80 mld zł - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tegoroczny wzrost gospodarczy ukształtuje się nieco poniżej 5 proc. PKB.

Szef rządu poinformował, że dzięki dobrej sytuacji budżetowej można zwiększyć wydatki m.in. na ochronę zdrowia.

- Mam niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji budżetu, która powoduje, że możemy więcej środków zainwestować, więcej środków zaangażować: po pierwsze na zdrowie, na zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia - wiele wycen będzie ulegało zmianie, ale także na wynagrodzenia, również na uczelnie, które zajmują się kształceniem naszych przyszłych medyków - powiedział.

bEKsPYMn

- Oprócz tego, że już ten rok będzie absolutnie rekordowy z punktu widzenia wydatków na zdrowie, częściowo dlatego, że jest Covid, ale nie tylko, także dlatego, że wygospodarowaliśmy maksymalne kwoty właśnie na zdrowie, to prócz tego przeznaczamy na ochronę zdrowia dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda złotych - dodał Morawiecki.

Premier: sytuacja jest lepsza, będzie fundusz nagród

Rząd we wtorek zdecydował także o przeznaczeniu 6 proc. na fundusz premiowy.

bEKsPYMt

- W zeszłym roku budżet był mocno nadwątlony ze względu na trudną sytuację budżetową z powodu pandemii. Dzisiaj sytuacja jest lepsza, więc przeznaczamy środki na premie dla budżetówki już w tym roku. Do tego w przyszłym roku będzie fundusz nagród w wysokości 3 proc. oraz podnosimy fundusz wynagrodzeń o 4,4 proc. – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także o zwiększeniu o wydatków na infrastrukturę drogową i kolejową.

- Cieszę się, że możemy zwiększyć wydatki na drogi i na kolej, aby zwiększyć mobilność Polaków. Na ten cel przeznaczamy dodatkowe 10 mld zł – powiedział Mateusz Morawiecki.

Rolnictwo i samorządy. Premier deklaruje: pomożemy

bEKsPYMu

Kolejny cel, na który rząd zwiększył wydatki, to rolnictwo. Jak powiedział premier, część z kwoty 650 mln zł zostanie przeznaczona na walkę z ASF i na pomoc udzielaną rolnikom w związku z tą epidemią. Większe środki zostaną przeznaczone także na promocję polskich firm za granicą, a także dodatkowe ponad 800 mln zł dostanie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Zwiększamy także wydatki poprzez wsparcie samorządów. O wielu kwestiach rozmawialiśmy z panem minister finansów, a więc o tym, że na dodatkowe wsparcie dla samorządów przeznaczamy 8 mld zł. Ale dzisiaj Rada Ministrów zdecydowała o przesunięciu dodatkowych 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W naszej ojczyźnie jest wiele terenów, które mimo gęstości zaludnienia nie mają bieżącej wody i kanalizacji. I to cywilizacyjne zapóźnienie powinniśmy nadrobić – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Budżet państwa. NIK o "sztuczkach księgowych" rządu PiS. Ekspert: Największa rozbieżność w całej Unii

Szef rządu nie gryzł się w język i wykorzystał okazję, by przekazując dobre dane o budżecie, uderzyć w opozycję.

bEKsPYMv

- Pan Tusk z panem Rostowskim musieli robić nowelizację w 2013 r. kiedy było źle, kiedy zabierali pieniądze, kiedy tych pieniędzy nie było, bo nie było umiejętności zarządzania budżetem. My dzisiaj mamy zupełnie odwrotną sytuację, kiedy na skutek lepszych dochodów, kiedy na skutek uszczelnień, które wdrażamy pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów - mówił Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKsPYMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(669)
over123
miesiąc temu
Da z inflacji
Jdjje
miesiąc temu
Mateusz co z tego że Ty masz więcej pieniędzy jak ludzie przez Ciebie niedługo będą jeść chleb z wodą. Tak sobie myślę i widzę że zabawny chłopak jesteś, jak pogonią Cię ludzie z rządu, a to nieuniknione to idź do cyrku, jako klaun, kłamca, bądź iluzjonista.
STOCZNIOWIEC
miesiąc temu
z czego ma dać picer
bEKsPYMP
Hanys
miesiąc temu
ciekawe, ile dziś kosztuje chleb ????
Na zleceniu s...
miesiąc temu
Jesteśmy ludzie pod okupacją podatkową. Tak nas wykończą że byle agresor zaatakuje państwo i po nas ...
...
Następna strona