Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet na 2020 r. Minister finansów Marian Banaś: To zasługa reform celno-skarbowych

- Zrównoważony budżet oznacza w praktyce, że mamy tyle samo dochodów, co wydatków. Dziś na radzie ministrów przyjęliśmy, że dochody wyniosą 429,5 mld i tyle samo będzie zaplanowanych wydatków - mówił minister finansów Marian Banaś.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
W projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł (Fot: Ministerstwo Finansów)

Budżet, w którym nie ma deficytu, to zdaniem ministra finansów Mariana Banasia efekt zmniejszenia luki VAT. - Przystąpiliśmy do reformy służb celno-skarbowych. Na początku 2009 luka podatkowa wyniosła 9 proc. i w kolejnych latach wzrosła do 26 proc. Obniżyliśmy tę lukę do 11,5 proc., czyli poniżej średniej europejskie, która wynosi 15 proc. - wyjaśnia szef resortu finansów na antenie TVP Info.

Jak dodał, dawniej wyłudzanie pieniędzy było traktowanie nie ja przestępstwo, ale wykroczenie. - Dziś wykroczenie powyżej 10 mln zł grozi karą więzienia do 25 lat, co działa prewencyjnie - zaznaczył Banaś.

Minister stwierdził, że jednym z sukcesów obecnego rządu jest zwiększenie wpływów z podatków, m.in. z VAT. - W 2017 roku było to 123 mld zł, rok później wzrosło do 180 mld zł – zachwalał minister.

W projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł, natomiast limit wydatków budżetu państwa - także na poziomie 429,5 mld zł. To oznacza, że w 2020 r. nie będzie deficytu budżetu państwa. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma kształtować się na poziomie 0,3 proc. PKB.

Według standardów Eurostatu po raz ostatni budżet był na plusie w 1994 roku, a nadwyżka wyniosła wtedy 13,1 mld zł. Natomiast zgodnie ze sprawozdawczością budżetową nadwyżki po upadku PRL nie było nigdy.

Obejrzyj: Ekspert: "Zrównoważony budżet pomoże PiS wygrać wybory"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet zrównoważony, wiadomości, gospodarka, minister finansów
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2019

izzyTo może zlikwidujmy przemysł a zostawmy wyłącznie służby celno - skarbowe...? Po co się męczyć.

27-08-2019

II sortpodatki w górę juz ukryto ponad 40 nowych - inflacja celowo zaniżana - pensje i emerytury są coraz mniej warte - a BAJERANCI mają sie dobrze za naszą … Czytaj całość

27-08-2019

PolakRaczej zasług tego, że zwiększą nam wszystkim podatki;/

Rozwiń komentarze (29)