Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

CBA szuka programistów. Duże zainteresowanie wśród kobiet

81
Podziel się

Statystyki pokazują, że panie chcą kodować, a branża stawia przed nimi coraz ciekawsze wyzwania. W sieci pojawiło się ogłoszenie o pracę w dziale IT Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Z roku na rok widzimy wzrost zainteresowania ze strony kobiet – mówi funkcjonariusz biura.

W CBA większość zatrudnionych to mężczyźni, ale z roku na rok rośnie zainteresowanie ze strony kobiet.
W CBA większość zatrudnionych to mężczyźni, ale z roku na rok rośnie zainteresowanie ze strony kobiet. (PAP, Grzegorz Michałowski)
bDfnTafF

"Jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji do Biura Teleinformatyki CBA, prześlij swoje CV oraz rozwiązanie zadania, które znajdziesz poniżej, na adres: it@cba.gov.pl" – takie ogłoszenie pojawiło się na początku czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej.

I w sumie na tym koniec. W odróżnieniu od większości ogłoszeń o pracę nie znajdziemy tu informacji o oczekiwaniach wobec kandydata, obietnic "atrakcyjnego wynagrodzenia", możliwości przeżycia przygody w "firmie o ugruntowanej pozycji rynkowej" czy też szansy na "pracę w młodym i dynamicznym zespole".

Jak jednak przekonuje nas funkcjonariusz biura, odzew jest. I to nie tylko ze strony panów. - W naszym zawodzie mężczyźni nadal stanowią większość, zarówno wśród funkcjonariuszy, jak i osób kandydujących do pracy. Z roku na rok widzimy jednak wzrost zainteresowania ze strony kobiet, bo powiedzmy sobie szczerze - płeć nie ma tu żadnego znaczenia - zaznacza.

bDfnTafH

Obejrzyj: Zawód przyszłości to nie tylko programista. Minister przedsiębiorczości doradza kierunek studiów

- Chcąc pracować w CBA, trzeba się zdecydować na pełnienie służby ojczyźnie - to poważna decyzja i zobowiązanie na wiele lat, które daje jednocześnie gwarancję stabilnego zatrudnienia. Nie ma dla nas też dużego znaczenia wykształcenie techniczne. Połowa osób, która zgłasza się do pracy w naszych działach IT, to osoby po innych kierunkach niż informatyka lub po bootcampach programistycznych - dodaje.

Jeszcze pięć lat temu udział pań w rekrutacjach związanych z IT był znikomy. W 2017 roku stanowiska związane z programowaniem zajmowało już 10 proc. kobiet. Dziś, według szacunków firmy Antal, liczba ta sięga 20 proc. i stale rośnie.

Jak czytamy w raporcie „2019 Women in Tech”, blisko 60 proc. programistek w wieku 21 lat i młodszych posługuje się lepiej niż ich koledzy Javą, czyli jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy języków programowania.

bDfnTafN

Panie można spotkać na stanowiskach związanych z testowaniem oprogramowania. Poza tym w ostatnich latach eksperci zaobserwowali spory wzrost aplikacji kobiet na stanowiska procesowe oraz te związane z zarządzaniem w IT (np. Agile Coach, Scrum Master).

Coraz mniejsze znaczenie ma także wykształcenie. W branży IT można realizować się nie tylko po ukończeniu studiów kierunkowych, czy w ogóle - studiów. Okazuje się, że w korporacjach dominują kobiety z wykształceniem ekonomicznym (40 proc.), informatycznym (26 proc.) i humanistycznym (22 proc.). Ale jeśli spojrzymy na te same kategorie w startupach, poza ekonomistkami, które tutaj również dominują (24 proc.), firmami rządzą także humanistki (15 proc.) i prawniczki (14 proc.).

W jaki sposób kobieca kadra zarządzająca w IT zdobywała wiedzę? Tu na pierwszym miejscu są konferencje, a następnie książki i kursy online. Najrzadziej wspominanym sposobem na podniesienie kwalifikacji były studia podyplomowe.

bDfnTafO

- Pracę w IT rozpoczęłam jako Junior Java Developer, niewiele ponad miesiąc po skończeniu bootcampa. Czy płeć miała znaczenie? W mojej opinii nie. Wszystko zależy od samego człowieka, jego charakteru, umiejętności, predyspozycji i osobowości, a czy jest to kobieta czy mężczyzna, to już moim zdaniem ma mniejsze znaczenie – wyjaśnia pani Paulina.

Tym, co przyciąga do pracy w IT, są zarobki. Według portalu nofluffjobs.com średnie zarobki programistów wynoszą od 8 tys. do 13,5 tys. złotych przy umowie o pracę oraz od 10 tys. do 15 tys. przy samozatrudnieniu. Do tego dochodzą liczne benefity.

- Bezpłatne pakiety medyczne, karty wstępu do obiektów sportowo-rekreacyjnych, elastyczne podejście do czasu pracy, w tym brak obowiązku “odbijania karty” codziennie o godz. 7:30 czy możliwość pracy zdalnej to tylko przykładowe ułatwienia w IT, które chętnie wykorzystują programistki, szczególnie mamy. Dzięki nim praca nie stanowi tak dużego obciążenia dla ich życia rodzinnego, jak może być w innych branżach - komentuje Marcin Kosedowski ze szkoły nauki programowania Kodilla.

bDfnTafP

Work-life balance to ważny argument. Ale jak się okazuje, panie zarabiają mniej od mężczyzn, którzy pracują na tych samych stanowiskach. Według badania Sedlak & Sedlak z ubiegłego roku różnica wynosi aż 1 tys. zł brutto. Komisja Europejska policzyła, że gdyby w pełni wykorzystać udział pań w IT, to unijny PKB mógłby wzrosnąć nawet o 16 mld euro rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDfnTagi
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
totalny ignor...
rok temu
3 artykuły w jednym, totalny miszmasz, na początku o rekrutacji cba, potem o kobietach w it a później o zarobkach it w poza państwowych firmach. Kto to pisze w ogóle?
skazane na su...
rok temu
Nikt tak nie przeprogramuje męża jak kobieta.
Justin Podkog...
rok temu
Gdy widze tych osilkow w kominiarkach to czuje sie bezpiecznie !!!! Zupelnie jak w Nigerii czy Mexyku !
bDfnTagj
lolek
rok temu
od co najmniej 2015 roku CBA posługuje się oprogramowaniem hakerskim do niezgodnych z prawem włamań na komputery czy skrzynki email...i czy ktoś kiedyś z tym zrobił? nie? widać prawo jest dla każdego inne
ddd1111
rok temu
Panie to chcą załapać się na stały dobrze płatny etat i po kilku latach 3 jak przejdą na "stałego funkcjonariusza" pierwsze dziecko i wychowawczy i znowu kolejne dziecko i wychowawczy i lata +pracy" lecą. I tak oto można być prawie 10 lat w służbie. Niestety tak jest zwłaszcza że do tego 500+ i już się opłaca. Znam to z autopsji. Niestety do wszelkich służb jest teraz więcej chętnych dziewczyn niż facetów. To się niestety zemści na dłuższą metę. Oczywiście dziewczyny są też w służbach potrzebne czasami nawet niezastąpione i należy je szanować za to że chcą być matkami ale nie mogą być zapychaczem wolnych etatów, żeby kadrowcy wyrabiali normy etatowe. Kiedy będą na wychowawczych na ich miejsce nie można nikogo zatrudnić w zastępstwie to nie cywile. Stan etatowy nominalny będzie 100% a faktycznie w służbie 60-70%. A do tego jako, że macierzyństwo nie jest chorobą to pozostałym funkcjonariuszom nie należy się kasa za wykonywanie służby za te osoby. Czyli błędne koło.
Najnowsze komentarze (81)
Mateusz Cegla...
rok temu
A BRAK OBSŁUGI GASTROLOGICZNEJ!!!!!
Jadwiga Szlan...
rok temu
A BRAK OBSŁUGI GASTROALOGICZNEJ!!!!
Mateusz Cegla...
rok temu
W ZOZ LEŻAJSK A BRAK RTG BRAK ZLECEŃ BRAK SKIROWAŃ A ORTEZA ????!!!
Jadwiga Szlan...
rok temu
W ZOZ LEŻAJSK!!!!!! BRAK RTG ZLECEŃ ORTEZA BRAK SKIEROWAŃ ITP ???!!
śmieszek
rok temu
nikt tak nie zaprogramuje pralki jak kobieta
010 GoTo
rok temu
Widziałem ogłoszenie, WKU w jednym z miast poszukuje informatyka - wykształcenie co najmniej inż. informatyk. Płaca 2300 na rękę. Autentyk.
taka jest pra...
rok temu
zaraz zaraz o jakim samozatrudnieniu mowa ??? czyżby CBA oszukiwała fiskusa ?!?!?!?!
Siema
rok temu
Wincyj komputerów.
bDfnTagb
la2010
rok temu
To pewnie chodzi o tych "programistów", którzy trolluja na forach.
kmac
rok temu
W spółkach skarbu państwa dominują absolwenci Rydzykowej szkoły. Czemu nie ma tak być w służbach, które podlegają przewodniej sile narodu-pis.
be
rok temu
Polacy co dekadę wybierają skrajności dlatego od takich zawodów lepiej się trzymać z daleka.
miałem propoz...
rok temu
nie chciałbym pracować w instytucji, gdzie nie szanuje się ludzi. ich przydatnośc i kwalifikacje są mniej ważne od układów i poplecznictwa. A na koniec i tak wyrzucą , bo się narazisz, jak nie tym że coś nie zrobiłeś, to tym że zagrażasz komuś swoimi kompetencjami, nie mówiąc o haniebnej praktyce ujawniania wszystkiego dla celów aktualnej akurat polityki.
PLAGA
rok temu
IDZCIE KOBIETY DO pisowskiego cba A ZA ROK DWA WAS ZNISZCZĄ!!!!!!!
Alternatywa
rok temu
W polskich służbach mogą służyć tylko desperaci. Po latach sprzedadzą cię, wydadzą , zabiorą emeryturę i zdekonspirują. To już reguła.
...
Następna strona