Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
27.08.2019 18:15

Budżet 2020. Eksperci Konfederacji Lewiatan krytyczni

Konfederacja Lewiatan ocenia, że duża część przyszłorocznych wpływów do budżetu będzie jednorazowa, a będą one pochodziły z m.in. z opłaty przekształceniowej OFE, sprzedaży częstotliwości dla operatorów telekomunikacyjnych, aukcji praw emisji CO2 oraz niepewnych wpływów z zysku NBP czy opłaty od torebek foliowych.  

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Budżet na 2020 napisany w Ministerstwie Finansów nie zawiera deficytu (Fot: Adam-dalekie-pole (CC BY-SA 3.0))

To Polacy z własnej kieszeni sfinansują pierwszy od dekad budżet bez deficytu – ocenia Konfederacja Lewiatan i wskazuje, że za plany Ministerstwa Finansów zapłacą głównie pracownicy i przedsiębiorcy.

Mateusz Morawiecki chce zrównoważyć budżet państwa
Budżet na 2020 r. bez deficytu. To prawdziwa rewolucja

Zrównoważony budżet na rok 2020 przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej. Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów ocenili, że to efekt skutecznej walki o wzrost ściągalności podatków. Inaczej widzą to jednak eksperci Konfederacji Lewiatan.

- Zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi gospodarce. Będzie nam znacznie trudniej rywalizować z innymi krajami zarówno o inwestycje, jak i wykształconych oraz młodych pracowników. Szybki postęp technologiczny oraz brak pracowników zaostrza konkurencję. Obecnie w firmach trwa walka o pozyskiwanie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników. Utrzymanie limitu składek ma więc kluczowe znaczenie dla tworzenia wartościowych miejsc pracy oraz zachęcania pracowników do powrotu do Polski - ocenia radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

Oglądaj też: Zrównoważony budżet? Tak, ale jednorazowo i dzięki pieniądzom z OFE

Efektem zniesienia limitu składek na ZUS, co w efekcie będzie oznaczać wzrost kosztów pracy najlepiej zarabiających ekspertów, zdaniem Lewiatana, będzie ograniczenie wydatków na inwestycje, które stanowią podstawę zdrowego rozwoju.

"Takie działania rządu są sprzeczne ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju! Nie można przecież zwiększać przychodów budżetu kosztem inwestycji" - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Eksperci wskazują także, że przyszłoroczny zrównoważony budżet ma być możliwy dzięki jednorazowym wpływom, jak choćby z opłaty przekształceniowej przy likwidacji OFE czy zyskom z aukcji częstotliwości 5G.

W ocenie dr Soni Buchholtz, ekspertki Lewiatana, taka konstrukcja stawia pod znakiem zapytania źródła trwałego finansowania programów społecznych/

Według Konfederacji Lewiatan, choć zrównoważony budżet powinien być celem finansów publicznych, to nie może się to odbywać kosztem zwiększania obciążeń dla pracowników i przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, lewiatan, budżet, ofe, praca, przedsiębiorcy, pracownicy
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2019

OkyBo ci eksperci kochają budżet z 50 mld deficytem i kręcenie lodów na VAT. A tu nic z tych rzeczy. I jak tu żyć? Uczciwie?!

27-08-2019

BrawoA po co inwestycje. Nie inwestujmy, zabierajmy tym, którzy dzięki swojej wiedzy wypracowują to PKB, to prosta droga do katastrofy. W Polsce zostaną … Czytaj całość

27-08-2019

onionskad sie biora ci eksperci wp ich wynajmuje juz dawno mowili ze wszystko padnie deficyt byl zle deficytu nie ma byc tez zle eksperci do nauki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (116)