Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Budżet 2025. Rząd ujawnia kluczowe założenia

145
Podziel się:

W czwartek Rada Ministrów przyjęła założenia projektu budżetu państwa na rok 2025. Oto czego spodziewa się gabinet Donalda Tuska w polskiej gospodarce w przyszłym roku.

Budżet 2025. Rząd ujawnia kluczowe założenia
Budżet 2025. Rząd ujawnia kluczowe założenia projektu (PAP, Radek Pietruszka)

W bieżącym i kolejnym roku spodziewane jest wyraźne ożywienie gospodarcze przy znacznie niższej inflacji. Produkt Krajowy Brutto wzrośnie realnie z 3,1 proc. w 2024 roku do 3,7 proc. w 2025 roku - zakłada rząd. "Wpływ na to będzie miała spadająca inflacja, powrót do wyraźnie dodatniej dynamiki płac realnych, wspieranej przez podwyżki płacy minimalnej oraz wynagrodzeń w sektorze publicznym. Wzrost PKB będzie dodatkowo pobudzany przez rozpoczęte inwestycje w ramach KPO" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Rady Ministrów.

Według założeń rządu w 2025 roku inflacja wyniesie średnio 4,1 proc. wobec 5,2 proc. w 2024 roku. Stopa bezrobocia na koniec 2025 roku ma wynieść 4,9 proc., a przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną w 2025 roku o 7,1 proc. W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, wzrost wynagrodzeń w 2025 roku wyniesie 2,9 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Zgodnie z procedurą przyjmowania budżetu, rząd do 15 czerwca każdego roku kieruje założenia projektu budżetu państwa na następny rok do Rady Dialogu Społecznego. Czwartkowe posiedzenie Rady Ministrów było więc już ostatnią okazją, by przyjąć ten projekt.

Co rząd zapisał w wieloletnim planie finansowym

W ubiegły piątek wiceminister finansów Jurand Drop zapowiadał, że założenia makroekonomiczne do budżetu na 2025 r. będą bardzo podobne do tego, co zostało opublikowane w wieloletnim planie finansowym państwa.

Według wieloletniego planu finansowego państwa w 2025 r. PKB ma wzrosnąć o 3,7 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 4,1 proc. Przyjęto, że stopa bezrobocia według metodologii BAEL ma wynieść 2,7 proc., nominalny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma sięgnąć 4,4 proc. PKB, a dług sektora finansów publicznych ma wynieść 57,3 proc. PKB.

- W ciągu ostatnich tygodni od opublikowania wieloletniego planu finansowego państwa nie pojawiły się jakieś nowe dane, które gruntownie zmieniałyby naszą sytuację i naszą wiedzę o tej sytuacji - mówił w ubiegły piątek wiceminister Drop.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(145)
obywatel
2 tyg. temu
Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych współczesnych problemów społecznych. Alarmujące dane na temat wzrostu spożycia alkoholu wśród młodzieży i znacznego obniżenia wieku inicjacji alkoholowej, poszerzenie problematyki związanej z alkoholizmem o zagadnienie przemocy w rodzinie, chorób wywoływanych alkoholem, szkód powodowanych przez pijącą młodzież, a także ogólnego przyzwolenia społecznego na spożywanie alkoholu przez młodych ludzi powoduje, że coraz więcej miejsca w edukacji powinna zajmować z jednej strony profilaktyka alkoholowa, z drugiej zaś pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. W Polsce jest prowadzonych wiele inicjatyw związanych z rozwiązywaniem problemu alkoholizmu realizowanych zarówno przez instytucje państwowe jak również przez stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe
Normalny
2 tyg. temu
Z inicjatywy uczonych pisarzy zaczęto budować w całym kraju synagogi, które w tym czasie były miejscem nauki religii i prawa ojczystego nic były jeszcze świątyniami. Przekształciły się one w szkoły średnic, w których uczono czytania, pisania w języku hebrajskim oraz religii, uczyły greki i innych języków. filozofii, matematyki, geografii, astronomii i botaniki. Był to szkoły prywatne dla bogatszych chłopców. Dal najbogatszych chłopców organizowali pisarze we własnych domach elitarne szkoły - program taki sam jak w synagogach.
uwaga
2 tyg. temu
Białą, parzoną kiełbasę zaś na niezbyt cienkie półplasterki. Cebulę kroimy na jak najmniejszą kostkę, ząbki czosnku na cienkie plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej. Wrzucamy cebulę z czosnkiem, lekko solimy, mieszamy i smażymy na średnim ogniu przez minutę. Dodajemy szynkę z kiełbasą, znowu mieszamy i smażymy 2-3 minuty, aż kiełbasa zacznie się rumienić na brzegach. Ziemniaki kroimy na kostkę o boku około 1 cm. Do garnka dodajemy podsmażone składniki oraz ziemniaki. Wlewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 7-8 minut, aż ziemniaki zmiękną. Dodajemy czubatą łyżkę startego chrzanu, czubatą łyżeczkę suszonego majeranku. Mieszamy i gotujemy 2 minuty. Do kwaśnej śmietany dodajemy słodką śmietankę oraz sporą szczyptę soli. Po wymieszaniu dodajemy kilka łyżek gorącej zupy i ponownie mieszamy. Zahartowane śmietany wlewamy do zupy, mieszamy i na średnim ogniu doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy natkę pietruszki, ostatni raz mieszamy i zupę zestawiamy z ognia. Podajemy z jajkami ugotowanymi na twardo.
Scotti
2 tyg. temu
W edukacji patriotycznej należy włączyć przekaz tradycji narodowych. Tradycja jest pomostem między przeszłością i teraźniejszością. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie przeżyć historycznych treści kulturowych, obyczajów, poglądów i wierzeń, buduje to w nas potrzebę jednoczenia się z narodem. Patriota nie może być egoistą który dąży tylko do realizacji własnych planów. To osoba która jednoczy się z narodem i działa dla jego wspólnego dobra. Tu również ważne jest poszanowanie ojczystego języka i dbanie o dobre imię ojczyzny i rodaków. Najczęściej patriotyzm okazujemy w czasie zagrożenia naszego kraju np. w obliczu ataku ze strony wroga czy klęsk żywiołowych. Wtedy to właśnie wrodzone poczucie wspólnoty pobudza w nas działanie chęci pomocy naszej ojczyźnie. Mamy tego przykłady w naszej historii. To głównie dla takich sytuacji tak ważna jest potrzeba wychowania w patriotyzmie. Naszym obowiązkiem jest wzmacnianie i budowanie takich zachowań w naszych dzieciach, które to w przyszłości mogą być zmuszone do postawienia się w naszej obronie i obronie granic naszej ojczyzny.
Józek
miesiąc temu
Ja rdzawemu nigdy nie wierzyłem i mu nigdy nie uwierzę. A ty?
...
Następna strona