Budżet UE. Nie będzie pieniędzy? Kościński: nie przyjmuję takiego wariantu
Polska gotowa na brak pieniędzy z Unii Europejskiej? - Nie przyjmuje takiego wariantu, że pieniędzy nie będzie. Przyjmuję, że Komisja Europejska się dogada z premierem i wszystko wyjdzie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Kościński, minister finansów. - Wierzę w siłę negocjacji i w to, że premier ma rację. To nie jest czas na robienie wrzutek o praworządności, gdy mamy taką recesję w Europie. Wierzę, że zdrowy rozsądek będzie górował. Weto nie oznacza, że nie będzie pieniędzy. To nie jest tak, że raptownie wszystko zatrzymujemy. Pan premier ma absolutną rację, że ktoś - nie wiadomo kto i na jakich zasadach - w przyszłości zdecyduje, czy my wydajemy pieniądze zgodnie z jakimś tam poglądem, czy nie. To suwerenna decyzja Polski, a nie kogoś spoza naszego rynku. Tu nie chodzi o praworządność, a utratę suwerennej decyzji - dodał.
Dziennikarz, reporter i autor. Od 2014 roku związany z Wirtualną Polską, gdzie rozpoczynał jako dziennikarz serwisu ekonomicznego Money.pl. Od czerwca 2023 roku redaktor naczelny Wiadomości WP - jednego z kluczowych filarów informacyjnych Grupy Wirtualna Polska. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym i śledczym. Zasłynął serią reportaży o nieetycznych praktykach w branży finansowej, w ramach których sam zatrudnił się w jednej z warszawskich "kotłowni" - nielegalnych call center naciągających ludzi na fałszywe inwestycje, a w związku ze śledztwem był przesłuchiwany przez policję i Komisję Nadzoru Finansowego. Na tej podstawie napisał książkę Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy (Wydawnictwo WAM, 2018). Laureat i finalista najważniejszych polskich konkursów dziennikarskich. W 2018 roku zdobył nagrodę im. Teresy Torańskiej w kategorii "Najlepsze w internecie". Wielokrotnie nominowany do Grand Press - największego konkursu dziennikarskiego w Polsce - w kategoriach: dziennikarstwo specjalistyczne (2016, 2023), reportaż prasowy/internetowy (2019) i news (2022). Dwukrotny finalista konkursu im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2018, 2022). Dwukrotnie wyróżniony w konkursie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego - jako nominowany (2018) i finalista (2022). Finalista Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2023) oraz finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska (2024).