Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Burza w Bundestagu. Nord Stream 2 kością niezgody w Niemczech

Izba niższa niemieckiego parlamentu zagotowała się podczas dyskusji nad sensownością poparcia dla budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Zieloni atakowali inwestycję Gazpromu, broniła jej lewica.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Bundestag zagotował się podczas dyskusji o Nord Stream 2 (Fot: PAP/EPA/CLEMENS BILAN, CLEMENS BILAN)

W efekcie burzliwej dyskusji Bundestag odesłał projekt rezolucji dotyczącej wstrzymania budowy gazociągu do komisji. Ale wcześniej na sali zrobiło się burzliwie – pisze Andrzej Kublik w "Gazecie Wyborczej".

Rezolucję zgłosili niemieccy Zieloni. Zażądali wycofania poparcia politycznego i wstrzymania budowy Nord Stream 2. Argumenty? Zamach na życie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, będący bez wątpienia dziełem Kremla. Do tego dochodzi potencjalne uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu i pompowanie rosyjskiej kiesy pieniędzmi niemieckiego podatnika.

Białoruś. Piotr Mueller o założeniach planu Marshalla

Zieloni wspominali także o protestach innych krajów – w tym Polski. Dostali wsparcie od kilku prominentnych polityków CDU, czyli macierzystej partii Angeli Merkel. Inwestycję poparła lewica, SPD oraz populistyczna i prorosyjska partia AfD.

Mateusz Morawiecki nie jest jedynym politykiem, który budowę gazociągu Nord Stream 2 zestawia z suwerennością Białorusi. Premier Polski podkreśla, że jeżeli Niemcy nie zdecydują się na kontynuację inwestycji, to będzie sygnał dla Rosji, że Europa pozostanie solidarna z białoruskimi obywatelami.

Angela Merkel: Nord Stream 2 powinien zostać ukończony

To właśnie Niemcy poinformowali, że polityk nieprzychylny władzy na Kremlu został otruty. Nie milkną echa tego wydarzenia. Pierwsze zapowiedzi medialne o możliwych sankcjach, które Niemcy nałożą na Rosję, potwierdził w ubiegłym tygodniu rzecznik niemieckiego rządu.

Steffen Seibert, bo o nim mowa, poinformował, że kanclerz Angela Merkel zgadza się z apelem własnego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa. Tuż po ogłoszeniu, że Nawalny został utruty, Maas zwrócił się do Rosjan o pomoc w wyjaśnieniu sprawy Nawalnego. W przypadku odmowy Niemcy będą zmuszeni do zrezygnowania z poparcia dla inwestycji Nord Stream 2.

Budowa Nord Stream 2. Kolejny wykonawca odmówił prac
Nord Stream 2. Wykonawcy uciekają z budowy

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił w zeszłym tygodniu, że nie widzi zagrożenia dla przyszłości Nord Stream 2. Ocenił też, że dyskusja o możliwym wstrzymaniu inwestycji jest "absurdalna".

Nord Stream 2 jest obecnie gotowy w 94 proc. Jednak od grudnia ubiegłego roku nie są prowadzone żadne prace przy gazociągu.

Ostatecznie Bundestag odesłał projekt rezolucji Zielonych do dalszych prac w komisji parlamentarnej. W ten sposób Niemcy odsunęli decyzję w czasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2020

pamMnie tylko zadziwia ta szybkość działania. Wygląda to tak, jakby cała akcja była z góry umówiona. Chyba tego samego dnia albo następnego poplecznicy i … Czytaj całość

19-09-2020

AfD to faszyści tak jak Putin.W interesie Polski są maksymalne straty Rosji.

19-09-2020

Zachodni stylKoniec inwestycji a tu wielkie halo że rurociąg. Gdzie byli jak podejmowano decyzję o budowie. Niezła ściema pod publikę.

Rozwiń komentarze (107)