Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Byłeś na zwolnieniu chorobowym? ZUS przepyta twoich sąsiadów

244
Podziel się:

To będzie prawdziwa rewolucja. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało nowelizację przepisów, dzięki którym ZUS będzie mógł żądać informacji z zakresu zasiłków od m.in. ubezpieczonych, pracodawców, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób. Zapytani nie będą mogli odmówić.

Byłeś na zwolnieniu chorobowym? ZUS przepyta twoich sąsiadów
Zwolnienie chorobowe. ZUS przepyta sąsiadów, czy rzeczywiście chorowałeś (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)
bEJqeXVh

Na legislacyjną niespodziankę ukrytą w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 22 stycznia zwraca uwagę portal Prawo.pl. Zmianie miałby ulec art. 61a.

Obecnie przepis ten mówi, że w celu ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do przetwarzania danych i informacji niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłaty.

MRiPS proponuje jednak, by przepis stał się ust. 1 i dodaje nowy ust. 2. Zgodnie z tą propozycją, ZUS będzie mógł pozyskiwać wspomniane dane i informacje od: ubezpieczonych, płatników składek, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób, które są w posiadaniu tych danych i informacji.

bEJqeXVj
Zobacz także: Składki od umów cywilnoprawnych. "Cywilizacyjnie nieuchronne"

Przepis ten zakłada także, że wszystkie podmioty, do których ZUS się zwróci o takową informację, będą zobowiązane udostępnić ją Zakładowi.

Resort nie mówi, do kogo zwróci się ZUS o informację

Z projektu ustawy i uzasadnienia do niego nie dowiemy się, jakich informacji i danych może zażądać ZUS. Próżno szukać też informacji, do jakich podmiotów będzie mógł się zgłosić Zakład.

bEJqeXVp

Jak zwraca uwagę portal Prawo.pl w noweli jednak znalazło się pojęcie "organizacja społeczna". Może to oznaczać zarówno organizacje zawodowe, jak i również stowarzyszenia.

Autorzy projektu przekonują, że chodzi wyłącznie o zapewnienie dostępu do informacji niezbędnych do ustalenia prawa i wysokości zasiłku - pisze Prawo.pl. Jednocześnie w uzasadnieniu możemy przeczytać, że "zmiana ta nie będzie oznaczać zwiększenia obecnych obowiązków płatników składek, a korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim dla ubezpieczonych będzie usprawnienie procesu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków".

bEJqeXVq

Projektodawcy podkreślają, że dzisiaj brak wypłaty świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego (lub też ich znaczne opóźnienie) wynika z braku rzetelnej i pełnej dokumentacji. Nowe przepisy mają właśnie usprawnić ten proces.

ZUS ruszy po informacje w teren

W rozmowie z portalem Magdalena Januszewska, radca prawny specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego, zwraca uwagę, że ZUS - po uchwaleniu noweli - będzie mieć szerokie możliwości do zbierania informacji o osobie ubiegającej się o zasiłek.

bEJqeXVr

Januszewska podkreśla, że w ostatnich latach widać zmiany w prawie, które mają usprawnić kontakty i wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi organami administracji. Może to być korzystne np. dla obywatela, gdyż informacje, które w normalnych okolicznościach musiałby poświadczyć w urzędzie, ten urząd właśnie uzyska z baz danych innego organu.

- Natomiast proponowanego rozwiązania nie można traktować w kategoriach zwykłej wymiany informacji pomiędzy urzędami, ponieważ projektowany przepis przewiduje zbieranie danych także od bliżej niesprecyzowanych podmiotów i osób, czyli osób trzecich. Co więcej, nakłada na te osoby ustawowy obowiązek ich udzielania - podkreśla Januszewska.

Prawo.pl podkreśla, że ZUS ruszy w teren i zapyta np. sąsiadów, czy pracownik przebywający na chorobowym, nie był przez nich widziany np. jak pracował w ogródku, albo czy nie dorabia na boku na innym stanowisku. Zgodnie z projektem noweli sąsiad nie będzie mógł odmówić udzielenia takiej informacji Zakładowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJqeXVK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(244)
jatoja
2 tyg. temu
A co jeśli nie życzę sobie informowania sąsiadów o tym że jestem na L4 (co wiąże się z informowaniem o stanie mojego zdrowia)?? Przecież to naruszenie mojej prywatności!!!
Dasa
8 miesięcy temu
Można będzie odmówić, bo mamy prawo do odmowy składania zeznań.
lwp
8 miesięcy temu
Na prawo.pl nie ma takich informacji. Czy może ktoś podać linka>
bEJqeXVL
Ula
8 miesięcy temu
A jak sąsiad będzie zazdrosny i wredny to powie ze pracujesz i jeździsz do pracy. Nie ważne ze skłamie ale zrobi po złości i cel swoj osiągnie. My będziemy cierpieć za to co powiedzą inni i nieważne cZy będzie to zgodne z prawda. Chory pomysl
takija
8 miesięcy temu
ja sąsiadów nie zakapuję po to aby ZUS stawiał sobie nowe pałace
...
Następna strona